Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kolejne ostrzeżenie dla Włoch (komentarz walutowy z 6.11.2018)

6 lis 2018 13:59|Marcin Lipka

Zbiorczy indeks PMI dla włoskiego przemysłu oraz usług spada do najniższego poziomu od niemal 5 lat. Wybory w USA w centrum uwagi, ale w scenariuszu bazowym reakcja nie powinna być dramatyczna. Notowania euro w relacji do złotego pozostają stabilne i utrzymują się blisko granicy 4,31.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą zauważalnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Włochy pod presją

Rynek cały czas czeka na wyniki wyborów w USA. To prawdopodobnie powstrzymuje większe ruchy głównej pary walutowej. Dolar nie reaguje zarówno na pozytywne sygnały (np. silny odczyt ISM z sektora usług), jak i na negatywne. Do tych drugich można zaliczyć dalsze spadki cen ropy naftowej, które pomagają walutom rynków wschodzących i w obecnym rozdaniu szkodzą USD.

Wynik zbliżony do obecnych szacunków wyborczych nie powinien wyraźnie wpłynąć na notowania dolara. Dopiero skrajne scenariusze mogą wywołać silniejsze ruchy amerykańskiej waluty. Utrzymanie władzy w Izbie Reprezentantów oraz w Senacie przez Republikanów to prawdopodobnie pozytywny sygnał dla dolara, a przejęcie całego Kongresu przez Demokratów raczej osłabi amerykańską walutę (mniejsza szansa na stymulację fiskalną, mniej konfrontacyjne podejście do polityki zagranicznej, mimo że to Biały Dom odpowiada za kwestie związane z handlem).

Poza wydarzeniami związanymi z wyborami warto zwrócić uwagę na Włochy. Dzisiejsza publikacja PMI wzmaga obawy o dalszy los gospodarki Italii. Indeks produkcji łączący sektor usług oraz przemysłu spadł do poziomu 49,3 pkt. Tymczasem granica 50 pkt oddziela rozwój od regresu. To jednocześnie najniższa wartości do niespełna 6 lat.

Włochy także są w centrum zainteresowania unijnych przywódców. Wczorajsze spotkanie Eurogrupy (ministrowie finansów obszaru wspólnej waluty) przyniosło wiele komentarzy sugerujących konieczność zmiany budżetu przez Włochy. Niewykluczone, że podobne głosy przyniesie również dzisiejszy Ecofin (ministrowie finansów i gospodarki całej Unii). Ogólnie Włochy mają jeszcze tydzień, aby przesłać zmodyfikowany plan wydatków na kolejne trzy lata. Obecnie rynek raczej wątpi w pozytywne rozwiązanie (rentowności 10-letnich obligacji skarbowych znowu były notowane powyżej granicy 3,4 proc. przed południem), co może oznaczać dalsze problemy polityczne i gospodarce dla strefy euro.

Z większym optymizmem można odebrać dzisiejsze dane z Niemiec. Zamówienia w przemyśle lekko wzrosły w relacji miesiąc do miesiąca, a miały się skurczyć. Również dane za sierpień zostały zrewidowane w górę. Lepiej także wypadł finalny odczyt PMI z Niemiec. Chociaż te zmiany nie zapowiadają silnej poprawy koniunktury w czwartym kwartale, to jednak sugerują, że nastroje w gospodarce naszego zachodniego sąsiada się nie pogarszają.

Stabilizacja

Na polskim rynku zmiany kursów walut są dość ograniczone. Dolar pozostaje 2-3 grosze poniżej granicy 3,80, a euro jest notowane blisko granicy 4,31 zł. Wydaje się, że, pomijając skrajny scenariusz, jest małe prawdopodobieństwo, by wyniki wyborów w USA w jakikolwiek sposób zmieniły sytuację PLN.

Być może więcej zmian zafunduje nam jutrzejszy przekaz ze strony RPP. Prawdopodobnie prognozy wzrostu PKB zostaną zrewidowane w dół, chociażby ze względu na gorszą kondycję zagranicy czy słabe odczyty wskaźników PMI. Jeżeli dodatkowo będzie to „okraszone” wyraźniejszym wycofaniem się Rady z perspektywy podwyżek stóp procentowych, to złoty może nieco ucierpieć. Ogólnie jednak cały czas scenariuszem bazowym jest pozostawianie okolicach bieżących poziomów i czekanie na silne impulsy zewnętrzne.

6 lis 2018 13:59|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 lis 2018 16:09

Niewielkie wahania na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 5.11.2018)

5 lis 2018 12:57

Czekanie na sygnał (komentarz walutowy z 5.11.2018)

2 lis 2018 17:27

Złoty zyskuje na poprawie sentymentu (popołudniowy komentarz walutowy z 2.11.2018)

2 lis 2018 14:32

Rekordowe inwestycje dużych graczy w kryptowaluty

Atrakcyjne kursy 27 walut