Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs ZAR -
Rand południowoafrykański

Rand południowoafrykański – oficjalna waluta obowiązująca w Republice Południowej Afryki od 1961 roku. Jeden rand dzieli się na sto centów.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
ZAR PLN 0,2062 0,2441 Rand południowoafrykański 1 ZAR

Kurs Randa południowoafrykańskiego - wykres

ZAR /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 20 cze 2024 11:30

Kurs euro 6 groszy od szczytu, kurs franka pogłębia spadek po obniżce stóp SNB (komentarz z 20.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 19 cze 2024 8:55

Kurs euro przekracza kolejną ważną barierę, kurs dolara w odwrocie po danych o sprzedaży detalicznej (komentarz z 19.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 18 cze 2024 9:30

Kurs euro zawrócił w newralgicznym punkcie, frank i dolar potaniały o 5 gr (komentarz z 18.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 cze 2024 9:00

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł (komentarz z 17.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 14 cze 2024 10:04

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Rand południowoafrykański

Rand południowoafrykański to oficjalny środek płatniczy w Republice Południowej Afryki. Jego międzynarodowy skrót to ZAR. Oznacza się go również symbolem R. Dzieli się na 100 centów.

Rand południowoafrykański – gdzie obowiązuje?

Rand południowoafrykański jest oficjalną jednostką monetarną na terenie Republiki Południowej Afryki, a także Lesoto, Namibii i Eswatini. Nieoficjalnie używa się go również w Angoli, Malawi, Zambii i Zimbabwe. Wybierając się do jednego z tych miejsc, warto zatem sprawdzić kurs ZAR, a w szczególności notowania pary walutowej ZAR/PLN.

Historia randa południowoafrykańskiego

Rand swoją nazwę zawdzięcza pasmu górskiemu Witwatersrand, które rozpościera się nieopodal Johannesburga. Teren ten jest bogaty w złoża surowców. Już w 1886 roku odkryto tu pokaźne zasoby złota. Jako waluta rand zadebiutował w 1961 roku, jeszcze za czasów funkcjonowania Związku Południowej Afryki. Przed tą datą państwo posługiwało się funtem południowoafrykańskim, który dzielił się na szylingi i pensy. Przyjęcie randa było zatem również przejściem na system dziesiętny. W tamtym czasie rand kurs miał ustalony na następującym poziomie: za funta można było otrzymać 2 randy, a za 10 szylingów 1 randa. Przez pierwsze lata funkcjonowania kurs ZAR plasował się na poziomie 1,40 USD. Obie waluty zrównały się dopiero w 1982 roku. Wysoka inflacja i międzynarodowy sprzeciw wobec apartheidu sprawił, że kurs randa południowoafrykańskiego w stosunku do dolara amerykańskiego zaczął mocno słabnąć. Już w 1985 roku za 1 dolara płacono 2 randy. Aby zatrzymać deprecjację, wstrzymano nawet na 3 dni wymianę walut w tym kraju. Kolejne problemy kraju w latach 90. XX wieku przyczyniły się do dalszego spadku kursu ZAR. W 2001 roku za dolara płacono już nawet 13 randów. W kolejnych latach nastąpiło lekkie odbicie i umocnienie kursu ZAR, ale nigdy nie powrócono już do poziomów z początku funkcjonowania waluty. W 2020 roku za dolara płacono około 14 randów.

Rand południowoafrykański – najważniejsze informacje

Na terenie RPA ludność posługuje się monetami o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów, a także 1, 2 i 5 randów. Pierwsze trzy monety, ze względu na niską wartość, nie są już produkowane, choć wciąż pozostają oficjalnym środkiem płatniczym. Ceny w sklepach dla wygody są zazwyczaj jednak zaokrąglane do 10 centów. Rewersy monet przedstawiają godło kraju, natomiast na awersach prezentowane są wizerunki zwierząt charakterystycznych dla tego państwa. Banknoty randa południowoafrykańskiego dostępne są w pięciu nominałach o wartości 10, 20, 50, 100 oraz 200 randów. Wszystkie na awersie przedstawiają postać Nelsona Mandeli. Rewersy zawierają natomiast wizerunki wielkiej piątki Afryki, czyli lwa, słonia afrykańskiego, bawoła afrykańskiego, nosorożca czarnego i lamparta. W 2018 roku wydano też specjalną serię banknotów, która zamiast zwierząt, przedstawia najważniejsze sceny z życia Mandeli. Funkcjonuje ona równolegle z poprzednią serią.

Sprawdź kurs ZAR

ZAR należy do walut, które są w dużym stopniu powiązane z ceną najważniejszych surowców. Rand kurs ma zależny od głównych surowców eksportowych RPA – złota, rudy żelaza oraz platyny. Na kurs ZAR, w tym na kurs ZAR/PLN, mogą też wpływać decyzje polityczne rządu i wydarzenia toczące się w kraju. Należy pamiętać, że rand kurs może mieć niestabilny, dlatego warto na bieżąco monitorować jego notowania. Para ZAR/PLN nie jest zbyt popularna w polskich kantorach stacjonarnych, dlatego zakupu lub sprzedaży randa południowoafrykańskiego warto dokonać w internecie, korzystając z usług naszego portalu.