Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs SEK - Korona szwedzka

Korona szwedzka (svensk krona). Jedna korona dzieli się na 100 ore, które jednak już zostały wycofane z obiegu.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
SEK PLN 0,4384 0,4442 Korona szwedzka 1 SEK

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Korony szwedzkiej - wykres

SEK /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 19 maj 2022 9:11

Kursy walut w cieniu giełdowej paniki, kurs euro odbija z kilkutygodniowych dołków, dolar znów zyskuje (komentarz z 19.05.2022)

Komentarze walutowe - tekst 18 maj 2022 9:37

Kursy walut pod wpływem odwilży na giełdach, dolar mocno tanieje, EUR/USD oddala się od parytetu (komentarz z 18.05.2022)

Komentarze walutowe - tekst 17 maj 2022 10:26

Kursy walut obojętne na pędzący wzrost, kurs dolara zaczyna pikować, EUR/PLN zbliża się do 4,65 (komentarz z 17.05.2022)

Komentarze walutowe - tekst 16 maj 2022 8:28

Kursy walut czekają na przełom, kurs dolara po ostrej wspinaczce, kurs euro trzyma się blisko 4,70 zł (komentarz z 16.05.2022)

Komentarze walutowe - tekst 13 maj 2022 12:18

Kursy walut wierne trendom, dolar nie zwalnia tempa, kurs EUR/PLN nadal stabilny, CZK mocno zaskakuje (komentarz z 13.05.2022)

Komentarze walutowe - tekst 12 maj 2022 10:16

Kursy walut bez zwrotu po inflacji z USA, kurs dolara rośnie, EUR/PLN stabilny (komentarz z 12.05.2022)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto

Korona szwedzka

Korona szwedzka (SEK) to oficjalna jednostka monetarna Szwecji. Dzieli się na 100 øre. Setne części zostały już jednak wycofane z obiegu i obowiązują wyłącznie w rozliczeniach bezgotówkowych. W jej zapisie Szwedzi często używają skrótu kr.

Korona szwedzka – gdzie obowiązuje?

Korona szwedzka jest oficjalnym środkiem płatniczym wyłącznie w Szwecji. Wybierając się do tego kraju lub prowadząc np. wymianę handlową, warto sprawdzić kurs SEK. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w wielu miejscach na terenie Szwecji powszechnie akceptowane jest też euro, nawet mimo faktu, że Szwedzi odrzucili przyjęcie wspólnej waluty w oficjalnym referendum. Mimo to zdecydowanie lepiej jest sprawdzić kurs korony szwedzkiej i to właśnie ją zakupić przed wyjazdem do tego kraju.

Historia korony szwedzkiej

Korony szwedzkie funkcjonują na terenie Szwecji od 1873 r., gdy zastąpiły riksdalery. Powodem wprowadzenia zmiany była zawarta w 1976 r. unia monetarna czterech państw: Szwecji, Danii, Norwegii i Islandii. Dziś każde z nich ma swoje, odrębne korony. Skandynawska unia monetarna rozpadła się bowiem w 1914 r. Co ciekawe, nazwa riksdalerów, monet wybitych pierwszy raz w 1604 r., w potocznej mowie utrzymuje się do dziś i Szwedzi właśnie tak nazywają swoje pieniądze. Przez wiele lat kurs korony szwedzkiej (SEK) powiązany był z innymi walutami. W okresie międzywojennym kurs SEK korelował z funtem brytyjskim. Później przez kilkadziesiąt lat (do 1973 r.) był powiązany z notowaniami dolara amerykańskiego.

Korona szwedzka – najważniejsze informacje

Jedna korona szwedzka (SEK) dzieli się na 100 øre. W obiegu nie znajdziemy już jednak setnych części. Występują one wyłącznie w rozliczeniach bezgotówkowych. W przypadku płatności gotówką, cena produktów jest zaokrąglana do pełnych koron. W portfelach Szwedów brzęczą monety o nominałach 1, 2, 5 i 10 koron. Występują też banknoty o nominałach: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Widnieją na nich: autorka książek dla dzieci Astrid Lindgren (20), pisarz, kompozytor i piosenkarz Evert Taube (50), aktorka Greta Garbo (100), reżyser Ingmar Bergman (200), sopranistka operowa Birgit Nilsson (500) i były sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjöld. Kiedyś istniały banknoty 10-tysięczne, ale zostały wycofane z obiegu w 1991 r.

Sprawdź kurs korony szwedzkiej przed wyjazdem

Szwecja jest jednym z popularniejszych kierunków zarówno wśród polskich turystów, jak i pracowników sezonowych. Z tego względu zakup korony szwedzkiej czy sprawdzenie kursu SEK nie stanowi obecnie większego problemu. SEK jest bowiem dostępne w większości dużych kantorów. Warto też skorzystać z kalkulatora walutowego dostępnego na naszej stronie, by szybko przeliczyć lokalne ceny i sprawdzić kurs. Korona szwedzka, a właściwie jej notowania, są silnie uzależnione od kondycji szwedzkiej gospodarki, która opiera się na wydobyciu rud żelaza. Ich ceny mogą mieć zatem wpływ na kurs SEK.