Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

EBC ustawia rynek (komentarz walutowy z 06.06.2018)

6 cze 2018 13:09|Marcin Lipka

Wczorajsze doniesienia Bloomberga o przyszłotygodniowej dyskusji na temat zakończenia luzowania ilościowego oraz dzisiejsze wypowiedzi członka EBC Petera Praeta wyraźnie wspierają EUR/USD. Złoty stabilny przed posiedzeniem RPP.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 16:00: Konferencja prasowa po posiedzeniu RPP.

Doniesienia dotyczące EBC podnoszą EUR/USD

Wczoraj po południu agencja Bloomberg opublikowała depeszę, że być może na przyszłotygodniowym posiedzeniu EBC poddana dyskusji będzie kwestia daty zakończenia luzowania ilościowego. Nie oznacza to oczywiście, że ona będzie zakomunikowana już w połowie czerwca. Nie oznacza to również końca skupu aktywów od października (do września skup ma wynosi 30 mld euro miesięcznie co zostało zapowiedziane kilka miesięcy temu).

Jednak samo przymierzenie się do tematu redukcji skupu aktywów jest pozytywne dla europejskiej waluty. W minionych dniach obawiano się, że EBC może zrezygnować z szybkiego zakomunikowania wyjścia z QE ze względu na sytuację we Włoszech (stąd obecne wzrosty EUR/USD, gdyż te obawy się nie materializują). Prawdopodobnie jednak QE nie zostanie zakończone od października i wartość kupowanych co miesiąc obligacji zostanie zmniejszona do 15 mld euro/miesiąc. Ten etap mniejszego skupu może potrwać do końca roku. Od 2019 EBC nie będzie już więc nabywać instrumentów dłużnych strefy euro.

Dyskusję podczas czerwcowego posiedzenia EBC na temat QE potwierdziły dzisiejsze wypowiedzi głównego ekonomisty Petera Praeta. Główny ekonomista EBC stwierdził, że „jest jasne iż przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Gubernatorów oceni czy postęp (dotyczący inflacji – przyp. aut) do tej pory jest wystarczający by stopniowo wycofać się z naszego skupu aktywów”. Potwierdzenie wczorajszych doniesień Bloomberga popchnęło EUR/USD do okolic 1,1770, czyli wyraźnie (70-80 pipsów) powyżej wczorajszego otwarcia.

Wsparcie dla euro pochodzące z mniej łagodnej polityki pieniężnej musi się jednak zmierzyć z innym problemem. Brak skupu aktywów może zagrozić najbardziej słabym ogniwom w strefie euro (czyli między innymi Włochom). Stąd rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Italii sięgnęły dziś znowu okolic 3%, a dwuletnie wzrosły o 20 pkt bazowych osiągając poziom 1,2%.

W tym momencie rynek wyraźnie bardziej skupia się na polityce monetarnej niż na problemach Włoch. Jednak jeżeli wydarzenia w Italii będą powodować faktycznie spowolnienie w całej strefie euro również EBC będzie musiał wziąć to pod uwagę. To oznacza, że np. podnoszenie stóp procentowych może być później niż na początku drugiej połowy 2019 r., a ścieżka zacieśnienia monetarnego będzie ekstremalnie łagodna. Dzisiejszy optymizm na EUR/USD może więc być przesadzony.

Złoty stabilny

Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Minimalnie więcej emocji może wywołać sama konferencja prasowa po posiedzeniu Rady, ale nie należy oczekiwać poważniejszych zmian w komunikacie. Cały czas scenariuszem bazowym pozostaje brak zmian kosztu kredytu w kolejnych kwartałach.

Doniesienia związane z EBC także nie są katalizatorem do większych zmian na EUR/PLN. Polityka monetarna Polski jest w znacznym stopniu powiązana z tą prowadzoną we Frankfurcie, ale realne zmiany stóp procentowych przez EBC są jeszcze tak daleko, że rynek złotego raczej nie powinien ich w tym momencie wyceniać. Nieco niżej natomiast przebiegają notowania dolara (kosztuje mniej niż 3,65), ale to już jest tylko i wyłącznie efekt zmian na parze EUR/USD. Najbliższe godziny, jeżeli nie pojawią się żadne dramatyczne informacje, powinny być dość spokojne na złotym.

6 cze 2018 13:09|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 cze 2018 12:46

Koniec kopania kryptowalut za półdarmo

5 cze 2018 15:30

Włochy znowu pogorszą sentyment? (popołudniowy komentarz walutowy z 05.06.2018)

5 cze 2018 13:04

Czekanie na impulsy (komentarz walutowy z 05.06.2018)

4 cze 2018 15:32

Dolar w dół, złoty w górę (popołudniowy komentarz walutowy z 04.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut