Kurs RON - Lej rumuński

Lej rumuński – oficjalna waluta, którą można płacić na terenie Rumunii. Jeden lej dzieli się na sto bani.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut alt graphic
Jedna karta, wiele możliwości

Jedna karta,
wiele możliwości

Płać kartą wielowalutową za granicą i oszczędzaj na kursach walut.

Sprawdź nasze karty

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
RON PLN 0,9110 0,9495 Lej rumuński 1 RON

Kurs Leja rumuńskiego - wykres

RON /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 24 wrz 2021 11:06

Kursy walut po szalonym tygodniu, kurs euro blisko przełomu (komentarz z 24.09.2021)

Komentarze walutowe - audio 24 wrz 2021 7:39

Evergrande – granda, która zmiotła złotego (podcast z 23.09.2021)

Komentarze walutowe - tekst 23 wrz 2021 8:29

Kurs dolara obojętny na sygnały z Fed, kurs euro nadal nad 4,60 zł (komentarz z 23.09.2021)

Komentarze walutowe - tekst 22 wrz 2021 9:11

Kurs euro po tygodniu przestaje rosnąć, dolar przed testem (komentarz z 22.09.2021)

Komentarze walutowe - tekst 21 wrz 2021 7:59

Kurs euro najwyżej od wiosny, kursy walut z przejściowym wystrzałem (komentarz z 21.09.2021)

Komentarze walutowe - tekst 20 wrz 2021 11:52

Złoty na rollercoasterze, kursy walut ostro w górę (komentarz z 20.09.2021)


Ponad 850 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto
ce_section_cta_alt

Lej rumuński

Lej rumuński to oficjalna jednostka monetarna Rumunii. Oznaczana jest międzynarodowym skrótem RON. Waluta dzieli się na 100 bani. W języku rumuńskim nazwa waluty oznacza lwa.

Lej rumuński – gdzie obowiązuje?

Lej rumuński jest oficjalną walutą wyłącznie na terenie Rumunii. Wybierając się do tego kraju np. na wakacje lub nawiązując kontakty handlowe, warto zatem sprawdzić kurs leja rumuńskiego. W języku polskim o leju rumuńskim często mówi się też jako leja rumuńska, stąd też można się spotkać z inną odmianą tego słowa – np. kurs lei lub wręcz z rumuńskim zapisem lei (np. częste zapytanie to lei waluta).

Historia leja rumuńskiego

Lej rumuński po raz pierwszy został wprowadzony w 1867 roku, jeszcze za panowania tureckiego. Miał on pokrycie zarówno w srebrze, jak i złocie. Pierwsza moneta na terenie Rumunii została jednak wybita trzy lata później. W 1889 roku Rumunia dołączyła do Łacińskiej Unii Monetarnej, w związku z czym płatności w srebrze były możliwe tylko do 50 lejów. Wszystkie rachunki i opłaty celne musiały być uiszczane w złocie, stąd wysoka popularność monet 20-frankowych, tureckich lir, starych rosyjskich imperiałów i brytyjskich suwerenów. Kurs lei był wtedy sztywno powiązany np. z francuskim frankiem w stosunku 1:1. Rumunia porzuciła system waluty złotej w 1914 roku, co spowodowało spadek wartości leja. Kurs lei powiązano z dolarem amerykańskim, za którego płacono nieco ponad 127 lei. Waluta Rumunii podczas II wojny światowej była powiązana z marką rzeszową, a podczas okupacji sowieckiej z rublem. Po wojnie kurs leja w stosunku do innych walut drastycznie spadł, co spowodowało wprowadzenie nowego leja rumuńskiego po kursie wymiany 20 tys. starych na 1 nowy. Zastosowano jednak limity wymiany dla poszczególnych klas społecznych, przez co zaledwie nieco połowa wszystkich pieniędzy została wymieniona na nowe. Kolejna rewaloryzacja i wprowadzenie trzeciego w historii leja rumuńskiego nastąpiła w 1952 roku. Tym razem zastosowano różny kurs wymiany w zależności od rodzaju transakcji. Inaczej przeliczana była gotówka, a inaczej depozyty bankowe czy zaciągnięte długi. Od 1970 do 1989 roku oficjalny kurs leja rumuńskiego był ustalany przez władze, jednak prywatne osoby nie mogły wymieniać waluty. Było to zakazane i karalne. Po upadku komunizmu zalegalizowano posiadanie obcych walut, co spowodowało duże wahania kursu leja i bardzo wysoką inflację, która w 2005 roku doprowadziła do tego, że RON był najmniej wartościową walutą świata. W efekcie jeszcze w tym samym roku wprowadzono czwartego leja, który obowiązuje do dzisiaj.

Lej rumuński – najważniejsze informacje

W obiegu dostępne są monety o nominale 1, 5, 10 i 50 bani. W rzeczywistości najmniejszy nominał jest rzadko spotykany w obiegu, a transakcje gotówkowe zazwyczaj są zaokrąglane do 5 bani, choć oficjalnie ceny podaje się z dokładnością do setnej części lei. Waluta zdecydowanie częściej pojawia się w formie banknotów, które od 2005 roku wykonywane są z polimerów. Rumunia była trzecim krajem na świecie, który wprowadził plastikowe banknoty. Występują one w nominałach o wartości 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei. Co ciekawe, ich rozmiar odpowiada rozmiarowi banknotów euro, co miało być jednym z przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty. Ostatecznie jednak plany przyjęcia euro odwleczono w czasie.

Sprawdź kurs RON

RON to waluta, która w Polsce zyskuje w okresie wakacyjnym, choć parą walutową (RON to PLN) zainteresowani są także przedsiębiorcy prowadzący kontakty handlowe z Rumunią. Mimo wszystko lej rumuński jest ciężko dostępny w kantorach stacjonarnych. Można go jednak wymienić przez internet, korzystając z naszego portalu.

Rozpocznij chat