Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Amerykanie zarobili i wydali więcej (popołudniowy komentarz walutowy z 28.08.2020)

28 sie 2020 18:00|Bartosz Grejner

Dane o wydatkach prywatnych Amerykanów mogą sugerować utrzymanie się pozytywnego trendu konsumpcji, nawet w okresie powrotu restrykcji w niektórych stanach. Dolar dzisiaj znowu pod presją, a złoty beneficjentem jego słabości. Kurs USD/PLN coraz bliżej najniższego poziomu od dwóch lat.

Kolejna porcja dobrych danych z USA

W piątkowe popołudnie napłynęła z USA kolejna porcja danych makroekonomicznych, które przekroczyły oczekiwania rynkowe. Wg Biura Analiz Ekonomicznych (BEA) wydatki Amerykanów wzrosły w lipcu o 1,9 proc. w skali miesiąca, o 0,3 pkt proc. powyżej spodziewanego odczytu. W górę zrewidowano także dane czerwcowe z 5,6 na 6,2 proc.

To dosyć istotny sygnał, że popyt konsumpcyjny nie napotkał w skali krajowej problemów, mimo ponownego nakładania restrykcji w niektórych stanach. Dane o BEA o wydatkach są lepszą miarą popytu konsumpcyjnego od danych o sprzedaży, gdyż zawierają także usługi. Dochody Amerykanów wzrosły w lipcu, o 0,4 proc., mimo że spodziewano się spadku o 0,3 proc. w skali miesiąca.

Pozytywny wydźwięk tych danych wsparł drugi odczyt sporządzanego przez Uniwersytet Michigan wskaźnika nastroju konsumentów. W sierpniu indeks ten wzrósł do 74,1 pkt, nieco powyżej wstępnego odczytu 72,8 pkt. Względem pierwszego szacunku wzrosły zarówno składowa bieżących oczekiwań, jak i przyszłych, ale to te drugie w większym stopniu przyczyniły się ostatecznie do nieco wyższego ogólnego nastroju konsumentów w USA.

Opublikowane dziś dane wpisują się serię w większości pozytywnych odczytów z USA, co jednak nie ma znacznego wpływu na dolara. Amerykańska waluta od wczesnych godzin porannych znajduje się pod presją podażową, a to jest efektem przede wszystkim wczorajszego wystąpienia Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej.

Indeks dolara najniżej od maja 2018

Notowania euro do dolara wzrastały dzisiaj po południu o nieco ponad 0,5 proc., oscylując wokół poziomu 1,19. O ile w przypadku EUR/USD żadne nowe szczyty nie zostały osiągnięte, to indeks dolara sporządzany przez Bloomberga (zawierający w sobie waluty krajów wschodzących, w odróżnieniu np. od indeksu DXY) spadł dzisiaj do najniższego poziomu od połowy maja 2018 r. (ok. 1160 pkt), podkreślając osłabienie dolara na szerokim rynku.

Złoty pozostaje w piątek jednym z największych beneficjentów słabości dolara wśród walut z grupy krajów wschodzących. Polska waluta zyskiwała ponad 1,2 proc. po południu w relacji do dolara, a kurs USD/PLN spadł do ok. 3,684 zł, zbliżając się do dolnej granicy wahań z ostatnich dwóch lat (ok. 3,66). Notowania EUR/PLN z kolei przesunęły się do ok. 4,385, dolnej granicy notowań z ostatniego tygodnia (zmienność tu jest niższa niż w poprzednim przypadku).

Dalsze losy złotego zależne są przede wszystkim od zachowania się dolara na rynku globalnym. Wzrost EUR/USD w okolice 1,20 mógłby potencjalnie poprawić kondycję złotego. Należy jednak brać pod uwagę, że przyszły tydzień może jeszcze przynieść więcej zmienności w związku z zaplanowaną na piątek publikacją raportu z rynku pracy w USA, a także wskaźnikami aktywności ISM. Choć obecnie dolar jest pod wpływem zmian w podejściu władz monetarnych co do inflacji (niskie stopy procentowe na dłużej), jeżeli dane makro z amerykańskiej gospodarki w dalszym ciągu będą w przeważającej mierze pozytywnie zaskakiwać (szczególnie w przypadku raportu z rynku pracy), możemy obserwować wzmocnienie dolara.

28 sie 2020 18:00|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 sie 2020 14:56

Dolar ponownie pod presją (komentarz walutowy z 28.08.2020)

27 sie 2020 18:31

Szef Rezerwy Federalnej ożywił dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 27.08.2020)

27 sie 2020 13:49

Stabilizacja w oczekiwaniu na Powella (komentarz walutowy z 27.08.2020)

26 sie 2020 18:35

Przemówienie, od którego zadrżą kursy walut (popołudniowy komentarz walutowy z 26.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut