Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Uspokojenie na rynku, ale czy na długo? (popołudniowy komentarz walutowy z 04.07.2018)

4 lip 2018 15:35|Bartosz Grejner

Nieco lepsze nastroje na rynku przekładają się na ograniczone wahania głównej pary walutowej (EUR/USD). W klimacie lepszych nastrojów zyskuje nieco złoty - notowania EUR/PLN czy USD/PLN oddalają się od ostatnich szczytów.

Niewielkie zmiany

Brak sesji w USA (obchodzą Święto Niepodległości), spowodował, że obserwowaliśmy dzisiaj spokojną sesję. Notowania głównej pary walutowej około godziny 15:00 oscylowały w okolicy 1,165, czyli podobnego poziomu co pod koniec wczorajszej sesji. Przedział wahań był także ograniczony (ok. 1,163 - 1,168). Ten spokój to najprawdopodobniej wynik z jednej strony oczekiwań na piątkowy raport z rynku pracy w USA oraz tego, co może się stać w kwestii ceł na arenie międzynarodowej.

Wydaje się, że cła o wartości 34 mld dol. na towary importowane z Chin do USA raczej już nie zostaną cofnięte (oraz odpowiednio analogiczne cła w drugą stronę), cały czas jednak otwartą kwestią pozostają cła na samochody importowane z UE czy na cały import z Chin. Brak ceł na sprowadzane do USA samochody mógłby poprawić sentyment na rynku, co także prawdopodobnie pomogłoby złotemu.

Polska waluta była dzisiaj w lepszej kondycji - kursy euro czy dolara cofnęły się od ostatnich szczytów. EUR/PLN notowane było dzisiaj nawet nieznacznie poniżej 3,38 (podczas gdy jeszcze wczoraj powyżej 4,41), a USD/PLN w okolicy 3,76 (wczoraj ponad 3,78, a dwa dni temu 3,80). Trzeba jednak cały czas pamiętać, że negatywne wydarzenia w kwestii ceł np. z UE mogłyby spowodować szybkę przecenę złotego i przebicie ostatnich szczytów.

Jutro na rynku

O godz. 8:00 Destatis opublikuje dane o zamówieniach w sektorze przemysłowym w Niemczech w maju. Choć nie są one zawsze dobrze skorelowane z danymi o produkcji przemysłowej, mogą one sugerować obecne trendy w sektorze. Poprzednie cztery miesiące wyraźnie zawodziły oczekiwanie rynkowe - zamówienia spadały w ujęciu miesięcznym cztery miesiące z rzędu, a w trzech ostatnich nawet konsensus zakładał ich wzrost. Po 2,5% spadku w kwietniu, mediana oczekiwań wskazuje na wzrost o 1,1% w maju. Kolejny zawód mógłby powiększyć obawy o tempo wzrostu gospodarczego największej gospodarki Europy. To czynnik, który mógłby nieco pogorszyć sentyment na rynku i negatywnie wpłynąć zarówno na euro, jak i złotego, choć wydaje się, że obecnie kwestie handlu międzynarodowego (potencjalnie wprowadzenie nowych ceł), będą odgrywać większą rolę.

ADP o godz. 14:15 przedstawi raport nt. zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Mediana oczekiwań wskazuje na wzrost o 190 tys. (wobec 178 tys. miesiąc wcześniej). Dane ADP mogą dawać rynkowi sugestii co do oficjalnego odczytu Departamentu Pracy, jaki poznamy w piątek, ale należy wspomnieć, że nie są one zawsze idealne skorelowane, stąd i reakcja na dolarze może być ograniczona.

Niecałe dwie godziny później (o 16:00) ISM opublikuje czerwcowy poziom wskaźnika PMI dla sektora usług w USA. Odczyt ISM dla sektora przemysłowego przekroczył oczekiwania rynkowe - gdyby podobna sytuacja miała miejsce z jutrzejszymi danymi (konsensus: 58,3 pkt), dolar mógłby dostać wsparcia. Choć analogicznie jak w przypadku euro, oprócz piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy (raport Departamentu Pracy), najistotniejsze w tym tygodniu mogą okazać się kwestie handlu międzynarodowego oraz dodatkowych ceł nałożonych przez USA, Chiny czy UE.

Wieczorem, o godz. 20:00, Rezerwa Federalna opublikuje zapis rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego (FOMC), na którym zgodnie z oczekiwaniami podniesiono stopy procentowe. Co nie było szeroko oczekiwane, to podniesienie mediany spodziewanej przez członków FOMC liczby podwyżek z 3 do 4 (w sumie w tym roku). Przy gołębim nastawieniu EBC, to był jeden z czynników, który wprowadził dolara na ścieżkę stopniowego wzrostu. To jak bardzo jastrzębi FOMC był w odniesieniu do decyzji może zwiększyć wahania dolara. Ścieżka jego wzrostu jest jednak obecnie nieco stłumiona, głównie przez kwestie handlowe, więc i publikacja Rezerwy Federalnej może mieć ostatecznie również ograniczony wpływ na notowania amerykańskiej waluty.

4 lip 2018 15:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 lip 2018 12:52

UE-USA bez wojny? (komentarz walutowy z 04.07.2018)

3 lip 2018 15:44

Złoty odrabia część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 03.07.2018)

3 lip 2018 12:44

Niepewne odreagowanie (komentarz walutowy z 03.07.2018)

2 lip 2018 16:22

Dolar się umacnia, złoty przeciwnie (popołudniowy komentarz walutowy z 2.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut