Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs MXN - Peso meksykańskie

Peso meksykańskie – oficjalna waluta obowiązująca w Meksyku. Na jedno peso meksykańskie składa się 100 centavo.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
MXN PLN 0,2070 0,2316 Peso meksykańskie 1 MXN

Kurs Peso meksykańskiego - wykres

MXN /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 19 lip 2024 8:38

Kurs dolara ogranicza spadek, kurs euro kurczowo trzyma się pod 4,30 zł (komentarz z 19.07.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 lip 2024 10:16

EBC nie wpłynie na kurs euro, kurs dolara pod odnowioną presją (komentarz z 18.07.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 lip 2024 9:02

Kurs euro ponownie odbija od 4,25 zł. Dolar przestał tracić, funt zachowuje moc po danych o inflacji (komentarz z 17.07.2024)

Komentarze walutowe - tekst 15 lip 2024 9:09

USD odbija po zamachu na Donalda Trumpa, kurs dolara zawraca z tegorocznego dołka (komentarz z 15.07.2024)

Komentarze walutowe - tekst 12 lip 2024 8:42

Niska inflacja spycha kurs USD na dno, dolar w lipcu potaniał o 2,5 proc. (komentarz z 12.07.2024)

Komentarze walutowe - tekst 11 lip 2024 9:36

Kurs euro powrócił na minima, funt odporny na siłę złotego (komentarz z 11.07.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Peso meksykańskie

Peso meksykańskie jest oficjalną jednostką monetarną Meksyku. Międzynarodowy symbol tej waluty to MXN. Zapisuje się ją także skrótem $ lub Mex$. Dzieli się na 100 centavos.

Peso meksykańskie – gdzie obowiązuje?

Peso meksykańskie (MXN) jest oficjalnym środkiem płatniczym wyłącznie na terenie jednego państwa – Meksyku. Wybierając się do tego malowniczego kraju, warto zatem sprawdzić kurs peso (np. wyszukując w internecie pesos kurs), pamiętając jednocześnie, że zapis peso w lokalnym języku odnosi się do liczby pojedynczej, a pesos do mnogiej. Mówimy zatem 1 peso, ale 2 pesos, 5 pesos itd. W kontekście polskiej waluty, peso meksykańskie (peso na PLN) ma największe znaczenie w odniesieniu do wyjazdów. Meksyk cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

Historia peso meksykańskiego

Początków peso meksykańskiego należy upatrywać w czasach kolonializmu, kiedy to na terenach współczesnego Meksyku pojawili się konkwistadorzy. Hiszpanie mocno eksploatowali odkryte tam złoża surowców, z których bite były monety – m.in. srebrne o wartości 8 reali. To właśnie one były hiszpańskimi dolarami, które trafiły do szerokiego obiegu w Ameryce i Azji. Ich popularność była na tyle duża, że w pewnym momencie Stany Zjednoczone przyjęły je jako oficjalną walutę. Część monet o wartości 8 reali nazywano też pesos. Hiszpańskie dolary stosowane były na terenie Meksyku aż do 1821 roku, choć w międzyczasie pojawiały się pieniądze emitowane przez rewolucjonistów z państwa niepodległościowego. Po uzyskaniu niepodległości ze względu na niedobory kruszcu zaczęto drukować papierowe banknoty, jednak po czasach rządów Augustyna I powrócono do złotych i srebrnych monet. Kurs meksykańskiego peso odpowiadał wtedy dolarom hiszpańskim. W 1863 roku do obiegu trafiły także centavos, czyli setne części peso. W 1905 roku dyktator Porfirio Diaz wprowadził powiązanie peso ze złotem. Powodem tego stanu rzeczy była malejąca wartość srebra. Przez kolejne lata politycznego chaosu w Meksyku, waluta pozostawała w miarę stabilna. Regularnie obniżano jednak zawartość srebra w monetach, aż do poziomu zaledwie 10% wagi w 1957 roku. 11 lat później całkowicie zrezygnowano z wykorzystania srebra do bicia monet. Wielki Kryzys Ropy, wysoka inflacja i problemy polityczne w kraju sprawiły, że peso meksykańskie zostało zreformowane w 1993 roku. Kurs peso nowego do starego został ustalony na poziomie 1000:1.

Peso meksykańskie – najważniejsze informacje

Aktualnie w kieszeniach meksykańskich obywateli można znaleźć monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centavos, a także 1 peso, 2 pesos, 5 pesos i 10 pesos. Na awersie znajduje się herb Meksyku, a na rewersie symbole nawiązujące do okresu przed kolonialnego – przedstawiające głównie dorobek Azteków. Banknoty peso meksykańskiego (MXN) występują w nominałach 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 pesos. Przedstawiają portrety ważnych dla kraju osobistości – m.in. malarzy Diego Riverę i Fridę Kahlo, a także meksykańskich polityków i duchownych, którzy zasłużyli się głównie w walce o niepodległość. Na rewersach prezentowane są ponadto zabytki architektury – akwedukt w Morelii, zabudowa archeologiczna Monte Alban czy Hacienda Panoaya w Amecameca.

Meksykańskie pesos – kurs

Pesos na PLN nie jest popularną parą walutową, dlatego pesos są ciężko dostępne w kantorach stacjonarnych. Zakupu waluty np. przed wakacyjnym wyjazdem warto zatem dokonać przez internet – w naszym kantorze internetowym. Kurs peso można też szybko sprawdzić, wpisując w wyszukiwarce frazę pesos kurs.