Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs RSD - Dinar serbski

Dinar serbski - oficjalna waluta Serbii. Jeden dinar serbski dzieli się na 100 para. Pierwsze wzmianki o dinarze serbskim pochodzą z czasów panowania Stefana Pierwszego Koronowanego, panującego w XIII w. króla Serbów.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Wymiana walut

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
RSD PLN 0,0367 0,0444 Dinar serbski 1 RSD

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Dinara serbskiego - wykres

RSD /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 6 lip 2022 9:13

Kursy walut zmierzają do równości, kurs dolara z nowym rekordem, kurs euro i franka ponad 4,75 zł (komentarz z 6.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 5 lip 2022 9:30

Kursy walut nad przepaścią, EUR/PLN i CHF/PLN wracają nad 4,70, kurs dolara coraz oporniej zawraca nad 4,50 zł (komentarz z 5.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 4 lip 2022 9:22

Kursy walut już czekają na koniec tygodnia, kurs euro i kurs franka w pobliżu 4,70 zł, kurs dolara przy 4,50 zł (komentarz z 4.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 1 lip 2022 10:21

Kursy walut po kolejnym rekordzie inflacji, kursy euro, dolara i franka rozpoczynają kwartał na wysokich pułapach (komentarz z 1.07.2022)

Komentarze walutowe - tekst 30 cze 2022 9:52

Kursy walut w cieniu CHF, frank szwajcarski wart więcej niż euro (komentarz z 30.06.2022)

Komentarze walutowe - tekst 29 cze 2022 8:33

Kursy walut znów pod wpływem stagflacyjnych obaw, drożeje frank i dolar, forint ściągnięty znad przepaści (komentarz z 29.06.2022)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto

Dinar serbski

Dinar serbski to oficjalna waluta Serbii. Jego międzynarodowy skrót to RSD. Oznaczany jest też symbolem din lub дин. Dzieli się na 100 para.

Dinar serbski – gdzie obowiązuje?

Dinar serbski jest oficjalną jednostką walutową wyłącznie na terenie Serbii, choć jego początki sięgają czasów średniowiecznych. Wybierając się do tego kraju np. na wakacje lub prowadząc kontakty handlowe, warto znać kurs dinara serbskiego i zaznajomić się z informacjami na temat waluty RSD.

Historia dinara serbskiego

Pierwsze wzmianki o dinarze serbskim datowane są na rok 1214 i widnieją w kronikach pisanych za czasów panowania Stefana Nemanicza. Wtedy też dinar był monetą bitą przede wszystkim ze srebra, którego duże złoża były w posiadaniu Serbii. Srebrna moneta była zatem towarem eksportowym tego kraju. Posługiwano się nią do XV wieku. Później zniknęła na kilka stuleci z kart historii, gdyż obszar Serbii dostał się pod panowanie imperium osmańskiego. Pierwsze próby przywrócenia dinara serbskiego podjęto w XIX wieku, po rewolucji serbskiej, która miała na celu oddzielenie się od państwa osmańskiego. Finalnie Serbia zaczęła bić własne monety w 1868 roku, po opuszczeniu kraju przez wojska osmańskie. W kolejnych latach dodawano następne monety o różnych nominałach, a pod koniec XIX wieku do obiegu trafiły też banknoty. Kurs dinara serbskiego był wtedy ściśle powiązany z frankiem francuskim. W 1920 roku dinar serbski ponownie zniknął – został zastąpiony przez dinara jugosłowiańskiego. Przywrócono go dopiero podczas II wojny światowej, a jego kurs powiązano z marką rzeszową. Waluta nie funkcjonowała jednak zbyt długo. Po wojnie powrócono do dinarów jugosłowiańskich, które funkcjonowały aż do 2006 roku, czyli momentu ogłoszenia niepodległości przez Czarnogórę. Wtedy też postanowiono powrócić do dinara serbskiego.

Dinar serbski (RSD) – najważniejsze informacje

Waluta RSD funkcjonuje jako monety o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów, a także banknoty o wartości 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 dinarów serbskich. Choć formalnie waluta RSD dzieli się na 100 para, w obiegu nie znajdziemy już takich monet. Wycofano je w 2008 roku ze względu na wysoki koszt produkcji, który znacznie przekraczał ich wartość. Bilon o wartości 10 dinarów jest rzadko spotykany – zazwyczaj jego miejsce zastępuje banknot o takim samym nominale. Zdecydowanie rzadziej używany jest również banknot o największym nominale – 5000 dinarów. Na monetach przedstawiono m.in. zabytki architektoniczne (klasztory, uniwersytety, Serbski Bank Narodowy), jak również zasłużone dla kraju postacie – m.in. znanego na całym świecie wynalazcę Nikolę Teslę. Banknoty waluty RSD wyróżniają się intensywnymi i różnorodnymi kolorami. Na awersach widnieją portrety znanych Serbów, natomiast rewersy przedstawiają obiekty i architekturę charakterystyczną dla Serbii, jak również motywy etniczne.

Sprawdź kurs RSD

Waluta RSD nie jest zbyt popularna na świecie – także w Polsce. Z tego względu jej zakup lub sprzedaż w kantorach stacjonarnych może być utrudniona. Wymiany można jednak dokonać przez internet w naszym portalu, sprawdzając przy okazji aktualny kurs RSD.