Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar nadrabia (popołudniowy komentarz walutowy z 15.05.2018)

15 maj 2018 15:59|Bartosz Grejner

Pogorszenie globalnego sentymentu prowadzące do wzrostu awersji do ryzyka przyczynia się do szybkiej aprecjacji dolara i wzrostu rentowności obligacji skarbowych USA. To z kolei złe wieści dla walut krajów wschodzących, w tym złotego, któremu lepsze dane o PKB pomagają niewiele.

EUR/USD na tegorocznych minimach

W odróżnieniu od wczorajszego dnia, czy też piątku, notowania na rynku walutowym przebiegały odmiennie. Wyraźnie na wartości zyskiwał dolar, a traciło euro. Wspólna waluta traciła w relacji m.in. do franka, jena czy funta. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, spadły dzisiaj z powrotem poniżej poziomu 1,19 i zbliżyły się do najniższego poziomu od grudnia ubiegłego roku (ok. 1,182). Wyraźnie rosły także rentowności obligacji skarbowych USA (10-latki przekroczyły 3%), co wywoływało dodatkową presję na waluty krajów wschodzących.

To z kolei także mało preferencyjna mieszanka dla polskiej waluty. Złoty wyraźnie dzisiaj tracił w relacji do podstawowych walut. Cena dolara osiągnęła dzisiaj ok. 3,62 zł - jeżeli będziemy obserwować dalszą presję na wzrost rentowności amerykańskich obligacji i na dolara, cena może przekroczyć nawet wczorajszy szczyt (ok. 3,63 zł). Mogłoby to otworzyć drogę parze USD/PLN do zbliżania się w ciągu kolejnych dni do granicy 3,70 zł, jeżeli dolar będzie w dalszym ciągu globalnie zyskiwał na wartości.

Również poddający się stosunku mniejszym (od dolara przynajmniej) wahaniom kurs euro zbliżał się do wczorajszych szczytów i znajduje się tylko ok. 1 gr. od przekroczenia 4,30 zł. Sytuacja na złotym prawdopodobnie byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie fakt, iż dane GUS wskazały dzisiaj rano, że polska gospodarka rozwijała w I kwartale się w tempie o 0,3 pkt proc. szybszym niż tego się spodziewano (5,1% vs. 4,8% w skali roku).

Drożejąca ropa również nie pomaga polskiej walucie. Wyższa cena “czarnego złota” oznacza wyższy wartościowo import Polski, a to z kolei może negatywnie wpływać na tempo wzrostu gospodarczego zarówno w tym, jak i następnych kwartałach. Ropa Brent zbliżyła się dzisiaj już bardzo blisko do psychologicznej bariery 80 dolarów za baryłkę (ok. 79,4 dol.), wyznaczając tym samym nowe 3,5-letnie szczyty.

Zatrzymać wysokie tempo aprecjacji dolara mogły dane o sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu. Sprzedaż wzrosła o 0,3% w skali miesiąca, choć oczekiwano wzrostu o 0,4%, natomiast jej wskaźnik bazowy (ogólna sprzedaż minus sprzedaż pojazdów) także wzrósł o 0,3%, 0,2 pkt. proc. poniżej oczekiwań. W obu przypadkach jednak w górę zrewidowano dane za poprzedni miesiąc o 0,2 pkt proc. Stąd dane te ogólnie niekoniecznie muszą odbijać się negatywnie na dolara, choć utrzymujące się stosunkowo wysokie ceny ropy mogą zacząć odbijać się na sprzedaży w USA w kolejnych miesiącach.

Kontrakty terminowe na główne indeksy w USA sugerowały otwarcie poniżej wczorajszego poziomu. Indeksy te na otwarciu traciły ponad 0,5%. Utrzymujący się gorszy sentyment na rynku globalnym może sprawić, że spadki na amerykańskim parkiecie mogą być jeszcze pogłębiane w kolejnych godzinach. Indeksy te od ponad tygodnia znajdują się w trendzie wzrostowym bez jakiejkolwiek korekty i dzisiejsza sytuacja może zostać wykorzystana przez inwestorów do realizacji zysków. To byłby negatywny scenariusz dla złotego, który w takim przypadku najprawdopodobniej pogłębiłby już dosyć dotkliwe spadki.

Jutro na rynku

Oprócz globalnego sentymentu, dla złotego istotnym wydarzeniem może być jutrzejszy komunikat i konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Pomimo lepszego od oczekiwań tempa wzrostu gospodarczego Polski w I kw., inflacja zarówno w Polsce, jak i regionie nadal pozostaje przytłumiona, co raczej powinno skłaniać RPP do utrzymania gołębiego przekazu. Jeżeli jutro nastawienie do walut krajów wschodzących w dalszym ciągu będzie negatywne i będziemy obserwować zwiększony poziom awersji do bardziej ryzykownych klas aktywów na szerokim rynku, wydarzenia związane z RPP mogą na koniec dnia dodatkowo osłabić polską walutę.

15 maj 2018 15:59|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 maj 2018 13:26

Wzrost awersji do ryzyka (komentarz walutowy z 15.05.2018)

14 maj 2018 15:57

Spokojny początek tygodnia dla PLN (popołudniowy komentarz walutowy z 14.05.2018)

14 maj 2018 13:09

Względnie stabilnie (komentarz walutowy z 14.05.2018)

11 maj 2018 15:57

Dolar nieco słabszy (popołudniowy komentarz walutowy z 11.05.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut