Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w USA bez zaskoczeń (popołudniowy komentarz walutowy z 30.08.2018)

30 sie 2018 15:18|Bartosz Grejner

Dane o inflacji PCE w USA zgodne z oczekiwaniami, ale zasiłki dla bezrobotnych po raz kolejny pozytywnie zaskakują. EUR/USD w okolicy 1,17, ale może występować presja spadkowa. Złoty stabilny, choć przecena jest niewykluczona.

EUR/PLN zbliża się do 4,30

Oczekiwany przez rynek odczyt inflacji PCE w USA za lipiec nie przyniósł zaskoczeń. Opublikowany dzisiaj wskaźnik inflacji brany pod uwagę przez Rezerwę Federalną okazał się zgodny z konsensusem rynkowym zarówno w skali rocznej, jak i miesięcznej (odpowiednio: 2,0 i 0,2 proc.). Nie wywołało to istotniejszego ruchu na dolarze bezpośrednio po publikacji, ale może wzmacniać argument do stopniowego powrotu do ścieżki aprecjacyjnej. Szczególnie w kontekście ostatnich lepszych od oczekiwań danych o tempie wzrostu PKB czy dzisiejszych danych z rynku pracy.

Co prawda liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do 213 tys. (z 210 tys.), ale była o 1 tys. niższa od konsensusu, piąty tydzień z rzędu. Spadła także liczba osób korzystających z ubezpieczenia dla bezrobotnych do 1,708 mln, 17 tys. poniżej oczekiwań i 20 tys. poniżej poziomu z poprzedniego tygodnia.

Wspierać dolara, a tym samym przyczyniać się do spadku notowań EUR/USD, mogą także nieco gorsze odczyty danych ze strefy euro. Publikowany przez Komisję Europejską wskaźnik nastroju przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro spadł do 11,6 pkt (0,3 pkt poniżej oczekiwań), do najniższego poziomu od 13 miesięcy.

W okolicy godz. 15:00 aktualny kurs euro do dolara oscylował przy granicy 1,17, choć wiele wskazuje, że możemy obserwować umocnienie dolara w kolejnych godzinach. Jeżeli byłoby ono połączone z odreagowaniem ostatnich wzrostów na parkiecie giełdowym w USA, presja na waluty krajów wschodzących (EM) mogłaby ulec zwiększeniu, w tym na złotego.

Polska waluta zachowywała dobrą kondycję, umacniając się nawet do większości walut EM. Notowania w relacji do głównych walut pozostawały na zbliżonych do wczorajszego zamknięcia poziomach. Jednakże w przypadku wystąpienia wspomnianych wcześniej dwóch czynników (wzmocnienie dolara, spadki głównych indeksów w USA) również i polska waluta może nie oprzeć się przecenie. W takim scenariusz EUR/PLN mogłoby wzrosnąć powyżej 4,30, a USD/PLN powyżej 3,70.

Jutro na rynku

O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje wstępne dane inflacji konsumenckiej w Polsce w sierpniu. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na utrzymanie średniego tempa wzrostu cen na poziomie 2,0 proc. rok do roku. O tej samej godzinie GUS przedstawi także dane o tempie wzrostu PKB Polski w II kwartale. To będzie już drugi odczyt PKB i konsensus rynkowy zakłada jego wzrost o 5,1 proc. w skali roku, podobnie jak we wstępnym odczycie. Publikacje te najprawdopodobniej będą miały ograniczony wpływ na notowania złotego. W większej mierze decydują o tym czynniki zewnętrzne. Jednakże w przypadku słabszych od oczekiwań danych możemy mieć do czynienia z osłabieniem złotego, w przypadku pogorszenia sentymentu na globalnym rynku akcji i/lub aprecjacji dolara.

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje analogiczne dane o inflacji dla strefy euro. W tym przypadku poznamy równocześnie istotniejszy wskaźnik bazowy inflacji (z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen). Oczekiwania rynkowe zakładają inflację bazową na poziomie 1,1 proc. rok do roku, analogicznie jak w lipcu. Odchylenie już o 0,1 pkt proc. może wywołać zwiększenie wahań notowań euro, szczególnie w kontekście ostatnich sporych ruchów m.in. na EUR/USD czy EUR/GBP.

 

30 sie 2018 15:18|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 sie 2018 13:05

Złoty opiera się zewnętrznej presji (komentarz walutowy z 30.08.2018)

29 sie 2018 15:21

Dolar zaczyna odrabiać (popołudniowy komentarz walutowy z 29.08.2018)

29 sie 2018 13:35

Obawy powracają (komentarz walutowy z 29.08.2018)

28 sie 2018 14:54

Słabości dolara ciąg dalszy (popołudniowy komentarz walutowy z 28.08.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut