Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dane i handel (komentarz walutowy z 05.07.2018)

5 lip 2018 13:23|Marcin Lipka

Sugestie części członków EBC o zbyt późnej wycenie podwyżki stóp procentowych przez rynek oraz poprawa odczytów z Niemiec wspierają EUR/USD. Kluczowe dni dla handlu i ważne odczyty makroekonomiczne.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:15: Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym według badań ADP (szacunki: 190 tys.),
  • Godz. 16:00: ISM z amerykańskiego sektora usług (szacunki: 58,3 pkt),
  • Godz. 20:00: Minutes z czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Wsparcie dla euro

Po wielu dniach marazmu na głównej parze walutowej widać oznaki większej zmienności. Europejska waluta została wsparta jeszcze wczoraj przez medialne doniesienia o niezadowoleniu części członków EBC w związku ze zbyt późną wyceną rynkową pierwszej podwyżki stóp procentowych (pod koniec 2019 r.).

To niezadowolenie jednak może być zaskakujące, bo przecież w komunikacie zasugerowane zostało, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do września 2019 r. Wycena tego ruchu na koniec przyszłego roku wydaje się więc mniej więcej odpowiadać ogólnemu przekazowi z EBC. Zresztą przesunięcie się wyceny o 2-3 miesiące (podwyżka na poziomie ledwie 0,1 pkt proc) to symboliczne zmiany biorąc pod uwagę całość polityki pieniężnej.

Drugim elementem wspierającym kurs euro są wreszcie dobre dane z kluczowej gospodarki wspólnoty. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły aż o 4,4 proc. w skali roku w maju, a dane za kwiecień zostały zrewidowane w górę z minus 0,1 proc do 0,8 proc. Zobaczymy czy przełoży się to w równie silne odbicie produkcji przemysłowej (dane jutro), ale na pewno jest to pozytywny sygnał.

Rynek na tę chwilę wydaje się przyzwyczajać do faktu, że jutro zarówno USA, jak i Chiny wprowadzą pierwsza turę ceł. Chociaż jest to negatywna informacja to jednak obowiązywanie ceł przez krótki czas (tego oczekuje rynek) nie spowoduje załamania handlu zagranicznego i wzrostu PKB.

Z drugiej jednak strony należy cały czas pamiętać o możliwości eskalacji konfliktu handlowego. Objęcie kolejnych towarów importowanych z Chin (spekuluje się nawet o całej wymianie handlowej Państwa Środka ze Stanami Zjednoczonymi) będzie już wydarzeniem znaczącym, którego konsekwencji rynek nie wycenia. Nie wkalkulowane w ceny również są hipotetyczne obostrzenia w wymianie pomiędzy USA i Unią, a także większe problemy wewnątrz NAFTA. Dopóki więc największe ryzyka związane z wymianą handlową nie zostaną zażegnane, dopóty nerwowość na rynku się utrzyma i sentyment może bardzo gwałtownie się pogorszyć.

Złoty oraz inne waluty EM zyskują

Od rana polska waluta zyskuje. Na EUR/PLN schodzimy już do przedziału 4,36-4,37. Ogólnie jednak silniejsza aprecjacja jest obserwowana między innymi na forincie. Zresztą węgierska waluta wzmocniła się do polskiej przez ostatnie trzy sesje o około 1 proc. Poza kwestiami związanymi z handlem zagranicznym, które gwałtownie mogą zmienić nastroje rynkowe należy zwrócić także uwagę na publikacje z USA (ADP oraz ISM z sektora usług) oraz „minutes” z czerwcowego posiedzenia FOMC.

Inwestorzy mogą zignorować dane ADP czy ISM, a czekać będą na zapis z ostatniego posiedzenia FOMC, który może być negatywny dla dolara ze względu na oczekiwaną szeroką dyskusję na temat negatywnego wpływu na gospodarkę zaburzeń w handlu zagranicznym. W rezultacie w krótkim terminie może to osłabić dolara i paradoksalnie nawet pomóc złotemu. W perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy złoty jednak nadal może pozostawać pod presją, gdyby negatywny scenariusz w kontekście handlu zagranicznego zaczął się realizować.

5 lip 2018 13:23|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 lip 2018 15:35

Uspokojenie na rynku, ale czy na długo? (popołudniowy komentarz walutowy z 04.07.2018)

4 lip 2018 12:52

UE-USA bez wojny? (komentarz walutowy z 04.07.2018)

3 lip 2018 15:44

Złoty odrabia część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 03.07.2018)

3 lip 2018 12:44

Niepewne odreagowanie (komentarz walutowy z 03.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut