Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada (komentarz walutowy z 17.10.2018)

17 paź 2018 13:04|Bartosz Grejner

Po lepszych od oczekiwań danych o tempie wzrostu wynagrodzeń Brytyjczyków dziś opublikowano dane o inflacji w Wielkiej Brytanii. We wrześniu była ona niższa od oczekiwań rynkowych. Mamy także serię słabych danych z Polski. Produkcja przemysłowa wzrosła w skali roku we wrześniu najmniej od marca.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 20:00: Publikacja zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Niewielkie wahania na EUR/USD

Kolejne gorsze od oczekiwań dane z Polski. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dzisiaj dane o produkcji przemysłowej Polski we wrześniu, które zawiodły oczekiwania rynkowe, podobnie zresztą jak wczoraj wzrost przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia oraz inflacja bazowa. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 2,8 proc. w skali roku, 1,5 pkt proc. poniżej konsensusu rynkowego, i zanotowała najniższy wzrost od marca.

Złoty przed południem tylko nieznacznie tracił w relacji do podstawowych walut, kurs EUR/PLN notowany był w okolicy 4,29, a USD/PLN ok. 3,71. Polską walutę wspiera obecnie pozytywny sentyment na globalnym rynku akcji i brak wyraźnej aprecjacji dolara. Jednakże wspomniany zestaw słabych danych z polskiej gospodarki może w końcu zacząć ciążyć złotemu, szczególnie gdy będziemy obserwować wzrost wartości dolara.

Notowania euro do dolara poruszały się w ograniczonym przedziale wahań, kurs EUR/USD spadł z ok. 1,158 do 1,155 przed południem. Ten bardzo znikomy przedział może się rozszerzyć wieczorem, kiedy opublikowany zostanie zapis rozmów z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym podniesiono stopy procentowe o 25 pb.

Przełomu oczekiwać nie należy, ale gołębiego przekazu płynącego z tzw. minutes też nie. Nie ma argumentów ze strony danych makroekonomicznych, aby odbyła się dyskusja mogąca sugerować spowolnienie tempa podwyżki stóp procentowych. Wątpliwe też, aby któryś z członków Fedu miał uginać się pod presją prezydenta Donalda Trumpa, który krytykuje podnoszenie stóp procentowych. W okolicy publikacji można oczekiwać znacznego zwiększenia poziomu wahań dolara, choć ostatecznie nie muszą one przełożyć się na duże zmiany w wycenie większości walut. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie słabsze dane z Polski, niewielkie umocnienie dolara może wywołać na nim zwiększoną presję w godzinach wieczornych.

Gorsze od oczekiwań napłynęły dzisiaj także dane z Wielkiej Brytanii. Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła we wrześniu o 2,4 proc. rok do roku, o 0,3 pkt proc. mniej niż w sierpniu i o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań. Zawiódł także odczyt istotniejszej inflacji bazowej (z wył. cen energii i żywności), który wyniósł 1,9 proc., wobec konsensusu na poziomie 2,0 proc. To jednak poziom, który obserwowaliśmy także w czerwcu i lipcu, z wyjątkiem sierpnia, kiedy wskaźnik bazowy nieoczekiwanie wyskoczył do 2,1 proc. W dłuższej perspektywie te wskaźniki nie wpłyną znacząco na notowania funta. Najistotniejszą kwestią pozostaje cały czas forma, jaką przybierze Brexit, od tego zależeć będzie w największej mierze inflacja i tempo rozwoju Wielkiej Brytanii w najbliższych latach.

17 paź 2018 13:04|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 paź 2018 16:25

Złoty stabilny mimo słabych danych (popołudniowy komentarz walutowy z 16.10.2018)

16 paź 2018 12:35

Słabe dane ze strefy euro i Polski (komentarz walutowy z 16.10.2018)

15 paź 2018 15:15

Sprzedaż w USA zawodzi (popołudniowy komentarz walutowy z 15.10.2018)

15 paź 2018 13:00

Fiasko rozmów ws. brexitu (komentarz walutowy z 15.10.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut