Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Włochy znowu pogorszą sentyment? (popołudniowy komentarz walutowy z 05.06.2018)

5 cze 2018 15:30|Bartosz Grejner

Nieco gorsze od oczekiwań dane ze strefy euro osłabiają euro - dolar zyskuje, złoty traci. Polska waluta ma niewiele argumentów do aprecjacji.

EUR/USD poniżej 1,17

Dzisiaj poznaliśmy finalne dane wskaźników PMI dla strefy euro, które w przypadku sektora usług okazały się gorsze od wstępnych odczytów (53,8 pkt vs. 53,9 pkt). Eurostat przedstawił także dane o sprzedaży detalicznej za kwiecień - o ile w ujęciu rocznym okazały się zbieżne z konsensusem rynkowym (1,7%), o tyle zawiodły miesiąc do miesiąca (0,1% vs. 0,5%). Brak wyraźnego wzrostu sprzedaży jest kolejnym argumentem potwierdzającym osłabienie tempa rozwoju strefy euro.

Osłabiać wspólną walutę mogą także zapowiedzi nowego premiera Włoch o kosztownych reformach, m.in. o “uniwersalnym wynagrodzeniu” (780 euro), dla osób bez pracy. Choć sentyment na rynku akcji pozostawał pozytywny, rosnące rentowności obligacji skarbowych Włoch mogą sugerować, że niepewność nie zniknęła i prawdopodobnie będzie powracać wraz z realizacją populistycznych reform na Półwyspie Apenińskim, które mogą negatywnie wpływać na gospodarkę całej strefy euro.

Wzrost wartości dolara i spadek notowań EUR/USD w okolice minimów dnia (ok. 1,167 o godz. 15:00) przyczynił się także do osłabienia złotego. Cena za euro wzrosła do blisko 4,29 zł, a dolara do niemalże 3,68 zł po południu. W relacji do tych walut, jak i pozostałych podstawowych, złoty tracił, choć zmiany pozostawały w obrębie wahań z ostatnich dni.

Jeżeli jednak spojrzymy na sytuację zewnętrzną (Włochy, osłabienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, napięcia w handlu międzynarodowym, rosnące stopy procentowe w USA) oraz wewnętrzną (brak perspektyw na podwyżkę stóp w ciągu roku), złoty ma większy potencjał do utraty wartości niż aprecjacji.

Wzmocnić dolara dzisiaj mogą jeszcze dane ISM sektora usług - jeżeli wskaźnik PMI przekroczy (podobnie jak w przypadku przemysłu) oczekiwania rynkowe (57,9 pkt). To byłaby także negatywna dzisiaj informacja dla złotego, szczególnie jeżeli sentyment na rynku akcji także uległby odwróceniu i obserwowalibyśmy spadek głównych indeksów w USA wieczorem.

Jutro na rynku

W środę poznamy decyzje Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, które jednak zostaną pozostawione na niezmienionym poziomie. Istotniejszy będzie jednak późniejszy komunikat i konferencja prasowa RPP (godz. 16:00). Choć tempo inflacji w ostatnich miesiącach wzrosło nieco powyżej oczekiwań, w dalszym ciągu pozostaje ono poniżej celu inflacyjnego wyznaczonego przez Radę. To ogranicza szanse na zmianę gołębiego nastawienia większości jej członków. Ostatecznie na złotego wpływ będzie ograniczony, a jego notowania uzależnione będą w większej mierze od czynników zewnętrznych.

O godz. 14:30 poznamy dane o bilansie handlu zagranicznego towarami USA w kwietniu. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację i globalne napięcia w kwestiach handlu, odczyt istotnie powyżej konsensusu (deficyt 49 mld dol.) mógłby wywołać reakcję Białego Domu i nieco pogorszyć sentyment na rynku (negatywne dla złotego). O tej samej porze Biuro Statystyki Pracy (BLS) opublikuje drugi już odczyt zmiany jednostkowych kosztów pracy w I kwartale w USA. Choć szanse wydają się na to niewielkie zważywszy, że to już kolejny szacunek, wzrost powyżej 2,8% k/k mógłby nieco zwiększyć prawdopodobieństwo szybszego zacieśniania monetarnego w USA i wzmocnić dolara.

 

5 cze 2018 15:30|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 cze 2018 13:04

Czekanie na impulsy (komentarz walutowy z 05.06.2018)

4 cze 2018 15:32

Dolar w dół, złoty w górę (popołudniowy komentarz walutowy z 04.06.2018)

4 cze 2018 12:40

Na walutach uspokojenie (komentarz walutowy z 04.06.2018)

1 cze 2018 16:46

Poprawa sentymentu (popołudniowy komentarz walutowy z 01.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut