Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja nie zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 13.03.2018)

13 mar 2018 15:39|Bartosz Grejner

Długo oczekiwane dane makroekonomiczne z USA (inflacja) zgodnie z konsensusem. Złoty dalej w nieco gorszej kondycji, pomimo braku wzrostu presji inflacyjnej w USA.

Złoty nadal słaby

Dzisiaj poznaliśmy być może najistotniejszą publikację makroekonomiczną tego tygodnia. Długo wyczekiwane przez rynek dane o inflacji konsumenckiej (CPI) jednak nie zaskoczyły w żadną stronę. Najistotniejszy z raportu Biura Statystyki Pracy (BLS) był miernik inflacji bazowej (z wył. cen energii oraz żywności), który lepiej niż “zwykła” inflacja może dawać wskazówek co do kształtowania się cen w przyszłości. W lutym wyniosła ona 1,8% w skali roku oraz 0,2% w porównaniu do stycznia - czyli dokładnie tyle, ile wynosił konsensus rynkowy.

Tuż po publikacji BLS, dolar jednak zaczął nieco tracić na wartości. Notowania głównej pary walutowej, tzn. euro do dolara (EUR/USD), wzrosły z ok. 1,234 do 1,238. To prawdopodobnie wynik tego, że część uczestników rynku “obawiała” się poziomu inflacji bazowej 1,9% (lub wyżej), co mogłoby nieco wzmocnić dolara, ale także wywołać wyprzedaż na rynku akcji i obligacji.

Reakcja złotego na dane o inflacji z USA ograniczyła się głównie do pary USD/PLN. Po publikacji BLS dolar kosztował ok. 3,40 zł, podczas gdy jeszcze w okolicy południa był niespełna 2 gr. droższy. Ogólnie jednak złoty jest dzisiaj ponownie w nieco słabszej kondycji. Notowania EUR/PLN wzrosły dzisiaj powyżej 4,21 zł, do górnej granicy ceny z ostatnich trzech miesięcy. Polska waluta traciła także ok. 0,2% (o godz. 15:00) do funta czy franka. Wewnętrzną słabość złotego było widać także w zestawieniu z węgierskim forintem, który zyskiwał ok. 0,3% a notowania PLN/HUF spadły poniżej poziomu 74, pierwszy raz od końcówki stycznia.

To najprawdopodobniej pokłosie obniżonej szansy na podwyżkę stóp procentowych w Polsce w tym roku po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej czy słabszych danych makroekonomicznych (handel zagraniczny). Kalendarz publikacji makroekonomicznych jest praktycznie pusty, stąd ryzyko istotnych zmian w wycenie złotego jest dzisiaj ograniczone. Rynek może jeszcze wyceniać zmianę na stanowisku sekretarza stanu w USA (ogłoszoną ją dzisiaj po danych o inflacji) - Rexa Tillersona zastąpi szef CIA, Mike Pompeo. Nowym dyrektorem agencji zostanie po raz pierwszy w historii kobieta - Gina Haspel (dotychczasowy zastępca dyrektora).

Ostatecznie jednak prawdopodobieństwo istotnych zmian na rynku z tego tytułu w popołudniowych godzinach jest raczej małe i wydarzenia polityczne w Białym Domu nie powinny mieć wyraźnego przełożenia na notowania walut. Złoty więc również powinien być względnie stabilny do końca dnia i oscylować w okolicy bieżących poziomów.

Jutro na rynku

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o styczniowej produkcji przemysłowej w strefie euro. Końcówka minionego roku pod względem jej wzrostu w regionie wspólnej waluty była zaskakująco dobra. W grudniu zwiększyła się ona o 5,2% w skali roku, notując najszybsze tempo wzrostu od sześciu lat. Tempo też nie spadło poniżej 3% w całej drugiej części roku. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje obecnie na wzrost o 4,7% rok-do-roku. Przekroczenie tego poziomu mogłoby nie tylko nieco wzmocnić euro, ale także poprawić sentyment rynkowy (pozytywne dla złotego).

Dwie i pół godziny później poznamy dane lutowej sprzedaży detalicznej w USA. W poprzednim miesiącu wyraźnie zawiodły one oczekiwania rynkowe notując spadek o 0,3% w skali miesiąca (największy od lutego 2017 r.). W lutym oczekiwany jest wzrost sprzedaży o 0,3% w stosunku do stycznia, natomiast stosunkowo mniej zmienny wskaźnik bazowy (z wył. sprzedaży pojazdów) jest przewidywany wzrosnąć o 0,4%. Jeżeli chodzi o wpływ tych danych na dolara, ostatecznie może on być raczej ograniczony. Rynek obecnie skupia się przede wszystkim na danych o inflacji i tempie wzrostu wynagrodzeń, a także komentarzach ze strony członków FOMC, by móc oszacować prawdopodobieństwo szybszego zacieśnienia monetarnego w tym roku w USA (tzn. czterech podwyżek).

13 mar 2018 15:39|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 mar 2018 12:41

Złoty słabszy (komentarz walutowy z 13.03.2018)

12 mar 2018 15:15

Złoty zaczyna od spadków (Popołudniowy komentarz walutowy z 12.03.2018)

12 mar 2018 12:32

Niepokojący handel zagraniczny (Komentarz walutowy z 12.03.2018)

9 mar 2018 15:58

Silniejszy dolar nie dziś (popołudniowy komentarz walutowy z 09.03.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut