Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar zyskuje, złoty traci (popołudniowy komentarz walutowy z 19.06.2018)

19 cze 2018 16:23|Bartosz Grejner

Obawy o większy protekcjonizm w handlu globalnym ustawiają czwartkową sesję. Złoty traci wraz z zyskującą na wartości amerykańską walutą.

EUR/USD nadal poniżej 1,16

Głównym czynnikiem decydującym o notowaniach podczas wtorkowej sesji były potyczki handlowe przede wszystkim na linii USA - Chiny (m.in. zapowiedzi Białego Domu o nałożeniu cła 10% na towary importowane z Chin o wartości 200 mld dol.). W nocy kilkuprocentową przecenę zanotowały główne indeksy giełdowe w Azji, a w ciągu dnia ponad 1-procentowe europejskie indeksy.

Gorszy sentyment na rynku przyczynił się także do spadku notowań głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, w okolice 1,153 - najniższego kursu od końcówki maja. Wraz z aprecjacją dolara na wartości tracił koszyk złotego. Cena za euro osiągnęła około południa 4,32 zł, a za dolara 3,74 zł. Jednakże wraz z upływem godzin i lekkim odreagowaniem na EUR/USD złoty odzyskał część strat (2 gr w przypadku euro czy dolara). Kondycję złotego mogą wspierać także dane odnośnie produkcji w polskim przemyśle w maju, które przekroczyły oczekiwania rynkowe (5,4% wobec konsensusu 3,5% r/r).

W kolejnych godzinach kalendarz zaplanowanych wydarzeń jest praktycznie pusty. Wydaje się, że czynnikiem, który może w największym stopniu decydować również o notowaniach złotego, są wieczorne notowania giełdy w USA. Główne indeksy amerykańskiej giełdy zaczęły sesję od głębokich spadków (Dow 30 ok. 1,5%).

Gdyby spadki były pogłębiane, a dolar zaczął ponownie zyskiwać na wartości, złoty mógłby znaleźć się ponownie pod presją. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce, gdyby indeksy jednak zaczęły odrabiać straty - może przeważyć sentyment, że te potyczki (póki co słowne) nie zostaną wprowadzone w życie i obecne przeceny są dobrym momentem do zakupów przecenionych aktywów.

Jutro na rynku

Godz. 8:00: Niemiecki urząd statystyczny (Destatis) opublikuje dane o inflacji wśród niemieckich producentów (PPI) w maju. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost wskaźnika PPI o 0,5 pkt proc. - do 2,5% w skali roku (jego wzrost to głównie wynik jego spadku w maju ub.r.). Choć mówimy o największej gospodarce Europy, są to raczej drugorzędne dane pod względem wpływu na notowania euro. Jednak gorszy od oczekiwań odczyt stać się kolejnym argumentem za niższą wyceną euro.

Godz. 16:00: Amerykańskie Narodowe Zrzeszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami opublikuje majowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym za maj. Konsensus rynkowy zakłada ich wzrost o 1,5% w skali miesiąca (wobec spadku o 2,5% w kwietniu). Podobnie jak w przypadku wskaźnika PPI w Niemczech, to raczej drugorzędne dane jeżeli chodzi o wpływ na dolara. Istotne odbieganie tego wskaźnika od oczekiwań może jednak nieco zwiększyć przedział wahań amerykańskiej waluty. Jej notowania powinny jednak w dalszym ciągu poddawać się czynnikom związanym z jastrzębim Fedem (i gołębim EBC) oraz kwestiom wojen celnych, które w ostatecznym rozrachunku mogą zwiększać wycenę dolara.

 

19 cze 2018 16:23|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 cze 2018 12:44

Strach o wojnę handlową przesadzony (komentarz walutowy z 19.06.2018)

18 cze 2018 15:40

Niewielkie zmiany na walutach (popołudniowy komentarz walutowy z 18.06.2018)

18 cze 2018 12:09

Dolara nadal silny (komentarz walutowy z 18.06.2018)

15 cze 2018 15:22

Chwila oddechu dla Euro (popołudniowy komentarz walutowy z 15.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut