Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs AUD - Dolar australijski

Dolar australijski (Australian Dollar) – oficjalna waluta Australii, Wyspy Bożego Narodzenia, Wysp Kokosowych, Wyspy Norfolk, oraz wysp Oceanu Spokojnego - Kiribati, Nauru i Tuvalu. Jeden dolar australijski dzieli się na sto centów australijskich.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
AUD PLN 2,6152 2,6376 Dolar australijski 1 AUD

Kurs Dolara australijskiego - wykres

AUD /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 25 kwi 2024 9:15

Prognozy walutowe. Kurs euro, dolara i franka po zapaści złotego (komentarz z 24.04.2024)

Komentarze walutowe - tekst 22 kwi 2024 11:34

Kursy walut w poszukiwaniu równowagi, dolar zależny od losów korekty S&P500 (komentarz z 22.04.2024)

Komentarze walutowe - tekst 19 kwi 2024 12:05

Kursy walut znów pod wpływem napięć na Bliskim Wschodzie, kurs dolara szybko cofa się, EUR/PLN wraca do 4,33 (komentarz z 19.04.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 kwi 2024 11:41

Złoty odzyskuje rezon. Kurs euro runął od szczytu, kurs dolara traci jeden z filarów zwyżki (komentarz z 18.04.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 kwi 2024 8:34

Złoty w największych opałach od września. Kurs dolara z 5-proc. skokiem, kurs euro już 12 groszy nad dołkiem (komentarz z 17.04.2024)

Komentarze walutowe - tekst 16 kwi 2024 11:22

Kursy walut rynków wschodzących bez punktu zaczepienia, kurs dolara najwyżej w tym roku, kurs euro przy marcowym szczycie (komentarz z 16.04.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Dolar australijski

Dolar australijski (AUD) to oficjalna jednostka monetarna Australii i kilku państw wyspiarskich. W potocznym żargonie określa się go jako „Aussie”. Skrót jest identyczny jak w przypadku dolara amerykańskiego ($), dlatego niekiedy dla odróżnienia dodaje się do niego przedrostek A lub AU.

Dolar australijski – gdzie obowiązuje?

Dolar australijski jest oficjalnym środkiem płatniczym przede wszystkim w Australii oraz w jej terytoriach zewnętrznych. Obowiązuje także w niektórych państwach wyspiarskich, takich jak Kiribati, Nauru czy Tuvalu. Wybierając się w jedno z tych mniej lub bardziej egzotycznych miejsc, warto zatem sprawdzić kurs AUD.

Historia dolara australijskiego

Dolar australijski jest stosunkowo młodą walutą. Został wprowadzony na terenie Australii w 1966 roku. Wcześniej w kraju kangurów posługiwano się funtem australijskim, który podobnie jak brytyjski, dzielił się na 20 szylingów, a każdy szyling na 12 pensów. Taki podział był dość kłopotliwy w użyciu, dlatego w przypadku AUD zdecydowano się na wydzielenie standardowych setnych dolara – centów. Przed wprowadzeniem dolara australijskiego pojawiały się jednak także inne pomysły. Sugerowano m.in., by nowy pieniądz powstał na bazie florenów. Inną propozycją był podział funta australijskiego na 1000 części. Prowadzono też konsultacje społeczne w sprawie nazwy. W efekcie pojawiło się ponad 1000 propozycji, wśród których mocno promowany był przydomek „królewski”. Spotkało się to jednak z dużą dezaprobatą ze strony społeczeństwa. Kurs dolara australijskiego w stosunku do funta australijskiego ustalono na 2:1.

Dolar australijski – najważniejsze informacje

Dolar australijski dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centów, a także 1 i 2 AUD. Do 1991 roku posługiwano się także monetami 1- i 2-centowymi, jednak zrezygnowano z nich ze względu na koszty produkcji, które przewyższały ich wartość. Monety zawierają wizerunek aktualnie panującego monarchy, królowej Elżbiety II. Przedstawiają też australijską przyrodę, symbole tego kraju czy chociażby aborygenów. Banknoty dolara australijskiego dostępne są w nominałach o wartości 5, 10, 20, 50 oraz 100 AUD. Przedstawiają wizerunki osób zasłużonych dla kraju. Na banknocie 5-dolarowym znalazł się również wizerunek królowej Elżbiety II. Ciekawostką jest fakt, że dolar australijski był pierwszym plastikowym banknotem na świecie, wykonanym z polimeru. Zastosowanie tego materiału sprawia, że nie zużywają się one tak szybko, jak pieniądze wykonane z celulozy. Banknoty posiadają też specjalne, przezroczyste okienko, w którym nadrukowane są znaki holograficzne, utrudniające ich podrabianie.

Od czego zależy kurs dolara australijskiego?

AUD jest jedną z najchętniej wymienianych walut na świecie. Kurs dolara australijskiego jest mocno powiązany z cenami towarów i surowców, w tym głównie z węglem i złotem, które stanowią część dóbr eksportowych Australii. Dolar australijski jest popularny wśród inwestorów m.in. ze względu na w miarę stabilną sytuację gospodarczą i polityczną kraju. AUD jest postrzegany jako ciekawa alternatywa dla czterech najchętniej wymienianych walut świata. Niektóre państwa, w tym Polska, część swoich rezerw przechowuje właśnie w dolarze australijskim, choć mimo to para walutowa AUD/PLN nie jest szczególnie popularna.