Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty opiera się zewnętrznej presji (komentarz walutowy z 30.08.2018)

30 sie 2018 13:05|Marcin Lipka

Wzrosty na amerykańskich parkietach nie pomagają już w utrzymaniu sentymentu na walutach krajów rozwijających się. Coraz więcej walut krajów EM albo osiąga historyczne rekordy słabości, albo znacznie traci na wartości. Złoty w tym środowisku pozostaje stosunkowo stabilny i zbliża się do najwyższych poziomów w relacji do węgierskiego forinta.

Najważniejsze dane makro (czas CET - środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

USA już nie pomaga

Kolejne rekordy na amerykańskich parkietach nie wystarczają już, by wspierać waluty rynków wschodzących. Przede wszystkim jest to wynik piętrzących się problemów w wielu gospodarkach latynoamerykańskich oraz presji na kraje, gdzie mamy do czynienia z nierównowagą na rachunku obrotów bieżących. Innym elementem jest także wzrost rentowności obligacji skarbowych USA, co z jednej strony zwiększa koszty finansowania w EM, a z drugiej przyciąga kapitał do Stanów Zjednoczonych.

Tylko w sierpniu turecka lira straciła 25 proc. Niespełna-20 procentową przecenę w relacji do dolara osiągnęło argentyńskie peso. Władze w Buenos Aires musiały wczoraj poprosić MFW o przyspieszenie wypłaty transz pomocy w porównaniu z harmonogramem ustalonym w połowie roku (w sumie 50 mld dolarów). Argentyna wyraźnie nie może sobie poradzić z fiskalnymi zobowiązaniami, szalejącą inflacją (31,2 proc. r/r w lipcu) czy znacznie gorszą niż oczekiwano kondycją gospodarki (produkcja przemysłowa w czerwcu w spadła o 8,1 proc. r/r).

W mijającym miesiącu ponad 10 proc. stracił także południowoafrykański rand. Ta waluta jest tradycyjnie wrażliwa na wzrosty awersji do ryzyka na rynkach wschodzących ze względu na znaczny deficyt na rachunku obrotów bieżących (ponad 3 proc. PKB w pierwszym kwartale 2018 r.) wrażliwość na ceny metali, i poważne problemy strukturalne. Zatrudnienie do populacji w wieku 15-64 lata wynosi w RPA tylko 43,5 proc., podczas gdy średnio w OECD jest to 68,2 proc.

Z nieco innymi problemami musi się borykać Brazylia (poważny kryzys polityczny, niewystarczające reformy, ostatni strajk sektora transportowego). Władze tego największego latynoamerykańskiego kraju także nie mogą sobie poradzić z deficytem budżetowym (około 7-8 proc. PKB) po ostatnim załamaniu gospodarczym (w latach 2015-2016). Sierpniowa przecena reala sięga 8,5 proc.

Poza spektakularnymi przykładami pod presją jest także hinduska rupia, która może tak silnie nie traci na wartości (nieco ponad 3 proc), ale lokalna waluta praktycznie codziennie pogłębia historyczne rekordy słabości do dolara. Coraz więcej krajów jest więc pod presją (zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej - Brazylia, Argentyna, Wenezuela), co zwiększa ryzyko, że problemy pojedynczych państw zaczną przeradzać się w kryzys regionalny zagrażający nawet kondycji światowej gospodarki. Na razie ten najbardziej negatywny scenariusz nie jest bazowym, ale przy zaostrzeniu się wojny handlowej z Chinami czy większych sporach Włoch z Brukselą nie można wykluczyć globalnego wzrostu awersji do ryzyka w kolejnych miesiącach.

Złoty w dobrej kondycji

Utrata wartości polskiej waluty jest widoczna w ostatnich dniach, ale pozostaje bardzo ograniczona. Wzrosty EUR/PLN do przedziału 4,29-4,30 należy więc uznać za marginalne. Złoty także zyskuje na wartości do wielu waluty EM, w tym do forinta, gdzie jesteśmy o włos od osiągnięcia historycznych rekordów siły w relacji do węgierskiej waluty (dziś za złotego trzeba było zapłacić nawet powyżej 76,20 HUF, a historyczny szczyt był na poziomie 76,70 dekadę temu).

Ogólnie jednak warto zauważyć, że jeżeli presja na rynki wschodzące będzie się utrzymywać i do tego pogorszy się sentyment na amerykańskich parkietach (korekta ostatnich historycznie wysokich poziomów), to złoty nie ustrzeże się przed głębszą przeceną mimo obecnie relatywnie dobrej kondycji. W rezultacie wydaje się, że jest większe ryzyko osłabienia polskiej waluty niż szansa na jej zauważalną aprecjację.

30 sie 2018 13:05|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 sie 2018 15:21

Dolar zaczyna odrabiać (popołudniowy komentarz walutowy z 29.08.2018)

29 sie 2018 13:35

Obawy powracają (komentarz walutowy z 29.08.2018)

28 sie 2018 14:54

Słabości dolara ciąg dalszy (popołudniowy komentarz walutowy z 28.08.2018)

28 sie 2018 13:04

Nieuzasadniona euforia (komentarz walutowy z 28.08.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut