Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar traci na wartości (komentarz walutowy z 4.12.2018)

4 gru 2018 13:37|Marcin Lipka

Negatywne informacje dla dolara. Umacniają się: juan, funt i euro. Szansa na uspokojenie sytuacji we Francji. Złoty lekko koryguje ostatnie wzrosty, ale nadal pozostanie względnie silny. Euro blisko granicy 4,28-4,29 zł. Mniejsza presja inflacyjna utrzyma gołębie stanowisko RPP w środę.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makroekonomicznych, które mogą wywołać wyraźne ruchy na analizowanych walutach.

Wiele wydarzeń

Najciekawsza w ostatnich godzinach wydaje się sytuacja na rentownościach obligacji skarbowych USA. Mimo dobrego sentymentu na rynkach (podczas poniedziałkowej sesji w Stanach Zjednoczonych) mieliśmy spadki rentowności obligacji skarbowych. Były one również kontynuowane podczas notowań w Azji (rentowności 10-letnich papierów skarbowych USA spadły do 2,94), co jednocześnie zostało połączone ze spadkami na tamtejszych parkietach.

Ze spadku rentowności obligacji skarbowych i faktu, że rentowności 2-letnich instrumentów są wyżej niż 5-letnich, może wynikać, że Fed wstrzyma wcześniej od oczekiwań podwyżki stóp procentowych. Odwrócenie części krzywej dochodowości obligacji skarbowych (wyższe rentowności 2-letnich niż 5-letnich instrumentów) może też być sygnałem silniejszego spowolnienia gospodarczego w kolejnych latach i niższej inflacji.

Ruchy na obligacjach są wyraźnie negatywne dla dolara. Dodatkowo mogą stać się samospełniającą się prognozą. Fed nie będzie chciał ryzykować walki z rynkiem, jeżeli utrzyma się presja na niższe oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych. Negatywnie na dolara działa także porozumienie z Chinami. Juan wyraźnie się umacnia do USD, zyskując już ok. 1,5 proc. w dwa dni.

Garść pozytywnych informacji napływa także z Europy. Wspierają one euro oraz funta. Krótko po południu francuski premier ogłosił zawieszenie dodatkowego podatku od paliw, co powinno uspokoić sytuację w drugiej gospodarce strefy euro.

Interesująco przedstawia się także kwestia brexitu. Przed nami kilka gorących dni w brytyjskiej Izbie Gmin, gdzie premier będzie bronić swojego planu na opuszczenie UE. Od początku sesji funt był słaby, ale w okolicach południa Bloomberg opublikował opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, że Wielka Brytania może wycofać się z artykułu 50 bez konieczności zgody 27 innych unijnych krajów.

Opinia Manuela Camposa Sancheza-Bordona nie jest wiążąca dla Trybunału, ale Bloomberg podkreśla, że zwykle Trybunał podejmuje decyzje zbieżne z tą opinią. To oznaczałoby znacznie łatwiejszą drogę do uniknięcia brexitu, gdyby doszło do ponownego referendum i Brytyjczycy chcieliby jednak pozostać w Unii. Funt wyraźnie zyskał na wartości po tych informacjach. Może to także oznaczać, że odrzucenie planu premier Theresy May w Izbie Gmin (głosowanie 11 grudnia) będzie z jednej strony odbierane negatywnie (wzrośnie ryzyko nieuporządkowanego brexitu), ale z drugiej strony także pozytywnie, jako otwarcie drogi do cofnięcia wyjścia z UE.

Złoty stabilny

Sytuacja polskiej waluty pozostaje spokojna. Złoty minimalnie skorygował ostatnie umocnienie, ale EUR/PLN nadal porusza się blisko granicy 4,28-4,29. Inwestorzy mogą być nieco nerwowi przed jutrzejszym posiedzeniem RPP.

Stanowisko Rady może być względnie gołębie ze względu na zaskakująco niski odczyt inflacji za listopad oraz najniższy od 4 lat wskaźnik PMI. Dodatkowo wydaje się mało prawdopodobne, by pojawił się wniosek o zacieśnienie polityki pieniężnej, jak to miało miejsce w listopadzie. Mniejszą presję inflacyjną, w porównaniu do zeszłomiesięcznej projekcji NBP, może wywoływać także fakt, że gospodarstwa domowe dzięki dopłatom z państwa prawdopodobnie nie odczują podwyżek cen energii. W rezultacie jeden z głównych argumentów za wyższą presją inflacyjną przestanie być aktualny. Najbliższe godziny natomiast prawdopodobnie będą stosunkowo spokojne dla EUR/PLN, a scenariuszem bazowym jest utrzymanie się notowań blisko bieżących poziomów.

4 gru 2018 13:37|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 gru 2018 15:52

Poprawa nastrojów po szczycie G20 (popołudniowy komentarz walutowy z 3.12.2018)

3 gru 2018 13:04

Seria pozytywnych informacji spoza Polski (komentarz walutowy z 3.12.2018)

30 lis 2018 17:05

Dolar umacnia się przed G20 (popołudniowy komentarz walutowy z 30.11.2018)

30 lis 2018 16:11

Niewiele sprzyja kryptowalutom. Nie pomogą nawet gwiazdy

Atrakcyjne kursy 27 walut