Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs NOK - Korona norweska

Korona norweska (norw. Krone) jest oficjalną walutą występującą w Norwegii. Korona jako taka obowiązuje w tym kraju od czasów Skandynawskiej Unii Monetarnej ze Szwecją i Danią. 1 korona dzieli się na 100 øre.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
NOK PLN 0,3643 0,3701 Korona norweska 1 NOK

Kurs Korony norweskiej - wykres

NOK /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 17 maj 2024 9:20

Kurs euro powraca na kilkuletnie minima, kurs dolara w miesiąc spadł o 20 gr (komentarz z 17.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 16 maj 2024 8:08

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów (komentarz z 16.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 15 maj 2024 8:00

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie (komentarz z 15.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 maj 2024 10:25

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 9 maj 2024 7:48

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian (komentarz z 9.05.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Korona norweska

Korona norweska (NOK) to oficjalna jednostka monetarna Norwegii i jej terenów podległych. Dzieli się na 100 øre, choć setne części korony zostały już wycofane z obiegu i występują wyłącznie w rozliczeniach bezgotówkowych. Kurs korony norweskiej jest ważny m.in. dla Polaków, którzy emigrują do Norwegii w celach zarobkowych.

Korona norweska – gdzie obowiązuje?

Korona norweska to oczywiście oficjalny środek płatniczy na terenie Norwegii. Warto jednak wiedzieć, że NOK posługują się również mieszkańcy terytoriów podległych temu państwu. Waluta obowiązuje na terenie Wyspy Bouveta, Wyspy Jan Mayen, Wyspy Piotra I, Ziemi Królowej Maud i Svalbardu. Warto zatem sprawdzić kurs NOK przed podróżą do tych miejsc.

Historia korony norweskiej

Korona norweska jako środek płatniczy obowiązuje na terenie Norwegii od 1875 roku. Wtedy też państwo to przystąpiło do Skandynawskiej Unii Monetarnej, która została zawiązana dwa lata wcześniej. Do unii, oprócz Norwegii, należała jeszcze Szwecja i Dania. Wszystkie te kraje przyjęły wspólną nazwę waluty – „korona”. Unia oficjalnie rozpadła się po wybuchu pierwszej wojny światowej. Kraje do niej należące postanowiły jednak zachować nazwę waluty, dodając człon określający narodowość. W przypadku Norwegii jest to zatem korona norweska. W trakcie drugiej wojny światowej kurs korony norweskiej był powiązany z marką niemiecką. Na początku lat 90. kurs NOK korespondował natomiast z europejską jednostką rozliczeniową (ECU), która była bezpośrednim poprzednikiem euro. Norwegia zrezygnowała jednak z przystąpienia do strefy euro i zachowała NOK jako własną walutę.

Korona norweska – najważniejsze informacje

NOK dzieli się na 100 øre, choć setne waluty nie występują już w obrocie gotówkowym. W obiegu znajdują się monety o następujących nominałach: 1, 5, 10 i 20 koron. Zawierają one elementy charakterystyczne dla Skandynawii – nordyckie ornamenty, drewniane kościoły czy łodzie wikingów. Wybrane monety NOK posiadają charakterystyczną dziurę w środku. To nawiązanie do tradycji związanej z pierwszymi skandynawskimi pieniędzmi, które były nawlekane przez ludzi na rzemyki i w ten sposób noszone. Banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 koron norweskich przedstawiają elementy charakterystyczne dla historii i kultury Norwegii (latarnia morska, łódź wikingów itp.). Do niedawna w obiegu znajdowały się również starsze banknoty, przedstawiające ważne dla historii kraju postacie. Wycofano je 15 listopada 2020 roku.

Sprawdź kurs korony norweskiej przed wyjazdem

Kurs NOK, np. pary walutowej NOK/PLN, jest dla Polaków, ale także mieszkańców innych państw, szczególnie ważny, głównie ze względu na znaczne różnice w cenach produktów w sklepach, które mogą się odbić na funduszach turystów. Znajomość aktualnego kursu korony norweskiej może być zatem nieocenioną pomocą. Popularność pary NOK/PLN rośnie nie tylko ze względu na turystów, którzy pragną zobaczyć norweskie fiordy. Norwegia jest jednym z wielu kierunków zarobkowych Polaków. Z tego też względu wymiana NOK/PLN nie stanowi obecnie żadnego problemu.