Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolara nadal silny (komentarz walutowy z 18.06.2018)

18 cze 2018 12:09|Marcin Lipka

Wiele wydarzeń na szerokim rynku – polityczne problemy niemieckiej koalicji, spór handlowy, decyzja dotycząca wydobycia ropy naftowej i spotkanie bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze. Złoty lekko słabnie i EUR/PLN testuje okolicę 4,29-4,30.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Dużo wydarzeń

Na nagłówki prasy finansowej wysuwał się rano spór wewnątrz niemieckiej koalicji (kwestie imigracyjne i odmienne podejście CSU w porównaniu do stanowiska kanclerz Angeli Merkel). Wydaje się jednak, że na tę chwilę ryzyko rynkowe (czyli np. nowe wybory parlamentarne w Niemczech) jest ograniczone. Stąd również wpływ na waluty tych wydarzeń raczej powinien wygasać niż się wzmagać.

Wieczorem rozpoczyna się natomiast spotkanie bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze. Coroczny zjazd kluczowych osób kreujących politykę pieniężną na świecie czasami w przeszłości powodował zwiększenie zmienności na walutach. Tym razem jednak prawdopodobieństwo bardziej fundamentalnych zmian jest raczej ograniczone. Zeszły tydzień pokazał, że Fed jest zdeterminowany by podnosić stopy procentowe (mniej więcej o 0,25 pkt proc. raz na kwartał) natomiast EBC nie ma zamiaru zacieśniać polityki pieniężnej przed końcem lata 2019 r. W rezultacie jest mała szansa by doniesienia z Sintry wyraźnie zaburzyły siłę dolara i słabość euro.

Rozszerza się z kolei spór handlowy na linii USA – inne wiodące kraje, a zwłaszcza Chiny. Rynek na razie szczególnie nie obawia się tych wydarzeń, ze względu na fakt, że wojna handlowa zaszkodziłaby wszystkim zainteresowanym stronom. Inwestorzy prawdopodobnie w większości uważają, że nawet wydarzenia sprzed weekendu (nałożenie ceł na towary o wartości 50 mld dolarów przez USA i odpowiedź Chin) są elementem szerszych negocjacji i finalnie te obostrzenia nie zostaną wprowadzone. Ogólnie jednak kwestia ta raczej pogarsza sentyment niż polepsza. Stąd może to być zagrożenie dla niektórych walut rynków wschodzących (raczej jednak bardziej dla meksykańskiego peso czy innych walut ameryki łacińskiej niż np. chińskiego juana).

Kolejną kwestią w tym tygodniu ma być także posiedzenie OPEC (początek w środę, konkluzja w piątek). Na tę chwilę, według różnych źródeł, produkcja ma wzrosnąć od 300 tys do nawet 1,5 mln baryłek w ujęciu dziennym. Prawdopodobnie wzrost mniejszy niż milion (OPEC wraz z Rosją) byłby uznany za zbyt mały by wyraźnie zmniejszyć napięcia na tym surowcu. W rezultacie spadki cen mogłyby ulec zatrzymaniu, a to byłby kolejny argument do presji na waluty rynków wschodzących.

Ogólnie więc, chociaż zaplanowano dużo wydarzeń na najbliższe dni to raczej żadne z nich nie powinno zmienić dobrej kondycji dolara, a słabej euro i wielu walut krajów rozwijających się.

Względy spokój na złotym

Notowania EUR/PLN przebiegają nieco poniżej granicy 4,30 przed południem. Za dolara natomiast trzeba zapłacić mniej więcej 3,70. Kondycja polskiej waluty od początku miesiąca jest względnie dobra i odpowiada zachowaniu się korony czeskiej. Forint z kolei czy wiele innych walut krajów rozwijających się traci znacznie więcej w związku z droższym dolarem i ekspozycją tych krajów (np. zadłużenie przedsiębiorstw w USA) na tę walutę. Złoty jest więc w tym „bezpieczniejszym koszyku”, chociaż przy dalszym pogorszeniu nastrojów polska waluta także będzie tracić.

Najbliższe godziny prawdopodobnie będą dość spokojne. Jest ograniczone ryzyko, bo EUR/PLN przekroczył poziom 4,30. Dolar także powinien się utrzymać blisko poziomu 3,70 zł, jeśli nie napłyną żadne dramatyczne informacje (globalny rynek akcji, handel zagraniczny).

18 cze 2018 12:09|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 cze 2018 15:22

Chwila oddechu dla Euro (popołudniowy komentarz walutowy z 15.06.2018)

15 cze 2018 13:44

Rynek kryptowalut ustawiony? Jak manipuluje się cenami Bitcoina

15 cze 2018 13:01

Dolar wygranym (komentarz walutowy z 15.06.2018)

14 cze 2018 16:04

Gołębi EBC (popołudniowy komentarz walutowy z 14.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut