Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs THB - Bat tajlandzki

Bat tajlandzki - oficjalna waluta Tajlandii. Jeden bat tajlandzki dzieli się na 100 satangów. Historia bata tajlandzkiego związana jest z monetami punktowymi z okresu istnienia Królestwa Sukhothai.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
THB PLN 0,0943 0,1217 Bat tajlandzki 1 THB

Kurs Bahta tajskiego - wykres

THB /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 20 maj 2024 11:32

Kurs dolara z potencjałem do odbicia, złoty u kresu wspinaczki (komentarz z 20.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 17 maj 2024 9:20

Kurs euro powraca na kilkuletnie minima, kurs dolara w miesiąc spadł o 20 gr (komentarz z 17.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 16 maj 2024 8:08

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów (komentarz z 16.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 15 maj 2024 8:00

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie (komentarz z 15.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 maj 2024 10:25

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Bat tajlandzki

Bat tajlandzki jest oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Tajlandii. Oznaczany międzynarodowym skrótem THB, a w rozliczeniach także symbolem ฿. Dzieli się na 100 satangów.

Bat tajlandzki – gdzie obowiązuje?

Bat tajlandzki jest oficjalną jednostką monetarną wyłącznie jednego kraju – Tajlandii. Wybierając się do tego egzotycznego państwa np. na wakacje, warto zatem sprawdzić kurs bata, a konkretnie – pary walutowej THB/PLN. Szukając informacji na temat tej waluty można się też spotkać z innym, równie popularnym zapisem – np. baht tajski.

Historia bahta tajskiego

Baht tajski, podobnie jak funt brytyjski, pochodzi od jednostki wagi. Używano go już w okresie królestwa Sukhothai, którego początki miały miejsce w XIII wieku. Był niczym innym jak skrzętnie odmierzoną jednostką srebra (ok. 15 gramów). Ludność z terenów współczesnej Tajlandii posługiwała się takim systemem rozliczeniowym aż do 1897 roku, kiedy to wprowadzono system dziesiętny. Wtedy też bahta tajskiego zaczęto dzielić na 100 satangów. Do 1902 roku wartość bahta była ściśle powiązana z 15 gramami srebra. Kurs bata był też odgórnie ustalony do takich walut jak funt szterling, dolar hiszpański czy rupia indyjska. Podczas II wojny światowej kurs bata powiązano z jenem japońskim w stosunku 1:1. Ustalono też wymienialność na złoto – 1 THB reprezentował wartość 0,25974 grama czystego złota. Po wojnie, aż do 1978 roku, baht tajski był powiązany swoim kursem z dolarem amerykańskim. W końcowym okresie za dolara płacono 20 batów. Kurs bata był powiązany z USD także w latach 1984-1997. Azjatycki kryzys finansowy z końcówki XX wieku pogrążył tajską walutę. Wartość bahta tajskiego w stosunku do dolara spadła wtedy o ponad połowę.

Bat tajlandzki – najważniejsze informacje

Bahty tajskie dostępne są w monetach o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 satangów, a także 1, 2, 5 i 10 bahtów. Wszystkie na awersie przedstawiają portret obecnego króla Tajlandii – Mahy Vajiralongkorn. Na rewersie zawarto natomiast królewski monogram. Ze względu na małe urozmaicenie, monety mogą być trudne do odróżnienia dla obcokrajowców – różnią się przede wszystkim kolorem. Banknoty bahta tajskiego występują w nominałach o wartości 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów. Podobnie jak w przypadku monet, awers przyozdabia podobizna aktualnie urzędującego króla. Na rewersie zawarto natomiast portrety poprzednich królów Tajlandii. Wybierając się do Tajlandii, warto pamiętać, by należycie i z szacunkiem obchodzić się z pieniędzmi. Ze względu na widniejący na nich wizerunek króla, nawet zgniecenie banknotu może zostać uznane za obrazę, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności.

Sprawdź kurs bata

Zainteresowanie kursem THB wzmaga się przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Turyści, planując wyprawę do egzotycznej Tajlandii, monitorują notowania pary THB/PLN, licząc na jak najbardziej atrakcyjny kurs wymiany. Wymiana bahta tajskiego w kantorach stacjonarnych może wiązać się z pewnymi trudnościami, dlatego warto dokonać tego przez internet, korzystając z naszego portalu. Tam też znajdują się aktualne kursy THB/PLN. Alternatywnie do Tajlandii można też zabrać dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu, choć w takim przypadku turyści narażeni są na koszty podwójnego przewalutowania.