Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kurs ILS - Nowy szekel izraelski

Nowy szekel izraelski - oficjalna waluta Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Jeden nowy szekel izraelski dzieli się na 100 agorot. W języku hebrajskim waluta ta określana jest jako „nowy szekel”.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
ILS PLN 1,2621 1,2916 Nowy szekel izraelski 1 ILS

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Nowego szekela izraelskiego - wykres

ILS /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 7 lut 2023 10:43

Kursy walut z zimowym skokiem, kurs dolara z dna na szczyt, złoty zmrożony awersją do ryzyka (komentarz z 7.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 6 lut 2023 9:25

Kursy walut zaskoczone kosmicznymi danymi z USA, dolar ostro drożeje, złoty nieznacznie traci do euro i franka (komentarz z 6.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 3 lut 2023 8:07

Kursy walut zapatrzone w bankierów centralnych, funt, dolar i euro tracą w relacji do złotego (komentarz z 3.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 2 lut 2023 8:16

Dolar w opałach po decyzji Fed, USD/PLN na minimach, euro czeka na EBC, a funt na Bank Anglii (komentarz z 2.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 1 lut 2023 8:14

Kursy walut przed nowym rozdaniem, dolar potaniał czwarty miesiąc z rzędu, euro i funt w styczniu podrożały (komentarz z 1.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 30 sty 2023 8:16

Kursy walut czekają na wielką trójkę, kurs dolara kolejny miesiąc pod kreską, kurs euro przyklejony do 4,70 (komentarz z 30.01.2023)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto

Nowy szekel izraelski

Nowy szekel izraelski to oficjalna waluta Izraela. Jej międzynarodowy symbol to ILS. Zapisywana jest również z użyciem skrótu NIS (od angielskiej nazwy New Israeli Sheqel). Dzieli się na 100 agor.

Nowy szekel – gdzie obowiązuje?

Nowy szekel (ILS) jest oficjalną jednostką rozliczeniową w Izraelu. Waluta jest też używana na terenie Autonomii Palestyńskiej. Wybierając się w te rejony, warto zatem sprawdzić kurs szekla. Izrael cieszy się sporą popularnością wśród turystów, którzy szukają nieco bardziej egzotycznych miejsc do odpoczynku. Dla Polaków przeliczanie kursu szekla nie powinno stanowić problemu. Jest on bowiem zbliżony do PLN.

Historia nowego szekla

Nowy szekel zastąpił starego szekla w 1985 roku. Wprowadzenie nowej waluty, wraz z szeregiem reform ekonomicznych, miało na celu zatrzymanie szalejącej inflacji w Izraelu. Kurs ILS został ustalony na następującym poziomie: 1 nowy szekel równał się 1000 starych szekli. Wcześniej, w latach 80. Izraelczycy posługiwali się starym szeklem (wtedy znanym pod nazwą szekla). Jego wartość względem innych walut świata była jednak dewaluowana. Kraj zmagał się też z hiperinflacją, która doprowadziła do zaprezentowania nowej waluty. Jeszcze wcześniej, w latach 1952-1980 na terenie Izraela posługiwano się funtem izraelskim, którego kurs w początkowej fazie był ściśle powiązany z funtem szterlingiem. Etymologia słowa szekel wywodzi się ze starożytnej jednostki o tej samej nazwie, o której wspomina się w Biblii. W dawnych czasach szekle były jednostkami wagi, odpowiadającymi około 11 gramom.

Szekel izraelski – najważniejsze informacje

Nowy izraelski szekel dzieli się na 100 agor. W obiegu dostępne są monety o nominale 10 agor, a także ½, 1, 2, 5 i 10 szekli. Na awersach przedstawiona jest np. lira, rogi obfitości, kwiaty lilii, głowica kolumny czy palma daktylowa. Rewers zawiera natomiast nominał monety. Niegdyś używano też monet o nominale 1 i 5 agor. Ostatecznie wycofano je jednak z obiegu. Izraelskie banknoty występują w nominałach 20, 50, 100 i 200 szekli. Przedstawiają portrety zasłużonych dla kraju osobistości – polityków, poetów, pisarzy itp. Starsze wydania banknotów z serii B, które wciąż są akceptowane, zaprojektowane były w taki sposób, by portrety oglądano pionowo. Nowsza seria, wprowadzona w 2014 roku, jest już wykonana w poziomie, jak większość banknotów na świecie. Jako ciekawostkę warto też dodać, że w 2002 roku do obiegu miał wejść banknot o nominale 500 szekli. Ostatecznie zrezygnowano jednak z tych planów. Izraelski rząd doszedł do wniosku, że banknot o tak wysokim nominale nie jest potrzebny. Od 2008 roku banknoty szekli są polimerowe, jednak w obiegu nadal funkcjonują też papierowe.

Sprawdź kurs szekla

Kurs szekla jest mocno zbliżony do kursu PLN, dlatego przeliczanie waluty nie stanowi problemu. Kłopotliwe może być jednak samo zaopatrzenie się w walutę przed wyjazdem do Izraela. Często sugeruje się, żeby zabrać ze sobą dolary amerykańskie, a na miejscu wymienić je na szekle. Wiąże się to jednak z podwójnym przewalutowaniem. Zdecydowanie prościej jest zakupić szekle już w Polsce. ILS znajduje się w ofercie niektórych kantorów. Można go też kupić online, korzystając z naszego portalu.