Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs SGD - Dolar singapurski

Dolar singapurski – oficjalna waluta obowiązująca w Singapurze od 1967 roku. Jeden dolar singapurski dzieli się na sto centów.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
SGD PLN 2,9762 3,0003 Dolar singapurski 1 SGD

Kurs Dolara singapurskiego - wykres

SGD /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 20 cze 2024 11:30

Kurs euro 6 groszy od szczytu, kurs franka pogłębia spadek po obniżce stóp SNB (komentarz z 20.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 19 cze 2024 8:55

Kurs euro przekracza kolejną ważną barierę, kurs dolara w odwrocie po danych o sprzedaży detalicznej (komentarz z 19.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 cze 2024 9:30

Kurs euro zawrócił w newralgicznym punkcie, frank i dolar potaniały o 5 gr (komentarz z 18.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 cze 2024 9:00

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł (komentarz z 17.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 14 cze 2024 10:04

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Dolar singapurski

Dolar singapurski jest oficjalnym środkiem płatniczym Singapuru. Oznaczany jest międzynarodowym skrótem SGD, choć zapisuje się go również symbolem $ lub S$. Dzieli się na 100 centów.

Dolar singapurski – gdzie obowiązuje?

Dolar singapurski obowiązuje przede wszystkim na terenie Singapuru. Na mocy umowy o wymianie walut, SGD jest także akceptowany na terenie Brunei, podobnie jak dolar brunejski jest przyjmowany w Singapurze. Wybierając się do tego azjatyckiego miasta-państwa, warto zatem sprawdzić kurs SGD.

Historia dolara singapurskiego

W latach 1845-1939 na terenie Singapuru używano dolarów straits, które funkcjonowały w obiegu w całym brytyjskim terytorium zależnym Azji Południowo-Wschodniej. W późniejszym czasie zostały one zastąpione dolarami innych brytyjskich kolonii. Singapur korzystał ze wspólnej waluty także po połączeniu z Malezją w 1963 roku. Dwa lata później doszło jednak do rozłamu i uniezależnienia. To właśnie wtedy rozpadła się też unia walutowa pomiędzy Malezją, Singapurem i Brunei. W 1967 roku Singapur zaczął emitować pierwsze własne monety i banknoty. Do 1973 roku dolar singapurski był wymienialny na ringgity malezyjskie. Powiązanie i swobodna wymiana z dolarem Brunei pozostało natomiast aż do dziś. Kurs SGD przez wiele lat był ściśle powiązany z funtem szterlingiem. Za dolara singapurskiego płacono 2 szylingi i 4 pensy. Jeden funt szterling kosztował zatem 8,57 S$. Powiązanie trwało do lat 70. XX wieku. Wtedy też na krótki okres kurs dolara singapurskiego był ściśle skojarzony z dolarem amerykańskim. Od 1985 roku Singapur stosuje system wymiany walut zorientowany na rynek, w którym kurs SGD może się zmieniać, ale w ściśle określonym zakresie. Wciąż jest monitorowany przez władze monetarne Singapuru. Dzięki temu rząd tego kraju może mieć większą kontrolę nad inflacją i pewność, że singapurski eksport pozostanie konkurencyjny.

Dolar singapurski – najważniejsze informacje

W kieszeniach singapurskich obywateli można znaleźć monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centów, a także 1 dolara. Na awersie znajduje się herb Singapuru i nazwa państwa w czterech oficjalnych językach. Na rewersie przedstawione są obiekty architektoniczne tego kraju – m.in. singapurski port czy lotnisko. Banknoty funkcjonują w nominałach o wartości 2, 5, 10, 50, 100, 1000 i 10000 dolarów. Dla łatwego odróżnienia mają odmienne, intensywne kolory. Każdy z nich przedstawia wizerunek pierwszego prezydenta Singapuru – Yusofa bin Ishaka. Na rewersach przedstawione są natomiast dziedziny życia codziennego – edukacja, sztuka, sport czy ekonomia. Papierowe banknoty SGD powoli są zastępowane przez plastikowe wersje wykonane z polimeru, choć obecnie w obiegu funkcjonują obie formy. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że banknot 10000-dolarowy jest najbardziej wartościowym banknotem na świecie.

Sprawdź kurs SGD

Dolar singapurski jest jedną z najchętniej wymienianych walut na świecie. W 2019 roku brał udział w 1,8 proc. wszystkich transakcji walutowych. W Polsce kurs SGD ma znaczenie dla osób, które aktywnie handlują z Singapurem lub wybierają się do tego kraju w celach turystycznych. Wymiana waluty SGD w kantorach stacjonarnych może być jednak utrudniona. Zdecydowanie łatwiej zrobić to przez internet, korzystając z naszego portalu. Do Singapuru można też zabrać dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu.