Kurs SGD - Dolar singapurski
Dolar singapurski – oficjalna waluta obowiązująca w Singapurze od 1967 roku. Jeden dolar singapurski dzieli się na sto centów.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
SGD PLN | 2,9624 | 2,9865 | Dolar singapurski | 1 SGD |
Kurs Dolara singapurskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoDolar singapurski
Dolar singapurski jest oficjalnym środkiem płatniczym Singapuru. Oznaczany jest międzynarodowym skrótem SGD, choć zapisuje się go również symbolem $ lub S$. Dzieli się na 100 centów.
Dolar singapurski – gdzie obowiązuje?
Dolar singapurski obowiązuje przede wszystkim na terenie Singapuru. Na mocy umowy o wymianie walut, SGD jest także akceptowany na terenie Brunei, podobnie jak dolar brunejski jest przyjmowany w Singapurze. Wybierając się do tego azjatyckiego miasta-państwa, warto zatem sprawdzić kurs SGD.
Historia dolara singapurskiego
W latach 1845-1939 na terenie Singapuru używano dolarów straits, które funkcjonowały w obiegu w całym brytyjskim terytorium zależnym Azji Południowo-Wschodniej. W późniejszym czasie zostały one zastąpione dolarami innych brytyjskich kolonii. Singapur korzystał ze wspólnej waluty także po połączeniu z Malezją w 1963 roku. Dwa lata później doszło jednak do rozłamu i uniezależnienia. To właśnie wtedy rozpadła się też unia walutowa pomiędzy Malezją, Singapurem i Brunei. W 1967 roku Singapur zaczął emitować pierwsze własne monety i banknoty. Do 1973 roku dolar singapurski był wymienialny na ringgity malezyjskie. Powiązanie i swobodna wymiana z dolarem Brunei pozostało natomiast aż do dziś. Kurs SGD przez wiele lat był ściśle powiązany z funtem szterlingiem. Za dolara singapurskiego płacono 2 szylingi i 4 pensy. Jeden funt szterling kosztował zatem 8,57 S$. Powiązanie trwało do lat 70. XX wieku. Wtedy też na krótki okres kurs dolara singapurskiego był ściśle skojarzony z dolarem amerykańskim. Od 1985 roku Singapur stosuje system wymiany walut zorientowany na rynek, w którym kurs SGD może się zmieniać, ale w ściśle określonym zakresie. Wciąż jest monitorowany przez władze monetarne Singapuru. Dzięki temu rząd tego kraju może mieć większą kontrolę nad inflacją i pewność, że singapurski eksport pozostanie konkurencyjny.
Dolar singapurski – najważniejsze informacje
W kieszeniach singapurskich obywateli można znaleźć monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centów, a także 1 dolara. Na awersie znajduje się herb Singapuru i nazwa państwa w czterech oficjalnych językach. Na rewersie przedstawione są obiekty architektoniczne tego kraju – m.in. singapurski port czy lotnisko. Banknoty funkcjonują w nominałach o wartości 2, 5, 10, 50, 100, 1000 i 10000 dolarów. Dla łatwego odróżnienia mają odmienne, intensywne kolory. Każdy z nich przedstawia wizerunek pierwszego prezydenta Singapuru – Yusofa bin Ishaka. Na rewersach przedstawione są natomiast dziedziny życia codziennego – edukacja, sztuka, sport czy ekonomia. Papierowe banknoty SGD powoli są zastępowane przez plastikowe wersje wykonane z polimeru, choć obecnie w obiegu funkcjonują obie formy. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że banknot 10000-dolarowy jest najbardziej wartościowym banknotem na świecie.
Sprawdź kurs SGD
Dolar singapurski jest jedną z najchętniej wymienianych walut na świecie. W 2019 roku brał udział w 1,8 proc. wszystkich transakcji walutowych. W Polsce kurs SGD ma znaczenie dla osób, które aktywnie handlują z Singapurem lub wybierają się do tego kraju w celach turystycznych. Wymiana waluty SGD w kantorach stacjonarnych może być jednak utrudniona. Zdecydowanie łatwiej zrobić to przez internet, korzystając z naszego portalu. Do Singapuru można też zabrać dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu.