Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar przyciąga jak magnes, kursy walut zagrożone dalszą zwyżką (komentarz z 19.07.2021)

19 lip 2021 10:27|Bartosz Sawicki

Kurs euro wchodzi w nowy tydzień w okolicy 4,58. Kurs franka zadomowił się powyżej 4,20 zł, funt kosztuje 5,33 zł. Popyt na dolara pozostaje mocny, co winduje USD/PLN w kierunku 3,90.

Złoty w lipcu należy do najmocniej tracących walut koszyka emerging markets. Zagrożeniem jest wiszące w powietrzu dalsze umocnienie amerykańskiego dolara. Niekorzystnie oddziaływać może też spór Polski z Unią Europejską dotyczący praworządności. Drugi z tych czynników jest balastem także dla forinta. Stabilny poziom utrzymuje z kolei korona czeska, która obecnie jest najsilniejsza względem złotego od niemal dekady.

Kursy walut, EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

Kurs EUR/PLN próbuje się stabilizować w przedziale 4,56-4,60, ale popyt na polską walutę jest bardzo słaby. Mimo to bariera 4,60, gdzie leżą szczyty z maja, ma duże szanse na powstrzymanie dalszej przeceny. Jeśli presja na złotego będzie się jednak utrzymywać, to kolejnym celem dla zwyżki byłaby okolica 4,62.

Dolar pozostaje w cenie

Na początku lipca zaczęły zadomawiać się obawy o to, że globalny wzrost gospodarczy może tracić impet. Nie zamieniły się one w trwały motyw przewodni dla rynku walutowego, w czym udział miały piątkowe dane o sprzedaży detalicznej w USA. Pokazały one, że siła konsumpcji jest mocna i taka powinna pozostawać. Jednak w najbliższym tygodniu dolarowi może zabraknąć podobnych impulsów do kontynuacji umocnienia. Nie poznamy ważnych danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki, a te już znane do przyszłotygodniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej zejdą na dalszy plan.

Sprzedaż detaliczna w USA; źródło: Bloomberg

Z drugiej strony kurs EUR/USD kurczowo trzyma się 1,18 i nie jest w stanie wyraźnie oderwać się od tej bariery. Czasem kamyczek wystarczy, by wywołać lawinę, a słabnący popyt może zwiastować dalsze osuwania się kursu, które rzutowałoby na notowania USD/PLN. Tym bardziej że głównym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zasady skupu aktywów prawdopodobnie zostaną dostosowane do zmieniającej się sytuacji dopiero we wrześniu, a może nawet grudniu. Zapowiadane przez Christine Lagarde, szefową EBC, modyfikacje w komunikacji wiązać będą się ze zmianami w strategii Banku i postawieniu na symetryczny, 2-procentowy cel inflacyjny. Oznacza to, że wspólna waluta nie może liczyć na wsparcie ze strony polityki EBC dryfującej w coraz łagodniejszym, gołębim kierunku. Istotne będą również piątkowe publikacje indeksów PMI, czyli głównych barometrów koniunktury.

O ile na rynkach światowych tydzień, a zwłaszcza jego pierwsza część, zapowiada się spokojnie, to przed nami spora dawka informacji z krajowej gospodarki. Choć dynamika sprzedaży detalicznej (środa) czy też produkcji przemysłowej (wtorek) niechybnie zacznie hamować, będzie to następstwem wygaszania efektów covidowej bazy statystycznej, nie zaś słabnięcia ożywienia w gospodarce. Na to drugie nie pozwoli m.in. zdrowy rynek pracy (dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w poniedziałek, stopa bezrobocia w piątek) i rozgrzany do czerwoności światowy przemysł. Prognozujemy, że w tym i w przyszłym roku dynamika PKB będzie przekraczać 5 proc., co w szerszym horyzoncie stanowi istotny atut złotego.

19 lip 2021 10:27|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lip 2021 10:10

Kursy walut ani myślą spadać, dolar rozdaje karty, korona norweska w tarapatach (komentarz z 16.07.2021)

15 lip 2021 8:13

Kursy walut przerywają zwyżkę, dolar, euro funt i frank wciąż drogie (komentarz z 15.07.2021)

14 lip 2021 9:35

Kursy walut najwyżej od miesięcy, inflacyjny szok winduje dolara (komentarz z 14.07.2021)

13 lip 2021 8:20

Kurs euro przyklejony do 4,55 zł, frank i funt wiodą prym, złoty w ogonie stawki (komentarz z 13.07.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut