Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs BGN - Lew bułgarski

Lew bułgarski – oficjalna waluta obowiązująca w Bułgarii od 1881 roku. Jeden lew dzieli się na sto stotinek.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
BGN PLN 2,1892 2,2337 Lew bułgarski 1 BGN

Kurs Lewa bułgarskiego - wykres

BGN /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 20 cze 2024 11:30

Kurs euro 6 groszy od szczytu, kurs franka pogłębia spadek po obniżce stóp SNB (komentarz z 20.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 19 cze 2024 8:55

Kurs euro przekracza kolejną ważną barierę, kurs dolara w odwrocie po danych o sprzedaży detalicznej (komentarz z 19.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 cze 2024 9:30

Kurs euro zawrócił w newralgicznym punkcie, frank i dolar potaniały o 5 gr (komentarz z 18.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 cze 2024 9:00

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł (komentarz z 17.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 14 cze 2024 10:04

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Lew bułgarski

Lew bułgarski (BGN) to oficjalna jednostka monetarna Bułgarii. Oprócz międzynarodowego symbolu BGN, oznaczany jest też skrótem „лв”. Nazwa waluty pochodzi od drapieżnych zwierząt, które niegdyś zamieszkiwały tereny Bułgarii.

Lew bułgarski – gdzie obowiązuje?

Lew bułgarski jest walutą wyłącznie Bułgarii. Jadąc do tego kraju np. na wakacje, warto zatem sprawdzić kurs lewa, pamiętając przy okazji, że nazwa tej waluty nie odmienia się tak samo, jak drapieżnego kota. Zamiast „wydałem 1 lwa”, należy powiedzieć „1 lewa”. BGN przez krótką chwilę był też oficjalną walutą Niezależnej Macedonii, państwa marionetkowego założonego w 1944 roku przez Niemców. Był to jednak krótki epizod dla tej waluty, trwający zaledwie kilka miesięcy.

Historia lewa bułgarskiego

Nazwa lewa bułgarskiego (BGN) wywodzi się od holenderskich talarów, zwanych też lwimi talarami. Wzorowano się na nich w wielu niemieckich i włoskich miastach, skąd trafiły na tereny Bułgarii, Rumunii i Mołdawii, dając początek nazwom walut, które znamy dziś. Lew bułgarski został oficjalnie wprowadzony do obiegu w 1881 roku. W tamtym okresie kurs lewa był ściśle powiązany z francuskim frankiem. Waluta początkowo miała swoje pokrycie w złocie i srebrze, a później wyłącznie w złocie. Podczas drugiej wojny światowej kurs lewa był sztywno powiązany z marką rzeszową, a od września 1944 z rublem rosyjskim. Od 1945 roku przez kilka lat lew bułgarski był natomiast uzależniony od kursu dolara amerykańskiego. Po 1943 roku w obiegu znajdowały się wyłącznie banknoty, bez monet. Schemat ten funkcjonował aż do reformy walutowej w 1952 roku, gdy nastąpiła pierwsza denominacja i ustalony został nowy kurs lewa. Stare pieniądze były wymieniane w stosunku 100:1 za nowe. Druga denominacja, tym razem po kursie 10:1, nastąpiła w 1962 roku. Po upadku komunizmu lew bułgarski zmagał się z dużą inflacją. Z tego względu kurs lewa został sztywno powiązany z marką niemiecką. Ostatnia denominacja nastąpiła w 1999 roku. 1000 starych lewów było wymienianych na 1 nowy. Jednocześnie BGN nadal był powiązany z marką niemiecką, tym razem po kursie 1.00. Obecnie kurs lewa jest sztywnie związany z euro.

Lew bułgarski – najważniejsze informacje

Lew bułgarski dzieli się na 100 stotinek, co w lokalnym języku oznacza setną część. W obiegu znajdują się monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, a także 1 i 2 lewów. Stotinki na swoim rewersie zawierają wizerunek jeźdźca z Madary. Lewy przedstawiają świętego Jana Rilskiego oraz Paisjusza Chilendarskiego. Banknoty występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów. Banknot o nominale 1 lewa został już wycofany z użytku i przestał być oficjalnym środkiem płatniczym, choć wciąż można go wymienić na monetę o tej samej wartości. 2 lewy czeka podobny los – nie są już drukowane, choć wciąż dopuszcza się ich użytek. Banknoty BGN przedstawiają zasłużone dla Bułgarii osobistości, a na awersie związane z nimi przedmioty lub zabytki, np. obrazy czy wiersze.

Sprawdź kurs lewa bułgarskiego

Lew bułgarski (BGN) nie jest zbyt popularną walutą. W Polsce zainteresowanie kursem lewa, czyli parą BGN/PLN, wzrasta w okresie wakacyjnym, gdy turyści szykują się do wyjazdów. W związku z tym, że lew bułgarski jest powiązany swoim kursem z euro, także BGN/PLN utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Przed wyjazdem na wakacje warto jednak sprawdzić aktualny kurs pary BGN/PLN, by móc szybko przeliczać na miejscu ceny poszczególnych towarów i usług.