Kurs CHF - Frank szwajcarski

Frank szwajcarski, CHF (z łac. Confoederatio Helvetica Franc) – oficjalna waluta Szwajcarii i Liechtensteinu. Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów (według nazewnictwa francuskiego – fr. centimes) lub 100 rappenów (określanych tak w części niemieckojęzycznej, od niemieckiego Rappen).

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut alt graphic

Darmowa karta wielowalutowa

Płać kartą i oszczędzaj nawet 10% na lepszych kursach

Sprawdź nasze karty

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
CHF PLN 4,1483 4,1668 Frank szwajcarski 1 CHF

Kurs Franka szwajcarskiego - wykres

CHF /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - audio 18 cze 2021 12:54

Kurs na weekend: Zabójcza kontra dolara, złoty słaby jak pierwszy mecz Biało-Czerwonych (cotygodniowy podcast walutowy z 18.06.2021

Komentarze walutowe - tekst 18 cze 2021 10:45

Kursy walut po silnym wystrzale, dolar wraca do łask, euro, funt i frank też drożeją (komentarz walutowy z 18.06.2021)

Komentarze walutowe - tekst 17 cze 2021 7:39

Kursy walut bez chwili oddechu, dolar w tydzień podrożał o ponad 10 groszy, kurs euro grzęźnie nad 4,50 zł (komentarz walutowy z 17.06.2021)

Komentarze walutowe - tekst 16 cze 2021 10:21

Kursy walut na wzrostowej ścieżce, dolar na pastwie Fed, rubel spotkania na szczycie (komentarz walutowy z 16.06.2020)

Komentarze walutowe - tekst 15 cze 2021 10:54

Kursy walut po trzech dniach wyraźnych wzrostów: euro, dolar funt i frank mocno podrożały (komentarz walutowy z 15.06.2021)

Komentarze walutowe - tekst 14 cze 2021 8:10

Kursy walut z ostrym zwrotem: euro, funt i dolar najdroższe od trzech tygodni (komentarz walutowy z 14.06.2021)

Ponad 800 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto
ce_section_cta_alt

Frank szwajcarski

Frank szwajcarski, choć obowiązuje w zaledwie dwóch państwach, uważany jest za jedną z najważniejszych walut na świecie. Wszystko dzięki kursowi CHF, który znany jest z dużej stabilności.

Frank szwajcarski – gdzie obowiązuje?

Choć CHF znany jest praktycznie na całym świecie i często zaliczany do grupy tzw. bezpiecznej przystani, w rzeczywistości obowiązuje wyłącznie na terenie dwóch państw. O franku szwajcarskim jako oficjalnym środku płatniczym można bowiem mówić wyłącznie w przypadku Szwajcarii i Liechtensteinu. Posługują się nim także mieszkańcy enklawy Campione d’Italia. Podróżujący w te strony przed wyjazdem powinni zatem sprawdzić kurs franka.

Historia franka szwajcarskiego

Protoplastą dla franka szwajcarskiego był frank helwecki, który funkcjonował jednak bardzo krótko (1789-1803 r.), a także stary frank szwajcarski z 1819 roku. Początków szwajcarskiej waluty należy jednak upatrywać w 1850 roku. Przez wiele lat była ona ściśle powiązana z frankiem francuskim, z którym tworzyła Łacińską Unię Walutową. Wojna francusko-pruska uświadomiła jednak Szwajcarom, że uzależnienie od waluty innego kraju może być niebezpieczne. Rozpoczęły się długotrwałe zmiany, które zaowocowały debiutem nowej waluty – franka szwajcarskiego, po utworzeniu Szwajcarskiego Banku Narodowego w 1907 roku.

Frank szwajcarski – najważniejsze informacje

Frank szwajcarski (CHF) dzieli się na 100 centymów (nazwa francuska) lub 100 rappenów (nazwa niemiecka). W obiegu znajdziemy monety CHF o nominałach 5, 10 i 20 centymów oraz ½, 1, 2 i 5 franków. Awers centymów przedstawia głowę kobiety, franków natomiast postać kobiety z tarczą, a w przypadku 5 franków popiersie mężczyzny. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Ich cechą charakterystyczną są nie tylko jaskrawe i żywe kolory, ale również fakt, że jako jedne z nielicznych zostały zaprojektowane w pionie. Na awersach franków szwajcarskich znajdują się wybitne szwajcarskie osobistości, a na rewersach związane z nimi odkrycia lub symbole.

Od czego zależy kurs franka szwajcarskiego?

Kurs franka szwajcarskiego to jeden z najważniejszych kursów walutowych na świecie. Przez wielu jest on uważany za tzw. bezpieczną przystań. Mianem tym określa się aktywa o wysokiej wiarygodności. Wynika to między innymi ze zrównoważonej i mocnej pozycji gospodarczej Szwajcarii. W miarę stabilny kurs franka szwajcarskiego sprawia, że inwestorzy interesują się tą walutą w czasach niepewności. Chętniej lokują w niej część kapitału. Upatrują w kursie CHF okazji do wzbogacenia. Mimo wszystko kurs CHF zależy od wielu czynników i może się wahać. Wpływa na niego aktualna polityka szwajcarskiego rządu. Zależy też m.in. od tego, jak analitycy szacują ryzyko w globalnych finansach.

CHF/PLN ważny dla kredytobiorców

W Polsce kurs franka, a konkretnie para CHF/PLN, jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na podróżujących do tego kraju. Wiele osób zaciągnęło bowiem kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Konieczność regularnych spłat rat każdego miesiąca sprawia, że aktywnie monitorują oni aktualny kurs CHF/PLN. Dla „frankowiczów”, bo tak nazywa się osoby z zaciągniętym kredytem we franku szwajcarskim, to właśnie CHF/PLN jest najważniejszą parą walutową. Mimo wszystko Polacy nie są jedynym narodem z wysokimi zobowiązaniami w CHF. Wtórują im m.in. Austriacy, którzy według danych z 2014 roku byli jeszcze bardziej zadłużeni we franku.

Rozpocznij chat