Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs CNY - Juan chiński

Juan chiński – oficjalna waluta Chińskiej Republiki Ludowej. Jeden juan dzieli się na dziesięć jiao, z kolei jeden jiao na dziesięć fenów.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
CNY PLN 0,6739 0,6970 Juan chiński 1 CNY

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Chinese yuan - wykres

CNY /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 5 lip 2022 9:30

Kursy walut nad przepaścią, EUR/PLN i CHF/PLN wracają nad 4,70, kurs dolara coraz oporniej zawraca nad 4,50 zł (komentarz z 5.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 4 lip 2022 9:22

Kursy walut już czekają na koniec tygodnia, kurs euro i kurs franka w pobliżu 4,70 zł, kurs dolara przy 4,50 zł (komentarz z 4.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 1 lip 2022 10:21

Kursy walut po kolejnym rekordzie inflacji, kursy euro, dolara i franka rozpoczynają kwartał na wysokich pułapach (komentarz z 1.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 30 cze 2022 9:52

Kursy walut w cieniu CHF, frank szwajcarski wart więcej niż euro (komentarz z 30.06.2022)

Komentarze walutowe - tekst 29 cze 2022 8:33

Kursy walut znów pod wpływem stagflacyjnych obaw, drożeje frank i dolar, forint ściągnięty znad przepaści (komentarz z 29.06.2022)

Komentarze walutowe - tekst 28 cze 2022 9:08

Kursy walut przechodzą do stabilizacji, korona norweska ma swoje pięć minut, kurs euro trzyma się pod 4,70 zł (komentarz z 28.06.2022)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto

Juan chiński

Juan chiński to oficjalna waluta Chińskiej Republiki Ludowej. Jego międzynarodowy symbol to CNY, choć w zapisach używa się też skrótu RMB. Juan dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów.

Juan chiński – gdzie obowiązuje?

Juan chiński, często zapisywany także jako yuan, to oficjalny środek płatniczy funkcjonujący w Chińskiej Republice Ludowej. Nieoficjalnie używa się go również w innych krajach, takich jak Makau, Laos, Kambodża, Nepal, Zimbabwe czy Mjanma. Wybierając się do któregoś z tych rejonów, warto zatem sprawdzić kurs juana.

Historia juana chińskiego

Za czasów republiki Chińskiej w latach 1912-1949 na terenie tego państwa w obiegu znajdowało się wiele różnych walut, które były denominowane w jednostce yuan. Każda miała własną nazwę (np. srebrny yuan, złoty yuan czy fabi). Chiński juan, który znamy dziś, zwany też renminbi, został zaprezentowany w 1948 roku, czyli na kilka miesięcy przed powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej. Początkowo funkcjonował wyłącznie w formie papierowych banknotów i miał zastąpić inne waluty Chin. W tamtych czasach Chiny zmagały się z hiperinflacją, dlatego już w 1955 roku zarządzono rewaloryzację. Kurs juana ustalono wtedy na 10 tys. starych juanów. Chiński rząd sterował kursem juana w taki sposób, by był wyższy od jego rzeczywistej wartości. Dzięki temu towary sprowadzane z zagranicy, w tym maszyny rolnicze, były kupowane po relatywnie niskich kwotach. Chiny uwolniły kurs juana dopiero w połowie lat 90. XX wieku, choć przygotowania trwały od kilkunastu lat. Od tego momentu wartość waluty była określana przez podaż i popyt na rynku walutowym, choć przez wiele lat była też ściśle powiązana z dolarem amerykańskim.

Juan chiński – najważniejsze informacje

Chińskie monety, którymi ludność posługuje się najczęściej, mają wartość 1 i 5 jiao, a także 1 juana. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się feny, czyli setne części juana, choć oficjalnie znajdują się w obiegu. Mają nominały o wartości 1, 2 i 5 fenów. Zdecydowanie popularniejsze są banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 juanów. Każdy z nich przedstawia wizerunek Mao Zedonga, przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1949-1976. Jako ciekawostkę warto dodać, że do maja 2019 roku w obiegu znajdowała się jeszcze czwarta seria banknotów, dostępna w większej liczbie nominałów (w tym także banknoty jiao). Obecnie nie jest już jednak wykorzystywana.

Sprawdź kurs juana chińskiego

Juan chiński należy do jednej z najczęściej wymienianych walut na świecie. W Polsce kursem juana zainteresowane są przede wszystkim osoby nawiązujące stosunki handlowe z Chinami, a także turyści wybierający się do Państwa Środka. Z tego względu juany są trudno dostępne w kantorach stacjonarnych. Można je jednak bez problemu zakupić przez internet, korzystając z naszego serwisu. Korzystając z kalkulatora walutowego, można też w szybki sposób przeliczyć wartość juana na PLN lub inną walutę.