Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs CZK - Korona czeska

Korona czeska ( cz. Koruna česká) - oficjalna waluta Czech. Jedna korona czeska dzieli się na 100 halerzy (po czesku haléř lub halíř).

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
CZK PLN 0,1679 0,1763 Korona czeska 1 CZK

Kurs Korony czeskiej - wykres

CZK /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 20 maj 2024 11:32

Kurs dolara z potencjałem do odbicia, złoty u kresu wspinaczki (komentarz z 20.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 maj 2024 9:20

Kurs euro powraca na kilkuletnie minima, kurs dolara w miesiąc spadł o 20 gr (komentarz z 17.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 16 maj 2024 8:08

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów (komentarz z 16.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 15 maj 2024 8:00

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie (komentarz z 15.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 maj 2024 10:25

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Korona czeska

Korona czeska jest oficjalną walutą Czech. Formalnie dzieli się na 100 halerzy, jednak setne części nie są używane od 2009 roku. Jej międzynarodowy symbol to CZK. Zapisuje się ją również skrótem Kč.

Korona czeska – gdzie obowiązuje?

Korona czeska jest oficjalnym środkiem płatniczym wyłącznie na terenie Czech. Wybierając się do kraju naszych południowych sąsiadów, warto zatem sprawdzić kurs korony czeskiej. Przeliczanie czeskiej korony na złote może jednak nastręczyć nieco trudności, dlatego warto pod ręką mieć kalkulator walutowy dostępny na naszej stronie. Należy też pamiętać, że w Czechach oficjalnie nie posługuje się już setnymi częściami waluty. Najmniejszą jednostką jest 1 korona.

Historia korony czeskiej

Już w 1892 roku korony zastąpiły guldeny i funkcjonowały na terenie cesarstwa Austro-Węgierskiego. Początkowo występowały równolegle z guldenami i były wymieniane po kursie 2:1 (2 korony za 1 guldena). Po zniknięciu Austro-Węgier z map w 1918 roku nazwa waluty przeszła na jednostkę monetarną Czechosłowacji. Jedna z najmłodszych europejskich walut powstała w następstwie rozpadu Czechosłowacji. Przez ponad miesiąc, licząc od 1 stycznia 1993 roku dwa państwa wyłonione z podziału – Czechy i Słowacja – utrzymywały unię monetarną i koronę czechosłowacką (CSK). Jednak już wówczas trwały przygotowania do wprowadzenia niezależnych walut. 8 lutego 1993 roku korona czeska stała się oficjalną walutą Czech. Przez kilka miesięcy korony czeskie funkcjonowały w obiegu równolegle z koronami czechosłowackimi z zachowaniem przelicznika 1:1.

Korona czeska – najważniejsze informacje

Aktualnie w kieszeniach Czechów można znaleźć monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 koron czeskich. W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku posługiwano się także monetami o nominałach 10, 20 i 50 halerzy, jednak zrezygnowano z nich ze względu na słabnącą wartość pieniądza i wysoki koszt produkcji. Czeskie monety na awersie zawsze zawierają charakterystycznego lwa z koroną. Na rewersie oprócz nominału przedstawione są drobne symbole i architektura kraju – np. korona świętego Wacława, most Karola czy majestatyczny widok na Pragę. Banknoty występują w nominałach o wartości 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 koron. Dla łatwego odróżniania charakteryzują się odmiennymi kolorami. Na awersie zawsze przedstawiają postać zasłużoną dla historii i kultury Czech. Na banknocie 100 koron widnieje wizerunek Karola IV Luksemburskiego, 200 koron ozdabia portret Jana Amosa Komenskiego, a nominał 500 przedstawia Boženę Němcová. Na banknotach o większej wartości prezentuje się polityk František Palacký, śpiewaczka Ema Destinnová i pierwszy prezydent Czechosłowacji – Tomáš Masaryk.

Sprawdź kurs korony czeskiej

Bliskość Czech, świetne zaplecze narciarskie i mnogość zabytków w Pradze sprawiają, że kurs korony czeskiej jest chętnie sprawdzany przez polskich turystów, którzy planują wypad do tego kraju – zarówno zimą, jak i w okresie letnim. W związku z tym z wymianą korony czeskiej nie powinno być większego problemu. Warto to jednak zrobić jeszcze przed wyjazdem – kurs CZK na miejscu może być mniej atrakcyjny, choć w wielu lokalnych kantorach czeską koronę można kupić bezpośrednio za polskie złote, unikając podwójnego przewalutowania. Kurs korony czeskiej nie jest poddawany zbyt dużym wahaniom ze względu na dobrze prosperującą gospodarkę tego kraju, cechującą się niskim bezrobociem. Z tego powodu CZK w odniesieniu np. do EUR plasuje się na w miarę stabilnym poziomie.