Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kurs BGN - Lew bułgarski

Lew bułgarski – oficjalna waluta obowiązująca w Bułgarii od 1881 roku. Jeden lew dzieli się na sto stotinek.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
BGN PLN 2,4164 2,4459 Lew bułgarski 1 BGN

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Lewa bułgarskiego - wykres

BGN /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 7 lut 2023 10:43

Kursy walut z zimowym skokiem, kurs dolara z dna na szczyt, złoty zmrożony awersją do ryzyka (komentarz z 7.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 6 lut 2023 9:25

Kursy walut zaskoczone kosmicznymi danymi z USA, dolar ostro drożeje, złoty nieznacznie traci do euro i franka (komentarz z 6.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 3 lut 2023 8:07

Kursy walut zapatrzone w bankierów centralnych, funt, dolar i euro tracą w relacji do złotego (komentarz z 3.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 2 lut 2023 8:16

Dolar w opałach po decyzji Fed, USD/PLN na minimach, euro czeka na EBC, a funt na Bank Anglii (komentarz z 2.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 1 lut 2023 8:14

Kursy walut przed nowym rozdaniem, dolar potaniał czwarty miesiąc z rzędu, euro i funt w styczniu podrożały (komentarz z 1.02.2023)

Komentarze walutowe - tekst 30 sty 2023 8:16

Kursy walut czekają na wielką trójkę, kurs dolara kolejny miesiąc pod kreską, kurs euro przyklejony do 4,70 (komentarz z 30.01.2023)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto

Lew bułgarski

Lew bułgarski (BGN) to oficjalna jednostka monetarna Bułgarii. Oprócz międzynarodowego symbolu BGN, oznaczany jest też skrótem „лв”. Nazwa waluty pochodzi od drapieżnych zwierząt, które niegdyś zamieszkiwały tereny Bułgarii.

Lew bułgarski – gdzie obowiązuje?

Lew bułgarski jest walutą wyłącznie Bułgarii. Jadąc do tego kraju np. na wakacje, warto zatem sprawdzić kurs lewa, pamiętając przy okazji, że nazwa tej waluty nie odmienia się tak samo, jak drapieżnego kota. Zamiast „wydałem 1 lwa”, należy powiedzieć „1 lewa”. BGN przez krótką chwilę był też oficjalną walutą Niezależnej Macedonii, państwa marionetkowego założonego w 1944 roku przez Niemców. Był to jednak krótki epizod dla tej waluty, trwający zaledwie kilka miesięcy.

Historia lewa bułgarskiego

Nazwa lewa bułgarskiego (BGN) wywodzi się od holenderskich talarów, zwanych też lwimi talarami. Wzorowano się na nich w wielu niemieckich i włoskich miastach, skąd trafiły na tereny Bułgarii, Rumunii i Mołdawii, dając początek nazwom walut, które znamy dziś. Lew bułgarski został oficjalnie wprowadzony do obiegu w 1881 roku. W tamtym okresie kurs lewa był ściśle powiązany z francuskim frankiem. Waluta początkowo miała swoje pokrycie w złocie i srebrze, a później wyłącznie w złocie. Podczas drugiej wojny światowej kurs lewa był sztywno powiązany z marką rzeszową, a od września 1944 z rublem rosyjskim. Od 1945 roku przez kilka lat lew bułgarski był natomiast uzależniony od kursu dolara amerykańskiego. Po 1943 roku w obiegu znajdowały się wyłącznie banknoty, bez monet. Schemat ten funkcjonował aż do reformy walutowej w 1952 roku, gdy nastąpiła pierwsza denominacja i ustalony został nowy kurs lewa. Stare pieniądze były wymieniane w stosunku 100:1 za nowe. Druga denominacja, tym razem po kursie 10:1, nastąpiła w 1962 roku. Po upadku komunizmu lew bułgarski zmagał się z dużą inflacją. Z tego względu kurs lewa został sztywno powiązany z marką niemiecką. Ostatnia denominacja nastąpiła w 1999 roku. 1000 starych lewów było wymienianych na 1 nowy. Jednocześnie BGN nadal był powiązany z marką niemiecką, tym razem po kursie 1.00. Obecnie kurs lewa jest sztywnie związany z euro.

Lew bułgarski – najważniejsze informacje

Lew bułgarski dzieli się na 100 stotinek, co w lokalnym języku oznacza setną część. W obiegu znajdują się monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, a także 1 i 2 lewów. Stotinki na swoim rewersie zawierają wizerunek jeźdźca z Madary. Lewy przedstawiają świętego Jana Rilskiego oraz Paisjusza Chilendarskiego. Banknoty występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów. Banknot o nominale 1 lewa został już wycofany z użytku i przestał być oficjalnym środkiem płatniczym, choć wciąż można go wymienić na monetę o tej samej wartości. 2 lewy czeka podobny los – nie są już drukowane, choć wciąż dopuszcza się ich użytek. Banknoty BGN przedstawiają zasłużone dla Bułgarii osobistości, a na awersie związane z nimi przedmioty lub zabytki, np. obrazy czy wiersze.

Sprawdź kurs lewa bułgarskiego

Lew bułgarski (BGN) nie jest zbyt popularną walutą. W Polsce zainteresowanie kursem lewa, czyli parą BGN/PLN, wzrasta w okresie wakacyjnym, gdy turyści szykują się do wyjazdów. W związku z tym, że lew bułgarski jest powiązany swoim kursem z euro, także BGN/PLN utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Przed wyjazdem na wakacje warto jednak sprawdzić aktualny kurs pary BGN/PLN, by móc szybko przeliczać na miejscu ceny poszczególnych towarów i usług.