Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs CNY - Juan chiński

Juan chiński – oficjalna waluta Chińskiej Republiki Ludowej. Jeden juan dzieli się na dziesięć jiao, z kolei jeden jiao na dziesięć fenów.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
CNY PLN 0,5367 0,5779 Juan chiński 1 CNY

Kurs Chinese yuan - wykres

CNY /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 20 cze 2024 11:30

Kurs euro 6 groszy od szczytu, kurs franka pogłębia spadek po obniżce stóp SNB (komentarz z 20.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 19 cze 2024 8:55

Kurs euro przekracza kolejną ważną barierę, kurs dolara w odwrocie po danych o sprzedaży detalicznej (komentarz z 19.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 cze 2024 9:30

Kurs euro zawrócił w newralgicznym punkcie, frank i dolar potaniały o 5 gr (komentarz z 18.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 cze 2024 9:00

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł (komentarz z 17.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 14 cze 2024 10:04

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Juan chiński

Juan chiński to oficjalna waluta Chińskiej Republiki Ludowej. Jego międzynarodowy symbol to CNY, choć w zapisach używa się też skrótu RMB. Juan dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów.

Juan chiński – gdzie obowiązuje?

Juan chiński, często zapisywany także jako yuan, to oficjalny środek płatniczy funkcjonujący w Chińskiej Republice Ludowej. Nieoficjalnie używa się go również w innych krajach, takich jak Makau, Laos, Kambodża, Nepal, Zimbabwe czy Mjanma. Wybierając się do któregoś z tych rejonów, warto zatem sprawdzić kurs juana.

Historia juana chińskiego

Za czasów republiki Chińskiej w latach 1912-1949 na terenie tego państwa w obiegu znajdowało się wiele różnych walut, które były denominowane w jednostce yuan. Każda miała własną nazwę (np. srebrny yuan, złoty yuan czy fabi). Chiński juan, który znamy dziś, zwany też renminbi, został zaprezentowany w 1948 roku, czyli na kilka miesięcy przed powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej. Początkowo funkcjonował wyłącznie w formie papierowych banknotów i miał zastąpić inne waluty Chin. W tamtych czasach Chiny zmagały się z hiperinflacją, dlatego już w 1955 roku zarządzono rewaloryzację. Kurs juana ustalono wtedy na 10 tys. starych juanów. Chiński rząd sterował kursem juana w taki sposób, by był wyższy od jego rzeczywistej wartości. Dzięki temu towary sprowadzane z zagranicy, w tym maszyny rolnicze, były kupowane po relatywnie niskich kwotach. Chiny uwolniły kurs juana dopiero w połowie lat 90. XX wieku, choć przygotowania trwały od kilkunastu lat. Od tego momentu wartość waluty była określana przez podaż i popyt na rynku walutowym, choć przez wiele lat była też ściśle powiązana z dolarem amerykańskim.

Juan chiński – najważniejsze informacje

Chińskie monety, którymi ludność posługuje się najczęściej, mają wartość 1 i 5 jiao, a także 1 juana. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się feny, czyli setne części juana, choć oficjalnie znajdują się w obiegu. Mają nominały o wartości 1, 2 i 5 fenów. Zdecydowanie popularniejsze są banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 juanów. Każdy z nich przedstawia wizerunek Mao Zedonga, przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1949-1976. Jako ciekawostkę warto dodać, że do maja 2019 roku w obiegu znajdowała się jeszcze czwarta seria banknotów, dostępna w większej liczbie nominałów (w tym także banknoty jiao). Obecnie nie jest już jednak wykorzystywana.

Sprawdź kurs juana chińskiego

Juan chiński należy do jednej z najczęściej wymienianych walut na świecie. W Polsce kursem juana zainteresowane są przede wszystkim osoby nawiązujące stosunki handlowe z Chinami, a także turyści wybierający się do Państwa Środka. Z tego względu juany są trudno dostępne w kantorach stacjonarnych. Można je jednak bez problemu zakupić przez internet, korzystając z naszego serwisu. Korzystając z kalkulatora walutowego, można też w szybki sposób przeliczyć wartość juana na PLN lub inną walutę.