Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jak założyć konto bankowe w Australii – poradnik krok po kroku

11 kwi 2024 16:02|Cinkciarz.pl

Wyjazd do Australii, niezależnie od tego, czy jest to podróż zarobkowa, czy dłuższy pobyt, wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w sferze finansów. Jednym z podstawowych kroków jest założenie konta bankowego, które umożliwi Ci sprawną płatność za usługi, odbieranie wynagrodzenia, czy zarządzanie oszczędnościami.

Jak założyć konto bankowe w Australii; Źródło: Cinkciarz.pl

Dlaczego warto założyć konto bankowe w Australii?

Posiadanie australijskiego konta bankowego jest nie tylko wygodne, ale często niezbędne, szczególnie gdy planujesz podjęcie pracy zarobkowej w tym kraju. Na to konto będzie trafiało Twoje wynagrodzenie w dolarach australijskich. Konto umożliwi Ci płatności w lokalnej walucie AUD bez dodatkowych opłat za przewalutowania, a także łatwy dostęp do swoich środków w gotówce za pośrednictwem licznej sieci bankomatów.

Rodzaje kont bankowych w Australii

Na Antypodach, będziesz miał do wyboru kilka typów kont bankowych. Każde przystosowane do różnych potrzeb finansowych. Do najpopularniejszych należą:

 • Konto do codziennych transakcji (Transaction Account): podstawowy typ konta, na które możesz dostawać pensje i dokonywać płatności. Jest to australijski odpowiednik konta ROR.
 • Konto oszczędnościowe (Savings Account): oferuje wyższe oprocentowanie niż konto do codziennych transakcji, co pomaga w budowaniu oszczędności.
 • Konta walutowe (Foreign Currency Account): przydatne w przypadku otrzymywania wynagrodzenie w innej walucie niż AUD, np. w EUR, albo kiedy będziesz potrzebował zarządzać środkami w wielu walutach.
 • Konta wspólne (Joint Account): idealne, jeśli chcesz dzielić finanse z partnerem lub członkiem rodziny.
 • Lokaty terminowe (Term Deposits): pozwalają na zablokowanie środków na określony czas, oferując w zamian wyższe oprocentowanie niż standardowe konta oszczędnościowe.

Wybór odpowiedniego konta zależy od Twoich osobistych i zawodowych wymagań finansowych, więc warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Rodzaje kont bankowych w Australii; Źródło: Cinkciarz.pl

Banki przyjazne nierezydentom

Wybór banku w nowym kraju może być trudny, szczególnie gdy jesteś nierezydentem. W Australii jednak istnieje kilka banków, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób przybywających z zagranicy.

 • Commonwealth Bank (CommBank). Jeden z największych banków w Australii, umożliwia założenie konta online przed przybyciem do kraju i wymaga jedynie dopełnienia formalności w oddziale po przyjeździe.
 • National Australia Bank (NAB). Obecnie NAB nie pobiera miesięcznych opłat za prowadzenie konta do codziennych transakcji i oferuje bezpłatną kartę debetową NAB Visa, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla nowych mieszkańców.
 • Australia and New Zealand Banking Group (ANZ). Oferuje szeroki wachlarz usług i kont, w tym konta dla nierezydentów, które możesz założyć online przez aplikację mobilną banku.
 • Westpac. Jest to kolejna duża instytucja finansowa, która umożliwia założenie konta nawet przed przeprowadzką do Australii, oferując konto z dostępem do szerokiej sieci bankomatów oraz możliwość dokonywania przelewów międzynarodowych.

Wymagane dokumenty

Aby założyć konto bankowe w Australii, musisz spełnić kryteria systemu, który wymaga zebrania łącznie 100 punktów poprzez przedstawienie różnych form identyfikacji, np.:

 • paszport (70 punktów);
 • prawo jazdy (40 punktów): australijskie lub międzynarodowe;
 • rachunek za media lub wyciąg bankowy z adresem (25 punktów): dokument potwierdzający Twój adres zamieszkania w Australii.

Alternatywnie:

 • karta kredytowa z innego banku (25 punktów);
 • akt własności nieruchomości (25 punktów).

Pozostałe dokumenty:

 • wiza lub dokument potwierdzający prawo pobytu.

Banki przyjazne nierezydentom; Źródło: Cinkciarz.pl

Jak założyć konto w Australii – krok po kroku

1. Wybór banku i rodzaju konta

Przede wszystkim zapoznaj się z ofertą lokalnych banków i wybierz rodzaj konta, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

2. Skompletowanie wymaganych dokumentów

Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty i że łącznie sumują się one do wymaganych 100 punktów.

3. Wypełnienie wniosku online (jeśli dostępne)

Niektóre banki, jak Westpac czy Commonwealth Bank, umożliwiają przyszłym mieszkańcom Australii założenie konta bankowego przez internet jeszcze przed przeprowadzką. Oferują one aplikację online z opcjami dla imigrantów, umożliwiając dopełnienia wielu formalności jeszcze w Polsce. Po przyjeździe do Australii konieczna jest jedynie wizyta w placówce banku w celu finalizacji procesu i weryfikacji dokumentów, co jest standardową procedurą.

4. Wizyta w placówce

Umów się na spotkanie w lokalnej placówce banku, aby zweryfikować Twoją tożsamość i dopełnić formalności.

5. Aktywacja konta

Po zatwierdzeniu wszystkich dokumentów konto zostanie aktywowane, a Ty otrzymasz wszystkie niezbędne narzędzia do zarządzania swoimi finansami, takie jak karta debetowa i dostęp do bankowości internetowej.

Jak założyć konto w Australii – krok po kroku; Źródło: Cinkciarz.pl

Płatności lokalne w walucie Australii

Przed wyjazdem do Australii warto poszukać informacji o lokalnych cenach i kosztach życia. Średnie ceny są wyższe niż w Polsce: aktualny kurs dolara australijskiego do złotego wynosi 2,58. Przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie netto wynosi 5 200 AUD (co daje w przeliczeniu ok. 13 400 PLN).

Koszty życia w Australii:

 • Miesięczny czynsz za apartament z jedną sypialnią w centrum dużego miasta to wydatek rzędu od 1 500 do 2 500 AUD (3 868 do 6 449 PLN), podczas gdy poza centrum miasta koszty mogą być niższe, w granicach od 1 000 do 1 800 AUD (2 578 do 4 642 PLN).
 • Rachunki za media (elektryczność, gaz, woda) dla średniego apartamentu mogą wynosić 100-250 AUD miesięcznie (257-644 PLN). Abonament za internet w domu zwykle kosztuje ok. 60-100 AUD miesięcznie (154-257 PLN).
 • Średnie wydatki na zakupy spożywcze dla jednej osoby mogą wynosić od 300 do 600 AUD miesięcznie (od 773 do 1 546 PLN), w zależności od preferencji żywieniowych.

Płatności lokalne w walucie Australii; Źródło: Cinkciarz.pl

Darmowe konto w dolarach australijskich

Zastanawiając się nad efektywnym zarządzaniem swoimi finansami podczas pobytu w Australii, warto rozważyć alternatywę, jaką oferuje darmowe konto w Cinkciarz.pl. Karta wielowalutowa Cinkciarz.pl pozwoli Ci płacić w lokalnej walucie, bez kosztów przewalutowania. Tym bardziej będzie ona przydatna, kiedy Twoje wynagrodzenie będzie wpływało w innej walucie, np. EUR. Aktualny kurs euro do dolara australijskiego wskazuje, że wynagrodzenie w wysokości np. 2,5 tys. EUR wymienisz na nieco ponad 4 tys. AUD.

Poza tym, jeśli planujesz część zarobionych środków przesyłać np. do bliskich w Polsce, na pewno warto skorzystać z bezpiecznych przekazów pieniężnych od Cinkciarz.pl. Dzięki nim zaoszczędzisz na atrakcyjnych kursach dolara do złotego i unikniesz ukrytych opłat.

11 kwi 2024 16:02|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

13 maj 2024 8:15

Zarobki w Niemczech. Ile wynosi średnia krajowa u naszych zachodnich sąsiadów?

5 kwi 2024 8:00

Jakie są ceny w Dubaju i jak płacić w ZEA? Czy warto jechać tam w trakcie ramadanu?

26 mar 2024 15:20

Zarobki w Szwajcarii w 2024 r. Na jaką wypłatę możemy liczyć?

20 mar 2024 14:55

Biznes bez granic. Jak korzystnie wymieniać waluty w swojej firmie?

15 mar 2024 8:45

Dzień św. Patryka najlepiej spędzić w Irlandii. Co warto wiedzieć przed podróżą do Irlandii - przegląd cen i atrakcji

7 mar 2024 8:00

Oscary 2024. Jak złota statuetka daje szansę filmom na drugie życie

Atrakcyjne kursy 27 walut