Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 07.12.2016

7 gru 2016 13:02|Marcin Lipka

Jutrzejsze posiedzenie EBC będzie ważne, ale rynek dość szybko zwróci swoją uwagę w kierunku Fedu. Sobotnie spotkanie krajów spoza OPEC, dotyczące ograniczenia wydobycia ropy. Złoty wyraźnie zyskuje na wartości do większości walut.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 16.00: Publikacja komunikatu i konferencja prasowa po posiedzeniu RPP.

Czy Fed zasugeruje trzy podwyżki stóp procentowych?

Sytuacja w ostatnich godzinach na globalnym rynku walutowym jest względnie stabilna. EUR/USD porusza się blisko poziomu 1.0700, w oczekiwaniu na jutrzejsze posiedzenie EBC. Również ogólna wycena dolara, prócz jego osłabienia w relacji do walut rynków wschodzących, pozostaje na podobnym poziomie co wczoraj.

Szerzej na temat najbardziej prawdopodobnego rozwoju sytuacji podczas czwartkowej decyzji europejskich władz monetarnych, pisaliśmy w poniedziałek. Wydaje się jednak, że zdecydowanie więcej emocji powinno wywołać przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. I nie chodzi wcale o szeroko oczekiwane podniesienie stóp procentowych. Niewykluczone, że FOMC może zmodyfikować swoje oczekiwania dotyczące optymalnego poziomu stóp procentowych na 2017 z dwóch na trzy podwyżki.

We wrześniu 9 na 17 członków Rezerwy Federalnej oceniało, że powinny nastąpić dwie (lub mniej) podwyżki stóp procentowych w 2017 roku. Pozostali sądzili, że w przyszłym roku Fed powinien zacieśnić politykę pieniężną trzy razy (lub więcej). W projekcjach Fedu zapisana jest więc mediana dwóch podwyżek (w sumie o 50 pkt bazowych). Wystarczy jednak żeby dwóch członków FOMC przeszło do obozu „trzech podwyżek” i mediana będzie już wskazywać zacieśnienie na poziomie 0.75 pkt procentowego w 2017 r.

Podstawowym argumentem za zmianą prognoz mogą być oczekiwania dotyczące zwiększenia stymulacji fiskalnej. Również zachowanie rynku surowców wskazuje, że mogą one wywołać większą presją inflacyjną, co w pewnym momencie może także przełożyć się na konieczność szybszego podnoszenia stóp procentowych. Scenariuszowi wyższych stóp procentowych sprzyjają także dobre dane z amerykańskiej gospodarki.

Reasumując, biorąc pod uwagę sytuację rynkową, dane gospodarcze, a także ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, można oczekiwać, że jest stosunkowo duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej dwóch członków Fed dołączy do grupy opowiadającej się za trzema podwyżkami stóp procentowych w 2017. Byłby to zapewne znaczący argument za przedłużeniem siły dolara na rynku globalnym.

Spotkanie krajów spoza OPEC w Wiedniu

Prawdopodobnie w sobotę w Wiedniu dojdzie do spotkania krajów eksportujących ropę naftową, które nie są zrzeszone w OPEC. Według wstępnych założeń mają one zredukować wydobycie o 600 tys. baryłek dziennie. W sumie więc, biorąc pod uwagę wcześniejsze zobowiązania kartelu, całkowite ograniczenie produkcji miałoby sięgnąć 1.8 miliona baryłek. Spowodowałoby to deficyt na rynku ropy w pierwszej połowie roku, na poziomie mniej więcej 1 miliona baryłek w ujęciu dziennym.

Choć aż 14 krajów ma spotkać się w stolicy Austrii, to warto jednak zauważyć, że prócz Rosji, która wydobywa około 11 milionów baryłek dziennie i zapowiedziała obniżenie produkcji o 300 tys., pozostałe kraje mają względnie mały udział w rynku. Trudno również powiedzieć, do jakich poziomów będą odnosić się hipotetyczne ograniczenia. Np. Meksyk, według szacunków EIA, w 2017 roku i tak miał ograniczyć wydobycie o 80 tys. baryłek w porównaniu z bieżącym rokiem.

Wydaje się, że prócz zobowiązania ze strony Rosji, uczestnicy rynku ropy będą zwracać uwagę na Kazachstan. Ten kraj miał zwiększyć produkcję w 2017 roku (rozpoczęcie wydobycia z Kashagan) o prawie 100 tys. baryłek w porównaniu do br. Jeżeli Kazachstan zredukuje te oczekiwania, to rynek prawdopodobnie oceni, że kraje spoza OPEC są względnie zmotywowane, by wypełnić porozumienie i możliwe są dalsze wzrosty cen ropy (do przedziału 55-60 USD na Brent). Jeżeli jednak te rozmowy zakończą się fiaskiem, wtedy możliwe jest, że Brent wróci nawet w okolice 50 USD za baryłkę.

Zauważalne wzmocnienie złotego

Od wczorajszego popołudnia nastąpiło wyraźne wzmocnienie złotego. EUR/PLN spadł z okolic 4.50 do 4.42-4.43. Również frank wrócił poniżej granicy 4.10 zł. Głównym powodem lepszej kondycji PLN była poprawa sentymentu w stosunku do walut rynków wschodzących. Zyskiwały również krajowe obligacje skarbowe, a rentowności na 10-letnich instrumentach dłużnych spadły w okolicę 3.50%.

Warto także zauważyć, że złoty wzmocnił się również do forinta i PLN/HUF jest notowany obecnie w okolicach 70.50, czyli o ponad 1% więcej w porównaniu do wczorajszych minimów. Wydaje się, że pozytywny sentyment do złotego może zostać przedłużony przez dzisiejsze posiedzenie RPP oraz jutrzejszy komunikat EBC. Na tę chwilę jednak jest ograniczona szansa, że euro zejdzie poniżej poziomu 4.40 zł.

Elementem ograniczającym dalszą aprecjację może być ryzyko względnie jastrzębiego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Jednak nawet gdyby rzeczywiście skutkowało ono podwyższeniem mediany przyszłych stóp procentowych (szczegóły we wcześniejszych akapitach), to na razie EUR/PLN nie powinien wrócić powyżej granicy 4.50.

 

7 gru 2016 13:02|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 gru 2016 16:37

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.12.2016

6 gru 2016 13:09

Komentarz walutowy z 06.12.2016

5 gru 2016 16:08

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.12.2016

5 gru 2016 13:14

Komentarz walutowy z 05.12.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut