Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Funt zyskuje, złoty pozostaje słaby (popołudniowy komentarz walutowy z 21.02.2019)

21 lut 2019 16:42|Bartosz Grejner

W ostatnich dwóch dniach mieliśmy wiele sygnałów zarówno z USA, jak i ze strefy euro, ale ostatecznie notowania euro do dolara stoją praktycznie w miejscu. Na wartości zyskuje za to funt – rynek zdaje się (raczej prawidłowo) nie wierzyć w twardy brexit. Złotemu nie pomagają ani dobre dane z polskiej gospodarki, ani relatywnie słabszy dolar czy poprawa sentymentu na rynku akcji.

EUR/USD tkwi w miejscu

Choć po wczorajszej publikacji „minutes” z ostatniego posiedzenia FOMC zwiększyły się wahania na rynku walutowym, zmiany na dolarze ostatecznie są ograniczone. Opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne zarówno z Europy, jak i z USA również nie dały jasnego obrazu. Indeksy PMI strefy euro były z jednej strony lepsze od oczekiwań, jeżeli chodzi o sektor usług, z drugiej strony znowu fatalne, jeżeli weźmiemy pod uwagę przemysł.

Dane Departamentu Pracy w USA o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się o 4 tys. lepsze od oczekiwań rynkowych i wyniosły 216 tys. Zamówienia na dobra trwałe z kolei wzrosły o 1,2 proc. w skali miesiąca w grudniu, czyli o 0,4 proc. powyżej oczekiwań. Jednakże już nieco istotniejszy odczyt bazowy, z wyłączeniem zamówień transportowych, wzrósł o 0,1 proc., czyli o 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań.

Wpływ wniosków o zasiłek i danych o zamówieniach w sektorze przemysłowym, które są już relatywnie archiwalne, będzie miał najprawdopodobniej ograniczony wpływ na dolara. Wahania euro do dolara (EUR/USD) były dzisiaj praktycznie zbieżne do wczorajszego i mieściły się w przedziale ok. 1,1320-1,1370 (o godz. 16). Na główną parę walutową w dalszym ciągu działają dwie przeciwstawne siły, które uniemożliwiają silniejszy ruch w jedną czy drugą stronę. Są to bardziej gołębie nastawienie Fedu oraz słabe dane ze strefy euro, które w coraz większym stopniu powodują zbliżanie się prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w tym roku do 0.

Na relatywnej słabości dolara i euro korzysta funt. Rynek jest w dużym stopniu pewny, że porozumienie z UE zostanie osiągnięte – dotyczące brexitu do 29 marca lub o przedłużeniu okresu negocjacyjnego. Ryzyko twardego brexitu także jest ograniczone. W przypadku przejęcia większej roli nad procesem przez brytyjski parlament czy nawet nowych wyborów przewagę mają zwolennicy braku chaotycznego opuszczania UE.

W efekcie kurs funta do dolara poruszał się dzisiaj blisko wczorajszych szczytów, czyli tuż pod poziomem 1,31. Utrzymywanie się relatywnie wysokich poziomów na GBP/USD, powoduje, że wycena funta w relacji do złotego pozostaje blisko 5,00 zł. Koszyk złotego natomiast w dalszym ciągu pozostaje słaby nawet pomimo solidnych danych o wynagrodzeniach, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Brak perspektyw na podwyżkę stóp procentowych, relatywnie do innych krajów regionu, wyraźnie podcina skrzydła polskiej walucie. Zdecydowana poprawa sytuacji na rynku akcji od początku roku i brak aprecjacji dolara to czynniki, które w teorii powinny sprzyjać złotemu. Jeżeli i one, w połączeniu z dobrymi danymi z polskiej gospodarki, nie są w stanie wesprzeć złotego, to szanse na szybką jego aprecjację są obecnie mocno ograniczone.

Jutro na rynku

O godz. 8:00 Destatis opublikuje dane o tempie wzrostu niemieckiego PKB w IV kwartale. Będzie to już drugi odczyt, stąd istotnych różnic nie należy oczekiwać. Biorąc pod uwagę jednak silniejsze od oczekiwań spowolnienie zarówno w Europie, jak i w Niemczech czy opublikowane dzisiaj mieszane indeksy PMI z obu sektorów niemieckich, dane o PKB mogą mieć relatywnie spory wpływ na euro, jeżeli będą różniły się od oczekiwań rynkowych. Szczególnie że w ujęciu kwartalnym gospodarka Niemiec była w stagnacji w IV kw., a w rocznym rozwijała się w tempie zaledwie 0,9 proc.

Dwie godziny później instytut ifo przedstawi dane wskaźnika sentymentu niemieckich przedsiębiorców. Spadał on stopniowo wraz z sygnałami o spowolnieniu gospodarczym i w styczniu osiągnął najniższy poziom od nieco ponad 2,5 roku. Problemy, z jakimi w dalszym ciągu boryka się sektor motoryzacyjny oraz słabe dane z przemysłu (zarówno twarde o produkcji, jak i miękkie – PMI), sugerują, że szanse na znaczną poprawę tego indeksu są ograniczone. Konsensus rynkowy wskazuje na dalszy spadek o 0,2 pkt do 98,9 pkt.

Środowe „minutes” FOMC zmieniły niewiele w kontekście stóp procentowych, choć sugerują, że redukcja bilansu Rezerwy Federalnej zakończy się w tym roku. To zwiększyło wahania na dolarze, ale ostatecznie zmiany są niewielkie, podobnie jak w przypadku rentowności obligacji skarbowych USA i akcji, choć w teorii informacja ta powinna wspierać te ostatnie. Jutrzejsze wypowiedzi członków Fedu mogą w tym kontekście wzmóc wahania na rynku walutowym. Pierwsze przemówienie o godz. 14:15, natomiast ostatnie zaplanowane jest na godz. 19:30.

21 lut 2019 16:42|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 lut 2019 13:23

Zbliża się koniec wojny handlowej? (komentarz walutowy z 21.02.2019)

20 lut 2019 16:18

Dolar nie pomoże złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 20.02.2019)

20 lut 2019 12:39

Dobre dane, ale złoty słaby (komentarz walutowy z 20.02.2019)

19 lut 2019 16:41

Zysk funta i strata złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 19.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut