Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Zmiana ról: strefa euro zawodzi, Stany Zjednoczone imponują (popołudniowy komentarz walutowy z 21.08.2020)

21 sie 2020 17:35|Bartosz Grejner

Piątek miał przynieść istotne dane ze strefy euro oraz z USA. Mało kto mógł się jednak spodziewać, że te pierwsze informacje okażą się gorsze od oczekiwań, a te drugie pozytywnie zaskoczą. Nie pozostało to bez wpływu na notowania walut. Dolar już odrabia straty, a złoty wyraźnie traci, kurs USD/PLN blisko 3,75 zł.

Euro jakby mniej atrakcyjne

Piątek zaskoczył nieco rynek zwrotem akcji. Opublikowane rano wskaźniki PMI ze strefy euro wypadły blado i osłabiły euro, wzmacniając dolara. Z kolei opublikowane po południu informacje z USA mogą jeszcze bardziej wzmocnić popyt na amerykańską walutę. Dlaczego? W przeciwieństwie do strefy euro indeksy PMI dla sektorów przemysłowego i usług w USA przekroczyły oczekiwania rynkowe.

Wskaźnik PMI usług wzrósł w USA w sierpniu do 54,8 pkt, powyżej lipcowych 50 pkt, oczekiwanych 51 pkt i do najwyższego poziomu od marca 2019 r. Indeks dla przemysłu także wypadł powyżej oczekiwań, wzrastając do 53,6 pkt, co w rezultacie wzniosło zbiorczy indeks aktywności w obu sektorach na poziomy najwyższe od ponad dwóch lat.

Rozgrzany rynek nieruchomości w USA

To nie był jednak koniec pozytywnych danych z USA. Kwadrans po publikacji wskaźników aktywności w sektorach przemysłu i usług poznaliśmy także lipcowe dane o sprzedaży domów. Wzrost o 24,7 proc. w skali miesiąca nie tylko przekroczył oczekiwania na poziomie 14,7 proc. i czerwcowe wzrosty w wysokości 20,7 proc., ale okazał się rekordem od czasu prowadzenia statystyki, tj. 1999 r.

Trzeba oczywiście brać poprawkę na to, iż baza, z której wzrosty następują, była dość niska. Jeszcze w kwietniu notowano spadki o 17,8 proc. Lipcowy wzrost o 24,7 proc. sprawił jednak, że suma domów wystawionych na sprzedaż wzrosła do 5,86 mln, przekraczając lutowy szczyt sprzed pandemii w wysokości 5,76 mln i wyznaczając tym samym najwyższy poziom od grudnia 2006 r.

Dolar może jeszcze się wzmocnić, a złoty wyjątkowo w gronie najsłabszych

Pozytywny bodziec w postaci znacznie lepszych od oczekiwań odczytów z USA wobec sprawiających zawód danych z Europy może dać dolarowi nieco przestrzeni do wzrostów. Przed silniejszą aprecjacją dolara może powstrzymywać wciąż niepewna sytuacji na rynku pracy w USA oraz brak porozumienia w kwestii stymulacji fiskalnej w Kongresie pomiędzy Demokratami a Republikanami. Gdy dane z rynku pracy w USA zaczną wykazywać poprawę, a kwestie fiskalne zostaną rozwiązane, otworzyć to może drogę do aprecjacji dolara w kolejnych miesiącach, szczególnie że cały czas wisi nad rynkiem niepewność związana z drugą falą pandemii w okresie jesienno-zimowym oraz listopadowe wybory prezydenckie w USA.

W przypadku złotego scenariusz jest obecnie dosyć jasny: nieoczekiwanie słabsze dane ze strefy euro w połączeniu z silniejszymi wzrostami w USA skutkujące wzrostem popytu dolara, osłabiają waluty Polski i państw z tego regionu. Forint, czeska korona oraz złoty należą dziś po południu do najsłabszych walut w grupie krajów wschodzących, czyli odwrotnie do tego, co obserwowaliśmy w poprzednich dniach.

Ok. godz. 17 kurs USD/PLN osiągnął blisko 3,75 zł, a EUR/PLN wzrósł ponad 4,41 zł. Dalsze losy złotego, pomimo silnego wzrostu sprzedaży detalicznej w lipcu w Polsce, zależą przede wszystkim od wyceny dolara. Wydaje się jednak, że narracja może się od dzisiaj przesuwać powoli w stronę umocnienia amerykańskiej waluty, szczególnie jeżeli kolejne dane makroekonomiczne z USA będą potwierdzać pozytywny trend, a Kongres przełamie impas w kwestiach fiskalnych.

21 sie 2020 17:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 sie 2020 15:45

Zaskoczenie z Europy wzmacnia dolara (komentarz walutowy z 21.08.2020)

20 sie 2020 18:42

Znów ponad milion nowych wniosków o zasiłek (popołudniowy komentarz walutowy z 20.08.2020)

20 sie 2020 15:36

Kolejne dobre dane z Polski (komentarz walutowy z 20.08.2020)

19 sie 2020 18:38

Fala spadku dolara zatrzymana (popołudniowy komentarz walutowy z 19.08.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację