Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w USA poniżej oczekiwań (popołudniowy komentarz walutowy z 12.03.2019)

12 mar 2019 16:29|Bartosz Grejner

Brexit nadal niesie emocje mające swoje odzwierciedlenie w znacznych wahaniach kursu funta. Notowania GBP/PLN osiągają najwyższy poziom od blisko dwóch lat, by wkrótce po tym spaść o ok. 2 proc. Prawdopodobieństwo zacieśniania monetarnego w USA nieco spadło – inflacja w lutym poniżej oczekiwań.

Mniejsza presja na aprecjację dolara

Biuro Statystyki Narodowej (ONS) opublikowało dzisiaj jeszcze przed południem dane z brytyjskiej gospodarki. Z wyjątkiem deficytu w handlu międzynarodowym, który okazał się nieco wyższy (o 0,9 mld funtów) od oczekiwań, dane z brytyjskiej gospodarki pomimo całego zamieszania związanego z brexitem były pozytywne. Produkcja w sektorze budowlanym, przemysłowym oraz tempo wzrostu PKB w styczniu – wszystkie odczyty przekroczyły wyraźnie oczekiwania rynkowe. Gospodarka Wielkiej Brytanii rozwijała się w tempie 0,5 proc. w skali miesiąca, o 0,3 pkt proc. powyżej szacunków ekonomistów.

To oczywiście pozytywne dane dla funta, choć pojawiły się w momencie, w którym nie mogły być one dużym wsparciem. Wczorajsza wizyta premier Theresy May w Strasburgu, choć początkowo przyczyniła się do znacznego wzrostu kursu funta, w praktyce okazała się niczym innym niż starą umową z UE owiniętą w nowy papier. Relatywnie szybko (jeszcze przed południem) stało się jasne, że nie zyska ona wielkiego poparcia. Porażka w dzisiejszym wieczornym głosowaniu jest praktycznie pewna. Jeżeli jednak May przegra małą liczbą głosów – mniejszą niż ok. 50 – może to stanowić argument do „dopracowania” umowy przed zbliżającym się terminem brexitu (29 marca). Unii Europejskiej z kolei mogłoby to dać sygnał, że brytyjski parlament jest bliski zaakceptowania umowy i UE miałaby potencjalnie więcej pola do złagodzenia swojego stanowiska.

To się najprawdopodobniej jednak nie wydarzy i „nowy” plan polegnie w Izbie Gmin istotną liczbą głosów. To z kolei otwiera drogę do wydłużeniem się procesu brexitu, co jednak nie będzie zmniejszało stan niepewności. Z możliwych opcji cały czas pozostawać będą nowe wybory, drugie referendum, łagodny brexit i relacje z UE podobne do tych, jakie ma Norwegia oraz – w najmniej prawdopodobnym scenariuszu – twardy brexit.

Wizyta ostatniej szansy premier May w Strasburgu i informacje, jakie z niej początkowo napływały, przyczyniły się do silnej aprecjacji funta. W relacji do złotego funt osiągnął cenę blisko 5,08 zł, najwyższa od kwietnia 2017 r. Gdy okazało się, że umowa wypracowana w Strasburgu niewiele zmienia w kontekście głosowania, wartość spadła do ok. 4,97 zł. Po rozpoczęciu sesji giełdowej na nowojorskiej giełdzie funt powrócił powyżej psychologicznej granicy 5,00 zł. Biorąc pod uwagę dzisiejsze głosowanie oraz także w dwóch kolejnych dniach, notowania brytyjskiej waluty będą poddawały się znacznym wahaniom. Przy czym poziom 5,00 wydaje się poziomem stabilizacji w najbliższych dniach, wokół którego Kurs GBP/PLN będzie się poruszał.

Odbiegając nieco od tematu numer jeden, jakim jest obecnie brexit, Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikowało dzisiaj ważne dla gospodarki USA dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w lutym. Może nie jest to inflacja preferowana przez Rezerwę Federalną (Fed) w swoich projekcjach (jest nią inflacja PCE), to jednak jj słabsze od oczekiwań odczyty sugerują utrzymujący się brak presji inflacyjnej w gospodarce, co prawdopodobnie będzie skłaniać Fed do wykazywania cierpliwości w kontekście polityki monetarnej. Zarówno główny wskaźnik inflacji, jak i jej odczyt bazowy (z wyłączeniem cen energii i żywności) były o 0,1 pkt proc. poniżej szacunków ekonomistów i wyniosły odpowiednio 1,5 i 2,1 proc.w skali roku.

Nieco niższe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w efekcie przełożyło się osłabienie dolara. Nie było ono duże, ale notowania euro do dolara zbliżyły się do granicy 1,1300. Ostatni raz powyżej tego poziomu EUR/USD było w ubiegły czwartek, jeszcze przed zasygnalizowaniem przez Europejski Bank Centralny braku podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Brak presji na wzrost wartości dolara w połączeniu z cały czas dobrym sentymentem na rynku akcji przyczyniają się do stabilizacji złotego. Kurs EUR/PLN cały czas porusza się w okolicy 4,30. Kolejne dni i godziny prawdopodobnie nie przyniosą istotnych zmian w koszyku złotego, a wahania powinny przede wszystkim ograniczyć się do pary GBP/PLN.

Jutro na rynku

Brexit najprawdopodobniej pozostanie najważniejszym wydarzeniem również dziś wieczorem i jutro. Wahań funta możemy spodziewać się, kiedy brytyjski parlament będzie głosował nad opuszczeniem szeregów UE bez porozumienia, tzw. twardy brexit. Rozwiązanie to ma znikomą rzeszę zwolenników, zatem wahania związane z tym wydarzeniem nie powinny być duże.

Po słabszych od oczekiwań danych o inflacji w USA uwaga rynku w kontekście dolara skupi się na danych o zamówieniach na dobra trwałe. Jeżeli i te dane okażą się „miękkie”, podobnie jak te o inflacji, dolar może ponownie nieco stracić. Nie może tu być mowy o jakiejś głębszej przecenie, gdyż gospodarka USA znajduje się w dobrej kondycji, która wygląda jeszcze lepiej w zestawieniu ze strefą euro. Wydaje się jednak, że kluczowe były już dzisiejsze dane o inflacji, które obecnie zatrzymują aprecjację amerykańskiej waluty.

12 mar 2019 16:29|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 mar 2019 13:14

Gwałtowne zmiany kursu funta (komentarz walutowy z 12.03.2019)

11 mar 2019 15:38

Poniedziałkowy spokój nie dotyczy funta (popołudniowy komentarz walutowy z 11.03.2019)

11 mar 2019 13:31

Ważne dni dla przyszłości Wielkiej Brytanii i notowań funta (komentarz walutowy z 11.03.2019)

8 mar 2019 15:38

Ciekawe dane z rynku pracy w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 8.03.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut