Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zmiana ról: strefa euro zawodzi, Stany Zjednoczone imponują (popołudniowy komentarz walutowy z 21.08.2020)

21 sie 2020 17:35|Bartosz Grejner

Piątek miał przynieść istotne dane ze strefy euro oraz z USA. Mało kto mógł się jednak spodziewać, że te pierwsze informacje okażą się gorsze od oczekiwań, a te drugie pozytywnie zaskoczą. Nie pozostało to bez wpływu na notowania walut. Dolar już odrabia straty, a złoty wyraźnie traci, kurs USD/PLN blisko 3,75 zł.

Euro jakby mniej atrakcyjne

Piątek zaskoczył nieco rynek zwrotem akcji. Opublikowane rano wskaźniki PMI ze strefy euro wypadły blado i osłabiły euro, wzmacniając dolara. Z kolei opublikowane po południu informacje z USA mogą jeszcze bardziej wzmocnić popyt na amerykańską walutę. Dlaczego? W przeciwieństwie do strefy euro indeksy PMI dla sektorów przemysłowego i usług w USA przekroczyły oczekiwania rynkowe.

Wskaźnik PMI usług wzrósł w USA w sierpniu do 54,8 pkt, powyżej lipcowych 50 pkt, oczekiwanych 51 pkt i do najwyższego poziomu od marca 2019 r. Indeks dla przemysłu także wypadł powyżej oczekiwań, wzrastając do 53,6 pkt, co w rezultacie wzniosło zbiorczy indeks aktywności w obu sektorach na poziomy najwyższe od ponad dwóch lat.

Rozgrzany rynek nieruchomości w USA

To nie był jednak koniec pozytywnych danych z USA. Kwadrans po publikacji wskaźników aktywności w sektorach przemysłu i usług poznaliśmy także lipcowe dane o sprzedaży domów. Wzrost o 24,7 proc. w skali miesiąca nie tylko przekroczył oczekiwania na poziomie 14,7 proc. i czerwcowe wzrosty w wysokości 20,7 proc., ale okazał się rekordem od czasu prowadzenia statystyki, tj. 1999 r.

Trzeba oczywiście brać poprawkę na to, iż baza, z której wzrosty następują, była dość niska. Jeszcze w kwietniu notowano spadki o 17,8 proc. Lipcowy wzrost o 24,7 proc. sprawił jednak, że suma domów wystawionych na sprzedaż wzrosła do 5,86 mln, przekraczając lutowy szczyt sprzed pandemii w wysokości 5,76 mln i wyznaczając tym samym najwyższy poziom od grudnia 2006 r.

Dolar może jeszcze się wzmocnić, a złoty wyjątkowo w gronie najsłabszych

Pozytywny bodziec w postaci znacznie lepszych od oczekiwań odczytów z USA wobec sprawiających zawód danych z Europy może dać dolarowi nieco przestrzeni do wzrostów. Przed silniejszą aprecjacją dolara może powstrzymywać wciąż niepewna sytuacji na rynku pracy w USA oraz brak porozumienia w kwestii stymulacji fiskalnej w Kongresie pomiędzy Demokratami a Republikanami. Gdy dane z rynku pracy w USA zaczną wykazywać poprawę, a kwestie fiskalne zostaną rozwiązane, otworzyć to może drogę do aprecjacji dolara w kolejnych miesiącach, szczególnie że cały czas wisi nad rynkiem niepewność związana z drugą falą pandemii w okresie jesienno-zimowym oraz listopadowe wybory prezydenckie w USA.

W przypadku złotego scenariusz jest obecnie dosyć jasny: nieoczekiwanie słabsze dane ze strefy euro w połączeniu z silniejszymi wzrostami w USA skutkujące wzrostem popytu dolara, osłabiają waluty Polski i państw z tego regionu. Forint, czeska korona oraz złoty należą dziś po południu do najsłabszych walut w grupie krajów wschodzących, czyli odwrotnie do tego, co obserwowaliśmy w poprzednich dniach.

Ok. godz. 17 kurs USD/PLN osiągnął blisko 3,75 zł, a EUR/PLN wzrósł ponad 4,41 zł. Dalsze losy złotego, pomimo silnego wzrostu sprzedaży detalicznej w lipcu w Polsce, zależą przede wszystkim od wyceny dolara. Wydaje się jednak, że narracja może się od dzisiaj przesuwać powoli w stronę umocnienia amerykańskiej waluty, szczególnie jeżeli kolejne dane makroekonomiczne z USA będą potwierdzać pozytywny trend, a Kongres przełamie impas w kwestiach fiskalnych.

21 sie 2020 17:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 sie 2020 15:45

Zaskoczenie z Europy wzmacnia dolara (komentarz walutowy z 21.08.2020)

20 sie 2020 18:42

Znów ponad milion nowych wniosków o zasiłek (popołudniowy komentarz walutowy z 20.08.2020)

20 sie 2020 15:36

Kolejne dobre dane z Polski (komentarz walutowy z 20.08.2020)

19 sie 2020 18:38

Fala spadku dolara zatrzymana (popołudniowy komentarz walutowy z 19.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut