Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs DKK - Korona duńska

Korona duńska (dun. Krone) – oficjalna waluta Danii oraz terytoriów zależnych Danii: Wysp Owczych i Grenlandii. Jedna korona duńska dzieli się na 100 øre.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
DKK PLN 0,5684 0,5790 Korona duńska 1 DKK

Kurs Korony duńskiej - wykres

DKK /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 9 wrz 2024 7:33

Raport NFP nie wskazuje kierunku USD, awersja do ryzyka wspiera popyt na CHF (komentarz z 9.09.2024)

Komentarze walutowe - tekst 6 wrz 2024 7:41

Kurs dolara nieznacznie spada przed raportem NFP, kurs euro w tym tygodniu nie zmienił wartości (komentarz z 6.09.2024)

Komentarze walutowe - tekst 5 wrz 2024 8:52

Kurs dolara przerywa wzrost po słabych danych z rynku pracy. EUR/PLN czeka na konferencję prezesa NBP (komentarz z 5.09.2024)

Komentarze walutowe - tekst 4 wrz 2024 7:42

Dolar krzepnie po sierpniowej przecenie, decyzja RPP nie wstrząśnie PLN (komentarz z 4.09.2024)

Komentarze walutowe - tekst 2 wrz 2024 10:54

Kurs euro przywarł do 4,28, kurs dolara 2 proc. nad dnem (komentarz z 2.09.2024)

Komentarze walutowe - tekst 30 sie 2024 10:43

Kurs dolara kończy sierpień korekcyjnym wzrostem, złoty stabilny po danych o inflacji (komentarz z 30.08.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Korona duńska

Korona duńska (DKK) to oficjalna waluta Danii. Oprócz oficjalnego symbolu, Duńczycy do jej oznaczania stosują także skrót „kr”, pochodzący od słowa „krone”, oznaczającego koronę.

Korona duńska – gdzie obowiązuje?

Korona duńska jest oficjalnym środkiem płatniczym w Danii oraz w jej terytoriach zależnych. Z tego względu kurs korony duńskiej warto też sprawdzać w przypadku podróży na Wyspy Owcze i Grenlandię. W Danii z powodzeniem można też płacić w euro lub wymienić je na DKK bezpośrednio na miejscu. W koronę duńską warto jednak zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem. Jej zakup nie powinien stanowić problemu, a w przypadku skorzystania z naszego portalu zaowocuje to oszczędnością dzięki atrakcyjnemu kursowi DKK/PLN.

Historia korony duńskiej

Już w średniowieczu Duńczycy posługiwali się złotymi koronami. Następnie dominowały duńskie talary, aż w 1873 roku Dania wraz z innymi państwami Skandynawii zawarły unię monetarną, wprowadzając wspólną walutę – koronę. Skandynawowie posługiwali się nimi do 1914 roku, kiedy kraje poszły swoimi odrębnymi drogami walutowymi, choć każde z państw zachowało główną nazwę waluty, dodając drugi człon oznaczający narodowość. Wtedy w obiegu pojawiły się duńskie korony. Początkowo kurs DKK ściśle zależał od cen złota, którego domieszkę zawierały, a następnie od funta szterlinga.

Korona duńska – najważniejsze informacje

50, 100, 200, 500 i 1000 – to nominały banknotów koron duńskich (DKK). Na serii wyemitowanej w 2006 roku widnieją słynne budowle mostowe, a na tym najcenniejszym umieszczono 18-kilometrowy Great Belt Fixed Link, konstrukcję, która łączy wyspy Zelandię i Fionę. Na odwrotach znajdują się z kolei znane i cenne zabytki Danii. Banknoty DKK emitowane są w seriach. Cykl z 1952 roku przedstawiał duńskich artystów i pejzaże, a np. seria z 1972 roku wizerunki tzw. zwykłych obywateli państwa. Z kolei w 1997 roku pojawiły się pieniądze z bardzo znanymi Duńczykami, m.in. noblistą, fizykiem Nielsem Bohrem czy pisarką Karen Blixen. Co rzadkie w dzisiejszych czasach, monety o nominałach 1, 2 i 5 koron mają w środku okrągłe otwory. To ukłon w stronę dawnych czasów i zwyczaju, w ramach którego monety nawlekało się i nosiło na rzemyku. DKK występują także w monetach 10 i 20 koron. Jednostka waluty Danii dzieli się na 100 öre. Najdrobniejszy nominał duńskiej waluty to moneta 50 öre.

Od czego zależy kurs korony duńskiej?

Zarówno parametry duńskiej gospodarki, jak i poczynania banku centralnego nie dają podstaw do zmartwień o stabilność i notowania waluty Danii. Na rynku walutowym DKK należy do grona walut o najmniejszych wahaniach, mimo że nie jest ona wymieniana w pierwszym szeregu tzw. bezpiecznych przystani, wraz z frankiem, jenem czy złotem. Kurs korony duńskiej jest powiązany z euro, tzn. utrzymuje się na sztywnym poziomie pomiędzy DKK a EUR, w którym maksymalne wahania wynoszą plus/minus 2,25 proc. W praktyce różnice nie wynoszą więcej niż 0,50 proc. Między innymi dlatego kurs korony duńskiej jest uzależniony od kondycji najprężniejszych gospodarek Starego Kontynentu. Dania zdecydowała się na ten krok, przygotowując się na przyjęcie wspólnej europejskiej waluty, do czego jednak jeszcze nie doszło. Jako ciekawostkę warto też wiedzieć, że oprócz euro, kurs korony duńskiej jest także sztywno powiązany z koroną Wysp Owczych, która funkcjonuje tam równolegle do DKK. Kurs wymiany został ustalony 1:1.