Kurs RSD - Dinar serbski
Dinar serbski - oficjalna waluta Serbii. Jeden dinar serbski dzieli się na 100 para. Pierwsze wzmianki o dinarze serbskim pochodzą z czasów panowania Stefana Pierwszego Koronowanego, panującego w XIII w. króla Serbów.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
RSD PLN | 0,0291 | 0,0438 | Dinar serbski | 1 RSD |
Kurs Dinara serbskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoDinar serbski
Dinar serbski to oficjalna waluta Serbii. Jego międzynarodowy skrót to RSD. Oznaczany jest też symbolem din lub дин. Dzieli się na 100 para.
Dinar serbski – gdzie obowiązuje?
Dinar serbski jest oficjalną jednostką walutową wyłącznie na terenie Serbii, choć jego początki sięgają czasów średniowiecznych. Wybierając się do tego kraju np. na wakacje lub prowadząc kontakty handlowe, warto znać kurs dinara serbskiego i zaznajomić się z informacjami na temat waluty RSD.
Historia dinara serbskiego
Pierwsze wzmianki o dinarze serbskim datowane są na rok 1214 i widnieją w kronikach pisanych za czasów panowania Stefana Nemanicza. Wtedy też dinar był monetą bitą przede wszystkim ze srebra, którego duże złoża były w posiadaniu Serbii. Srebrna moneta była zatem towarem eksportowym tego kraju. Posługiwano się nią do XV wieku. Później zniknęła na kilka stuleci z kart historii, gdyż obszar Serbii dostał się pod panowanie imperium osmańskiego. Pierwsze próby przywrócenia dinara serbskiego podjęto w XIX wieku, po rewolucji serbskiej, która miała na celu oddzielenie się od państwa osmańskiego. Finalnie Serbia zaczęła bić własne monety w 1868 roku, po opuszczeniu kraju przez wojska osmańskie. W kolejnych latach dodawano następne monety o różnych nominałach, a pod koniec XIX wieku do obiegu trafiły też banknoty. Kurs dinara serbskiego był wtedy ściśle powiązany z frankiem francuskim. W 1920 roku dinar serbski ponownie zniknął – został zastąpiony przez dinara jugosłowiańskiego. Przywrócono go dopiero podczas II wojny światowej, a jego kurs powiązano z marką rzeszową. Waluta nie funkcjonowała jednak zbyt długo. Po wojnie powrócono do dinarów jugosłowiańskich, które funkcjonowały aż do 2006 roku, czyli momentu ogłoszenia niepodległości przez Czarnogórę. Wtedy też postanowiono powrócić do dinara serbskiego.
Dinar serbski (RSD) – najważniejsze informacje
Waluta RSD funkcjonuje jako monety o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów, a także banknoty o wartości 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 dinarów serbskich. Choć formalnie waluta RSD dzieli się na 100 para, w obiegu nie znajdziemy już takich monet. Wycofano je w 2008 roku ze względu na wysoki koszt produkcji, który znacznie przekraczał ich wartość. Bilon o wartości 10 dinarów jest rzadko spotykany – zazwyczaj jego miejsce zastępuje banknot o takim samym nominale. Zdecydowanie rzadziej używany jest również banknot o największym nominale – 5000 dinarów. Na monetach przedstawiono m.in. zabytki architektoniczne (klasztory, uniwersytety, Serbski Bank Narodowy), jak również zasłużone dla kraju postacie – m.in. znanego na całym świecie wynalazcę Nikolę Teslę. Banknoty waluty RSD wyróżniają się intensywnymi i różnorodnymi kolorami. Na awersach widnieją portrety znanych Serbów, natomiast rewersy przedstawiają obiekty i architekturę charakterystyczną dla Serbii, jak również motywy etniczne.
Sprawdź kurs RSD
Waluta RSD nie jest zbyt popularna na świecie – także w Polsce. Z tego względu jej zakup lub sprzedaż w kantorach stacjonarnych może być utrudniona. Wymiany można jednak dokonać przez internet w naszym portalu, sprawdzając przy okazji aktualny kurs RSD.