Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dane z USA nie zaskakują (popołudniowy komentarz walutowy z 03.08.2018)

3 sie 2018 16:38|Cinkciarz.pl

Złoty kontynuuje dobrą passę i umacnia się - EUR/PLN spada do najniższego poziomu od trzech miesięcy. Najważniejsze dane z rynku pracy w USA - w kwestii wynagrodzeń - zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, co sprzyja stabilizacji dolara.

EUR/PLN zbliża się do granicy 4,25

Najistotniejszą publikacją dzisiejszego dnia był raport z rynku pracy USA za lipiec. To za sprawą danych o zmianie przeciętnego poziomu wynagrodzenia za godzinę, które ma istotny wpływ na inflację. Te jednak zmieniły się zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi - o 2,7% w skali roku i 0,3% w skali miesiąca.

Zawiódł je natomiast wzrost zatrudnienia w lipcu w sektorze pozarolniczym - wyniósł on 157 tys., 36 tys. poniżej oczekiwań. Z drugiej strony zrewidowano w górę dane majowe i czerwcowe w sumie o 59 tys. Można więc powiedzieć, że dane praktycznie niczym nie zaskoczyły, szczególnie, że odczyty odnośnie etatów wykazują się dużym poziomem zmienności i są często rewidowane (co poniekąd wynika z metodologii badania i stosunkowo małej próby).

Dolar początkowo zareagował negatywnie na publikację amerykańskiego Departamentu Pracy - notowania EUR/USD wzrosły z ok. 1,159 do 1,161. To niewielki ruch i w pół godziny notowania wróciły do punktu wyjścia, ale to nic dziwnego zważywszy na dane, które ostatecznie powinny okazać się neutralne dla rynku i dolar może kontynuować stopniowy trend aprecjacyjny.

Brak pozytywnego zaskoczenia ze strony raportu z rynku pracy w USA to z kolei dobra wiadomość dla złotego. Pomimo umocnienia dolara, wiszącego nad rynkiem sporu Chin z USA w kwestiach handlowych, złoty wyraźnie dzisiaj się umacniał. Cena za euro spadła dzisiaj w okolice 4,254 zł, najniższego poziomu od blisko trzech miesięcy.

Dobra kondycja polskiej waluty w ostatnich dwóch tygodniach to efekt ocieplenia relacji UE z USA, a także dobrych danych makroekonomicznych, które napływały z Polski. Za wyjątkiem ostatniego odczytu PMI, który okazał się niski, choć jego finalny wynik mógł być zaburzony przez wcześniejszą niepewność w kwestiach handlowych pomiędzy UE a USA. Pomimo cały czas gołębiego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej do stóp procentowych, wszystkie dane póki co wskazują, że będzie to ruch w górę. W bieżącym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym to dodatkowy czynnik wspierający złotego.

Notowania złotego w kolejnych godzinach w dużej mierze uzależnione będą od zachowania dolara. Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane z rynku pracy w USA, wahania na dolarze nie powinny być raczej duże.

W przyszłym tygodniu na rynku

Cały czas aktualny w przyszłym tygodniu będzie najprawdopodobniej spór na linii Chiny-USA w kwestii ceł. Jego zaostrzenie może pogarszać sentyment na rynku, co w teorii mogłoby być negatywne dla złotego, ale ostatnie dwa tygodnie pokazały wysoką odporność polskiej waluty. Zmiany na złotym nie muszą być więc duże, przynajmniej do piątku.

Uwaga rynku walutowego może skupiać się właśnie na tym ostatnim dniu tygodnia. Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA w lipcu. Najistotniejszy będzie tu odczyt bazowy (z wyłączeniem cen energii i żywności). Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na 2,3% w skali roku. Przekroczenie tego poziomu oznaczałoby najwyższy poziom inflacji bazowej od 10 lat i zwiększyło prawdopodobieństwo szybszego zacieśniania monetarnego w USA. To mogłoby także zatrzymać dobrą passę złotego z ostatnich tygodni.

 

3 sie 2018 16:38|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 sie 2018 15:43

Tam kryptowalutą zapłacisz niemal za wszystko

3 sie 2018 13:13

Dolar silny. Słaba Unia (komentarz walutowy z 3.08.2018)

2 sie 2018 15:42

Bank Anglii zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 2.08.2018)

2 sie 2018 12:51

Silny dolar (komentarz walutowy z 2.08.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut