Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kolejny dzień w dobrych nastrojach (komentarz walutowy z 25.08.2020)

25 sie 2020 13:55|Bartosz Grejner

Statystyki z niemieckiej gospodarki: recesja, ale nieco łagodniejsza od oczekiwań, poprawiają się też nastroje niemieckich przedsiębiorców. Dolar traci, a złoty zyskuje.

W piątek ze strefy euro napłynęły dane z przemysłu i usług, które okazały się gorsze niż szacunki ekonomistów. Z kolei dziś przed południem poznaliśmy statystyki z europejskiej gospodarki, które są lepsze od oczekiwań.

Niemcy na dobrej drodze

Wg finalnych danych PKB Niemiec w II kwartale br. okazało się lepsze od wstępnych odczytów. W okresie od kwietnia do czerwca niemiecka gospodarka skurczyła się o 9,7 proc. w ujęciu kwartalnym, podczas gdy pierwsze szacunki wskazywały na spadek o 10,1 proc. W ujęciu rocznym także odnotowano poprawę z 11,7 (wstępnie) na 11,3 proc.

Powyższe dane mówią oczywiście o głębokiej recesji, która pojawiła się w związku z zamknięciem gospodarki w tamtym okresie, ale ten minimalnie mniej ponury obraz niemieckiej gospodarki zbiegł się także z ponowną poprawą nastrojów niemieckich przedsiębiorców w sierpniu. Według instytutu ifo wskaźnik nastroju wzrósł do 92,6 pkt, to o 0,5 pkt powyżej oczekiwań i 2,1 pkt powyżej lipcowego poziomu.

Co prawdopodobnie jeszcze bardziej istotne, to fakt, że w ocenie niemieckich przedsiębiorców poprawiła się bieżąca sytuacja gospodarczej, a składowa część dotycząca oczekiwań zwiększyła się z 84,5 do 87,9 pkt w sierpniu, o 1,7 pkt powyżej spodziewanego przez rynek poziomu.

Clement Faust, szef ifo, napisał w komentarzu do raportu:„Firmy oceniały swoją obecną sytuację zdecydowanie bardziej pozytywnie niż w zeszłym miesiącu. Ich oczekiwania były również nieco bardziej optymistyczne. Niemiecka gospodarka jest na dobrej drodze do ożywienia”.

Apetyt na ryzyko, a dolar poszkodowany

Dzisiaj także, co ostatnio zdarza się bardzo rzadko, pojawiły się pozytywne informacje z dziedziny handlu międzynarodowego. Władze Chin potwierdziły ponownie swoje zobowiązanie do respektowania postanowień umowy handlowej z USA. Odebrano to jako mały krok w stronę poprawy relacji między Chinami a USA, przynajmniej w aspekcie handlu międzynarodowego.

W efekcie dziś przed południem obserwowaliśmy wzmożony apetyt na ryzyko. Popyt na obligacje skarbowe osłabł, wzrósł za to popyt na akcje, a w tym otoczeniu dolar ostatnio nie radzi sobie najlepiej. Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara, wzrosły dzisiaj do ok. 1,1850, o 0,3 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia.

Polskiej walucie sprzyja bieżące otoczenie. Dziś kurs EUR/PLN w dalszym ciągu porusza się w przedziale ok. 4,385-4,40, a USD/PLN przesunął się nieco niżej, do przedziału ok. 3,706-3,73.

25 sie 2020 13:55|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 sie 2020 15:15

Dolar ponownie w odwrocie (komentarz walutowy z 24.08.2020)

21 sie 2020 17:35

Zmiana ról: strefa euro zawodzi, Stany Zjednoczone imponują (popołudniowy komentarz walutowy z 21.08.2020)

21 sie 2020 15:45

Zaskoczenie z Europy wzmacnia dolara (komentarz walutowy z 21.08.2020)

20 sie 2020 18:42

Znów ponad milion nowych wniosków o zasiłek (popołudniowy komentarz walutowy z 20.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut