Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs HKD - Dolar hongkoński

Dolar hongkoński – funkcjonuje jako oficjalna waluta w Hongkongu. Jeden dolar hongkoński dzieli się na sto centów.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
HKD PLN 0,4955 0,5354 Dolar hongkoński 1 HKD

Kurs Dolara hongkońskiego - wykres

HKD /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 19 cze 2024 8:55

Kurs euro przekracza kolejną ważną barierę, kurs dolara w odwrocie po danych o sprzedaży detalicznej (komentarz z 19.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 cze 2024 9:30

Kurs euro zawrócił w newralgicznym punkcie, frank i dolar potaniały o 5 gr (komentarz z 18.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 cze 2024 9:00

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł (komentarz z 17.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 14 cze 2024 10:04

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 12 cze 2024 8:00

Kurs euro blisko 4,35, inflacja i Fed zagrożeniem dla USD (komentarz z 12.06.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Dolar hongkoński

Dolar Hongkoński (HKD) to oficjalna waluta Hongkongu, regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. Oprócz międzynarodowego symbolu, niekiedy jest także zapisywany skrótem HK$.

Dolar hongkoński – gdzie obowiązuje?

Dolar hongkoński jest oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Hongkongu. Nieoficjalnie używa się go również w Macau, gdzie formalnie walutą jest pataca. Wybierając się do któregoś z tych regionów administracyjnych Chin, warto zatem sprawdzić kurs dolara hongkońskiego, a dokładnie – parę HKD/PLN.

Historia dolara hongkońskiego

W XIX wieku na terenie Hongkongu, który był wolnym portem handlowym, używano walut z całego świata. W obiegu znajdowały się zarówno rupie indyjskie, meksykańskie reale czy monety chińskie. Pierwsze próby ujednolicenia systemu podjęto w 1863 roku – bito lokalne monety w systemie dolarowym. W tamtych czasach większość walut świata było powiązana ze srebrem. Zaczęło się to zmieniać pod koniec tego stulecia. Hongkong i Chiny były regionami, które jako ostatnie porzuciły powiązanie waluty ze srebrem. W 1935 roku kurs HKD był sztywno powiązany z funtem szterlingiem. Podczas japońskiej okupacji w trakcie drugiej wojny światowej początkowo HKD był wymieniany na jena po ustalonym kursie, a później jen stał się oficjalną walutą Hongkongu. Do dolara hongkońskiego powrócono po zakończeniu okupacji. W związku z dewaluacją funta brytyjskiego, w 1972 roku, kurs HKD został powiązany z dolarem amerykańskim. Zrezygnowano z tego dwa lata później. Na kolejnych 9 lat kurs dolara hongkońskiego nie był powiązany z żadną walutą. W 1983 roku powrócono jednak do stałego kursu z USD.

Dolar hongkoński – najważniejsze informacje

Dolar hongkoński dzieli się na 100 centów. Licencję na wydawanie własnych banknotów HKD mają aż trzy działające w Hongkongu banki – HSBC, Bank of China oraz Standard Chartered. Każdy z nich może projektować własny wygląd banknotów, choć musi zachować ustaloną kolorystykę. Wyjątek stanowi tutaj banknot 10-dolarowy. Ten, podobnie jak wszystkie monety, jest wydawany przez rząd Hongkongu. W obiegu znajdują się monety o nominale 10, 20 i 50 centów, a także 1, 2, 5 i 10 dolarów hongkońskich. Różnią się one od siebie przede wszystkim kształtem – niektóre są okrągłe, inne pofalowane. Banknoty dostępne są w nominałach 20 (niebieskie), 50 (zielone), 100 (czerwone), 500 (brązowe) oraz 1000 (żółte) HKD. Dominują na nich lokalne motywy. Na wielu banknotach widnieje charakterystyczny lew.

Sprawdź kurs dolara hongkońskiego

HKD to jedna z chętniej wymienianych walut na świecie. W kwietniu 2019 roku znalazła się na 9. miejscu pod tym względem. Zainteresowaniu dolarem hongkońskim sprzyja dobrze rozwinięta gospodarka Hongkongu, od lat oparta głównie na handlu zagranicznym. Dolarowi hongkońskiemu pomaga też powiązanie kursu z dolarem amerykańskim. Warto jednak dodać, że także ta para miewa pewne wahania, co może wywoływać niepokoje na rynku. Zdecydowanie mniej popularna jest natomiast para HKD/PLN. Zainteresowani są nią przede wszystkim turyści, którzy wybierają się do Hongkongu na wakacje lub osoby nawiązujące kontakty handlowe. Ze względu na ceny w Hongkongu, które mocno różnią się od tych w Polsce, warto na bieżąco śledzić kurs HKD/PLN. Do szybkiego przeliczania waluty można użyć kalkulatora walutowego, dostępnego na naszej stronie.