Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Funt zyskuje, ale czy na długo? (popołudniowy komentarz walutowy z 10.10.2018)

10 paź 2018 16:18|Bartosz Grejner

Niewielkie zmiany w wycenie euro do dolara, ale jutro te wahania mogą ulec zwiększeniu. Brytyjska waluta w dalszym ciągu zyskuje, a GBP/USD osiąga najwyższy poziom od dwóch tygodni.

Mieszane dane z Wysp

Środa przyniosła tylko niewielkie zmiany na rynku walutowym. Euro cały czas pozostaje pod presją konfliktu ws. budżetu między Włochami a Komisją Europejską, choć dzisiaj nie traciło ono na wartości. Od tygodnia widać, że notowania głównej pary walutowej oscylują wokół poziomu 1,15 i brak wyraźnego impulsu nie spowoduje istotnych odchyleń od tego poziomu, choć takie mogą się właśnie pojawić jutro (więcej o tym poniżej).

Od wczorajszego popołudnia na wartości zyskuje także funt. Para GBP/USD wzrosła w tym czasie z ok. 1,30 do blisko 1,32. To pokłosie doniesień medialnych powołujących się na anonimowe źródła, które mówią, że negocjacje w kwestii granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią oraz pozostania Wielkiej Brytanii w UE idą w dobrym kierunku. Faktycznie jednak sytuacja dotycząca warunków opuszczenia UE nie uległa zmianie, a ryzyko twardego Brexitu jest nadal aktualne.

Incydentalnie brytyjskie Biuro Statystyki Narodowej (ONS) opublikowało dzisiaj zestaw danych makroekonomicznych. Wielka Brytania rozwijała się w tempie 0,7 proc. od czerwca do sierpnia w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. To o 0,1 pkt proc. powyżej oczekiwań rynkowych, jednak dane za sam sierpień okazały się także o 0,1 pkt proc. poniżej konsensusu. Gospodarka pozostała na tym samym poziomie co w lipcu.

Pozytywnie zaskoczył wzrost produkcji przemysłowej w sierpniu o 1,3 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca z 2017 r., to o 0,3 proc. więcej niż wynosiła mediana oczekiwań rynkowych. Z drugiej strony słaby miesiąc zanotował sektor budowlany, wzrastając tylko o 0,3 proc. w skali roku i najwolniej od kwietnia tego roku. Stosunkowo słabo wypadł także bilans handlu międzynarodowego, na którym widniał w sierpniu deficyt w wysokości 11,2 mld funtów, o 0,3 mld wyższy od oczekiwań i 1,2 mld funtów wyższy niż w lipcu.

Dane za sierpień były więc mieszane, z lekko negatywnym wydźwiękiem. Funt jednak na te dane praktycznie nie zareagował, co pokazuje, że istotne znaczenie dla jego wyceny w krótkim okresie będą miały informacje w kwestii Brexitu, oficjalne bądź nie.

Jeżeli popatrzymy na wartości brytyjskiej waluty w relacji do złotego, to wzrosła ona o niecałe 3 proc. w ostatnie półtora miesiąca. To wynik oczekiwań rynkowych co do pozytywnego rozstrzygnięcia rozmów Wielkiej Brytanii z Komisją Europejską, ale także osłabieniem się walut krajów wschodzących w związku z problemem włoskiego budżetu. Choć granica 5,00 na GBP/PLN jest już całkiem blisko (dzisiaj kurs wzrósł nieco powyżej 4,93), wydaje się, że utrzymanie się kursu powyżej 5,00 na dłuższą metę będzie wymagało korzystnego dla Wielkiej Brytanii porozumienia z KE. W kontekście bieżących wydarzeń ostatnie wzrosty wartości funta mogą być nieco przesadzone i będziemy obserwować ich korektę.

Jutro na rynku

Czwartek będzie najistotniejszym dniem tego tygodnia, jeżeli chodzi o publikacje makroekonomiczne. O godz. 13:30 Europejski Bank Centralny (EBC) opublikuje zapis rozmów z ostatniego, wrześniowego posiedzenia. Biorąc pod uwagę ostatnie szybkie osłabienie euro i problemy związane z Włochami, które ciążą na wspólnej walucie, notowania wspólnej waluty mogą być szczególnie wrażliwe na jastrzębie sygnały płynące z tzw. “minutes”. Wydaje się jednak, że prawdopodobieństwo, aby taka dyskusja miała miejsce (sugerująca możliwość podwyżki stóp procentowych wcześniej niż w drugiej połowie 2019 r.) jest niewielkie.

W przypadku braku zaskoczenia w minutes, uwaga rynku może szybko przesunąć się na dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA we wrześniu, które Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje godzinę po EBC. Najważniejszy z tej publikacji będzie wskaźnik bazowy inflacji, tj. z wyłączeniem cen energii i żywności. W sierpniu nieoczekiwanie obniżył się on o 0,2 pkt proc., do 2,2 proc. w skali roku. Mediana oczekiwań rynkowych wynosi 2,3 proc. i wydaje się, że już najmniejsze odchylenie o 0,1 pkt proc. może wywołać znaczne ruchy na dolarze i praktycznie całym rynku walutowym.

10 paź 2018 16:18|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 paź 2018 12:57

Spokojniejsze nastroje (komentarz walutowy z 10.10.2018)

9 paź 2018 15:37

Dolar nadal zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 9.10.2018)

9 paź 2018 12:54

Włoskie problemy i cięcie prognoz (komentarz walutowy z 9.10.2018)

8 paź 2018 15:26

Euro ponownie pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 8.10.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut