Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Gołębi EBC (popołudniowy komentarz walutowy z 14.06.2018)

14 cze 2018 16:04|Bartosz Grejner

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zakończy program skupu aktywów wraz z końcem roku, jednak stóp procentowych szybko nie podniesie - gołębi komunikat osłabia euro.

EUR/USD poniżej 1,17

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ws. polityki monetarnej w strefie euro. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi po wrześniu zostanie zmniejszony comiesięczny program skupu aktywów z 30 mld do 15 mld euro. EBC podejrzewa, że będzie on trwał do końca roku (jeżeli napływające dane makro będą taką decyzję potwierdzać).

Co jednak było zaskakujące dla rynku, to wskazanie w komunikacie, że stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej do końca wakacji przyszłego roku lub jak długo to będzie konieczne. Biorąc pod uwagę nadal przytłumioną inflację i obecne spowolnienie gospodarcze, komunikat EBC rynek odebrał jako stosunkowo gołębi.

Notowania euro do dolara (EUR/USD) jeszcze przed publikacją komunikatu (13:45) znajdowały się powyżej 1,18, natomiast o godz. 15:30 znajdowały się już poniżej poziomu 1,17, najniższego od 5 czerwca. Globalnie słabsze euro i drożejący dolar to niekoniecznie dobre informacje dla polskiej waluty. Koszyk złotego może tracić, jeżeli utrzymywać się będzie trend spadkowy na EUR/USD. W dłuższej perspektywie będzie to najprawdopodobniej scenariusz bazowy, biorąc pod uwagę, że komunikat Rezerwy Federalnej był bardziej jastrzębi od oczekiwań, a ten EBC okazał się być gołębi.

Złoty w reakcji na komunikat EBC tracił wyraźnie na wartości w relacji do podstawowych walut, choć cena za euro o godz. 15:30 znajdowała się jeszcze poniżej poziomu 4,28 zł. Jeżeli jednak presja na spadek kursu EUR/USD będzie się utrzymywać, cena za euro może się szybko zbliżyć ponownie do poziomu 4,30 zł, a za dolara do ok. 3,70 zł.

Jutro na rynku

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w strefie euro w maju. Będzie to już jednak drugi odczyt tego wskaźnika, stąd prawdopodobieństwo odbiegania od wstępnych szacunków (wskaźnik bazowy 1,1% r/r, głównych odczyt 1,9% r/r) jest ograniczone. Euro może zatem w nieco większym stopniu zareagować na publikowane o tej samej godzinie dane o kosztach pracy oraz handlu zagranicznego strefy euro. Mediana oczekiwań wskazuje na wzrost tego pierwszego o 1,9% w skali roku i spadek nadwyżki handlowej do 14,2 mld euro. Choć notowania euro mogą być w większej mierze nadal pod wpływem dzisiejszego EBC, gorsze od oczekiwań dane (szczególnie w przypadku płac) mogą ciążyć na euro i przez analogię, również na złotym.

Rezerwa Federalna przedstawi o godz. 15:15 dane o produkcji przemysłowej w USA w maju. Mediana oczekiwań wskazuje na osłabienie tempa wzrostu do 0,2% w skali miesiąca (wobec 0,7% w kwietniu), a także jej głównej składowej - przetwórstwa przemysłowego - do 0,1%. Trzy kwadranse później Uniwersytet Michigan opublikuje wstępne szacunki wskaźnika sentymentu konsumentów w USA w czerwcu. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 1,2 pkt do 113 pkt. Choć dane te mogą zwiększyć przedział wahań dolara (szczególnie w przypadku odbiegania od oczekiwań rynkowych), wydaje się, że amerykańska waluta pozostanie raczej pod większym wpływem decyzji obu banków centralnych (Fed i EBC).

 

14 cze 2018 16:04|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 cze 2018 12:24

Po Fedzie, przed EBC (komentarz walutowy z 14.06.2018)

13 cze 2018 15:49

Euro, dolar, złoty bez większych zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 13.06.2018)

13 cze 2018 13:15

Przed posiedzeniem Fedu (komentarz walutowy z 13.06.2018)

12 cze 2018 16:28

Bez przełomu po danych CPI (popołudniowy komentarz walutowy z 12.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut