Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 04.05.2017

4 maj 2017 12:15|Marcin Lipka

Dane z USA nie zawiodły, a Rezerwa Federalna sugeruje dalsze podwyżki stóp procentowych. Publikacja z brytyjskiego sektora usług przekroczyła szacunki ekonomistów. Złoty nieco traci na wartości, ale i tak EUR/PLN jest blisko półtorarocznych minimów.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA (szacunki: 248 tys.)

Fed nadal podtrzymuje chęć podwyżek

Podczas środowej sesji napłynęło wiele ciekawych informacji na rynek. Po pierwsze inwestorzy otrzymali raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Dane za kwiecień pokazały wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym na poziomie 177 tys. przy oczekiwaniach zbliżonych do 175 tys. Zgodna z konsensem ekonomistów publikacja powinna zmniejszać obawy przed piątkowymi danymi Departamentu Pracy. To także był pierwszy pozytywny sygnał dla dolara, który ostatnio był pod presją słabszych publikacji makro z USA (PKB, zamówienia na dobra trwałe, dochody Amerykanów).

Drugą pozytywną informacją z USA były dobre odczyty ISM z sektora usług (57.5 pkt, a oczekiwano 55.8 pkt). Dość słaba publikacja tego wskaźnika z przemysłu na początku tygodnia wzbudzała obawy, że gospodarka Stanów Zjednoczonych może mieć trudności z przyśpieszeniem po dość przeciętnym pierwszym kwartale. Teraz ten strach powinien być nieco mniejszy.

Przed zakończeniem sesji w USA pojawił się także komunikat z Rezerwy Federalnej po majowym posiedzeniu FOMC. Rynek nie oczekiwał poważniejszych zmian, ale podkreślenie przez Fed faktu, że „spowolnienie wzrostu podczas pierwszego kwartału prawdopodobnie było przejściowe” oraz powtórzenie oczekiwań o dalszym, stopniowym dostosowaniu polityki pieniężnej pozwoliło nieco wzmocnić się dolarowi. Przekaz ten również dobrze wpisał się w środowe, lepsze od oczekiwań, dane makroekonomiczne z USA. Ogólnie więc dolar oraz rentowności obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych otrzymały w środę wsparcie, ale inwestorzy i tak prawdopodobnie czekają na potwierdzenie tych sygnałów do piątkowych danych z rynku pracy oraz komentarzy ze strony przedstawicieli FOMC (jutro aż czterech z nich ma zaplanowane wystąpienia).

Funta wspierają dane

Przed południem IHS Markit oraz CIPS opublikowały dane PMI dla brytyjskiego sektora usług. Podobnie jak w przypadku odczytu dotyczącego przemysłu i sektora budowlanego sytuacja w usługach była w kwietniu lepsza od oczekiwań. Indeks podniósł się z 54.9 pkt do 56.2 pkt przy konsensie niższym o 2 pkt od finalnego odczytu. Była to również druga najlepsza publikacja od ponad półtora roku.

W komentarzu do danych szef ekonomistów Markit IHS Chris Williamson zwraca uwagę, że ostatnie trzy odczyty PMI sugerują wzrost gospodarczy na poziomie 0.6 % k/k na początku drugiego kwartału. To znacznie szybciej niż wskazuje obecny konsensus Bloomberga (0.4%) oraz wyraźnie lepiej niż można było się spodziewać zwłaszcza w kontekście napiętych negocjacji z Brukselą, nadchodzących wyborów oraz oczekiwanego pogorszenia siły nabywczej konsumentów związanej z wyższymi cenami oraz zatrzymaniem się realnego wzrostu wynagrodzeń. Jeżeli dane nadal będą pozytywnie zaskakiwać to funt może zyskiwać na wartości nawet w obliczu nerwowych negocjacji z Unią dotyczących warunków Brexitu.

Złoty nieco traci na wartości po ostatnich rekordach siły

Spadki EUR/PLN do poziomu 4.19 podczas długiego weekendu były prawdopodobnie spowodowane mniejszą płynnością na rynku krajowym oraz utrzymującym się zainteresowaniem kapitału zagranicznego na krajowe aktywa. Dzisiejsza sesja pokazuje powrót do przedziału 4.21-4.22 to jednak jest stosunkowo ograniczone ryzyko, by pozytywna sytuacja na PLN miała ulec załamaniu.

Aby mógł się zrealizować negatywny scenariusz na złotym, musiałoby dojść do gwałtownego pogorszenia się sytuacji w strefie euro lub wyraźnego zwiększenia się oczekiwań na silniejsze podwyżki stóp procentowych w USA połączone ze zmianą sentymentu w stosunku do walut rynków wschodzących. W najbliższym czasie taki pesymistyczny scenariusz jest mało prawdopodobny, co redukuje ryzyko gwałtownej zmiany tendencji na polskiej walucie.

 

4 maj 2017 12:15|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 maj 2017 15:22

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.05.2017

2 maj 2017 12:26

Komentarz walutowy z 02.05.2017

28 kwi 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.04.2017

28 kwi 2017 12:25

Komentarz walutowy z 28.04.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut