Kurs NZD - Dolar nowozelandzki
Dolar nowozelandzki – oficjalna waluta Nowej Zelandii. Obowiązuje również na terenach państw stowarzyszonych (Niue i Wysp Cooka) i terytoriów zależnych (Tokelau i Pitcairn). Jeden dolar nowozelandzki dzieli się na sto centów.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
NZD PLN | 2,3760 | 2,4008 | Dolar nowozelandzki | 1 NZD |
Kurs Dolara nowozelandzkiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoDolar nowozelandzki
Dolar nowozelandzki to oficjalna waluta Nowej Zelandii oraz państw stowarzyszonych i terytoriów zależnych od tego kraju. Dzieli się na 100 centów. Oznaczany jest międzynarodowym skrótem NZD, a także symbolem $. Dla odróżnienia od dolara amerykańskiego stosuje się też zapis NZ$.
Dolar nowozelandzki – gdzie obowiązuje?
Dolar nowozelandzki jest oficjalną jednostką monetarną nie tylko Nowej Zelandii, ale także terytoriów zrzeszonych z tym krajem – Niue oraz Wysp Cooka. Obowiązuje też na terytorium zależnym Nowej Zelandii – Tokelau, w brytyjskiej kolonii Pitcairn oraz w dependencji Rossa, do której Nowa Zelandia rości sobie prawa. Wybierając się do któregoś z tych miejsc, warto zatem sprawdzić kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/PLN).
Historia dolara nowozelandzkiego
NZD obowiązuje na terenie Nowej Zelandii od 1967 roku. Wcześniej posługiwano się tam funtem szterlingiem, który dzielił się na 20 szylingów i 240 pensów. Przejście na znacznie mniej skomplikowany system dziesiętny był proponowany w Nowej Zelandii już w latach 30. ubiegłego wieku. Ostatecznie plany zaakceptowano w 1963 roku, a w 1967 wcielono w życie, przyjmując dolara nowozelandzkiego. Początkowo jako nazwę waluty proponowano „kiwi”, „fern” lub „zeal”. Obawiano się korzystania ze słowa dolar, które w tamtych czasach było mocno związane i kojarzone z dolarem amerykańskim. Ostatecznie przychylono się jednak do dolara nowozelandzkiego, którego międzynarodowym symbolem stał się NZD. W okresie przejściowym kurs dolara nowozelandzkiego do funta szterlinga został ustalony na poziomie 2:1 – funt był wymieniany na 2 dolary, 10 szylingów na dolara, 10 centów na szylinga itd. Przez wiele lat kurs NZD był ściśle powiązany z dolarem amerykańskim. System ten porzucono w 1985 roku. Od tamtej pory kurs dolara nowozelandzkiego jest zależny od wielu czynników, podobnie jak większość walut na świecie.
Dolar nowozelandzki – najważniejsze informacje
Dolar nowozelandzki dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 10, 20 i 50 centów, a także 1 i 2 dolarów. Wszystkie na awersie prezentują portret królowej Elżbiety II, aktualnie panującego monarchy Nowej Zelandii. Na rewersie znajdują się symbole nawiązujące do historii kraju, a także charakterystyczna dla tego rejonu fauna i flora, w tym ptak kiwi. To właśnie od niego wzięła się potoczna nazwa waluty – kiwi lub dolar kiwi, używana m.in. przez inwestorów handlujących tą walutą. Banknoty są dostępne w nominałach o wartości 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Na awersie widnieją portrety znanych nowozelandzkich osobistości, w tym monarchy Elżbiety II, a na rewersie przedstawione są lokalne gatunki ptaków na tle nowozelandzkiej scenerii. Każdy z banknotów jest ponadto zabezpieczony znakiem wodnym w kształcie portretu Elżbiety II. Co ciekawe, wszystkie banknoty dolarów nowozelandzkich wykonane są z polimeru. Nowa Zelandia była, zaraz za Australią, drugim krajem na świecie, który zrezygnował z banknotów papierowych na rzecz wytrzymalszego plastiku.
Dolar nowozelandzki – kurs
Choć w Polsce para NZD/PLN może nie wydawać się szczególnie popularna, dolar nowozelandzki znajduje się w czołówce najchętniej wymienianych walut na świecie. W kwietniu 2019 roku NZD był dziesiątą najczęściej wymienianą walutą naszego globu, będąc stroną ponad 2 proc. wszystkich transakcji walutowych. Wymiana NZD/PLN w lokalnych kantorach stacjonarnych może być w naszym kraju nieco utrudniona. Z tego względu przed wyjazdem do tego kraju warto posiłkować się naszym kantorem internetowym, gdzie można nie tylko kupić i sprzedać, ale również sprawdzić kurs NZD.