Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Fatalne prognozy OECD (komentarz walutowy z 6.03.2019)

6 mar 2019 12:58|Marcin Lipka

Zderzenie świetnych danych z amerykańskiej gospodarki z fatalnymi prognozami OECD dla strefy euro. Posiedzenie EBC nadal głównym wydarzeniem tygodnia. Złoty pozostaje stabilny. Euro utrzymuje się blisko granicy 4,30 zł, ale globalna siła amerykańskiego dolara popchnęła USD/PLN powyżej poziomu 3,80.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 16:00: Publikacja komunikatu po posiedzeniu RPP oraz przedziałowych szacunków inflacji i wzrostu gospodarczego z najnowszych prognoz NBP.

Coraz większa różnica pomiędzy USA i strefą euro

Ostatnie godziny idealnie pokazały, jak duża jest różnica w koniunkturze i w perspektywach wzrostu PKB pomiędzy USA i strefą euro. Wskaźnik ISM spoza przemysłu osiągnął w Stanach Zjednoczonych wartość niespełna 60 pkt. To obiektywnie bardzo wysoki odczyt, który jednocześnie był wyraźnie powyżej szacunków analityków (57,4 pkt). Kluczowa składowa tego indeksu, czyli nowe zamówienia, przekroczyła wartość 65 pkt, czyli wzrosła do najwyższego poziomu od ponad 15 lat. W Europie natomiast analogiczne indeksy PMI poruszają się z dala od szczytów i raczej blisko wieloletnich minimów.

Rosnącą różnicę w przyszłym wzroście gospodarczym w USA i na obszarze wspólnej waluty pokazują także najnowsze projekcje gospodarcze OECD. W porównaniu do szacunków z listopada 2018 r. wzrost PKB dla USA na bieżący rok został zrewidowany w dół zaledwie o 0,1 pkt proc. i ma wynieść 2,6 proc. W przypadku strefy euro rewizja w dół wyniosła aż 0,8 pkt proc., do poziomu 1,0 proc.

Jeszcze głębsze negatywne rewizje niż dla całego obszaru wspólnej waluty pojawił się dla Niemiec oraz dla Włoch. W przypadku naszego zachodniego sąsiada wyniosła ona 0,9 pkt proc., czyli do 0,7 proc. w całym 2019 r. Italia natomiast według szacunków OECD ma w tym roku być w recesji i jej PKB skurczy się o 0,2 proc. To aż o 1,1 pkt proc. gorszy rezultat, niż wynikało z szacunków w ubiegłym roku.

W kontekście polityki pieniężnej kreuje to następujące sygnały. Amerykańska gospodarka w tym oraz w przyszłym roku (na 2020 zmiana OECD była nawet w górę do 2,2 proc.) będzie się rozwijać powyżej potencjału. To oznacza, że Rezerwa Federalna nadal będzie miała otwarte pole do zacieśnienia polityki pieniężnej, gdyby okazało się, że rosnące wynagrodzenia zaczynają popychać inflację powyżej celu. Dyskusja o podwyżkach stóp procentowych może powrócić już od drugiej połowy roku.

W przypadku strefy euro mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Polityka pieniężna pozostanie ekstremalnie łagodna, a to oznacza prawdopodobnie brak jakichkolwiek podwyżek stóp procentowych zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Taki powinien być przekaz ze strony banku centralnego, gdyby okazało się, że prognozy EBC w czwartek będą tożsame z tymi opublikowanymi dziś przez OECD. Na podstawie dostępnych danych zwiększa się więc ryzyko, że jutro euro będzie pod presją i skorzysta na tym amerykańska waluta.

Ciekawe posiedzenie RPP

Ze względu na fakt, że dzisiejsze szacunki OECD zostały opublikowane pomiędzy pełnymi rundami prognostycznymi, nie ma w nich prognoz dla Polski. Tę lukę jednak mogą wypełnić szacunki NBP, które częściowo zostaną ogłoszone właśnie dziś, a pełne dane prawdopodobnie pojawią się w poniedziałek.

Stanowisko RPP na temat stóp procentowych w komunikacie pozostanie niezmienione, ale szersza dyskusja podczas konferencji prasowej może dać odpowiedź na pytanie, czy członkowie dostali jakieś wyliczenia na temat hipotetycznego wpływu zmian fiskalnych na ścieżkę inflacji i wzrostu PKB. To może być początek dyskusji nad zacieśnieniem polityki pieniężnej, chociaż wpływ tego elementu na obecny kurs złotego raczej będzie niewielki. Nadal scenariuszem bazowym jest więc utrzymanie się kursu EUR/PLN blisko granicy 4,30.

6 mar 2019 12:58|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 mar 2019 15:01

Funt chwilowo pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 5.03.2019)

5 mar 2019 13:04

Garść dobrych informacji ze strefy euro (komentarz walutowy z 5.03.2019)

4 mar 2019 16:27

Euro pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 4.03.2019)

4 mar 2019 13:11

Rynek czeka na EBC (komentarz walutowy z 4.03.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut