Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 10.03.2017

10 mar 2017 12:24|Marcin Lipka

Euro utrzymuje wzrosty po wczorajszym posiedzeniu EBC. Coraz wyższa poprzeczka przed danymi z amerykańskiego rynku pracy. Więcej spekulacji o szkockim referendum oraz przeciętne odczyty handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii. Dane z USA mogą być testem dla złotego.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Zamiana etatów w sektorze pozarolniczym w USA (szacunki: +200 tys).
  • 14.30: Poziom bezrobocia w USA według danych Departamentu Pracy (szacunki: 4.7%).
  • 14.30: Zmiana godzinowego wynagrodzenia w USA (szacunki: +2.8% r/r; +0.3% m/m).

EBC i dane z amerykańskiego rynku pracy

Nie można powiedzieć, że wczorajsza konferencja Mario Draghiego była jastrzębia. Nadal jest bardzo mało prawdopodobne, by EBC w jakikolwiek sposób zmodyfikowało w operację luzowania ilościowego przed końcem bieżącego roku. Jeżeli zaś chodzi o stopy procentowe, to szansa ich podwyżki przed końcem całkowitego wygaśnięcia QE, czyli prawdopodobnie przed 3 lub 4 kwartałem 2018, również nie powinna być scenariuszem bazowym.

Po zapoznaniu się z komunikatem EBC rynek był względnie spokojny. Dopiero podczas odpowiedzi na pierwsze pytanie Mario Draghi zasugerował, że bank centralny nie jest aż tak gołębio nastawiony, gdyż zniknął fragment o osiągnięciu celu banku centralnego wszystkimi dostępnymi narzędziami. To zostało zinterpretowane jako pierwszy krok do wycofywania się z ekstremalnie łagodnej polityki pieniężnej.

Warto jednak zauważyć, że biorąc pod uwagę rewizję inflacji na bieżący rok z 1.3% do 1.7% oraz lekkie podniesienie wzrostu gospodarczego na rok 2017 i 2018, wyraźnie zmniejszenie zagrożenia deflacją, czy poprawę globalnego sentymentu, te modyfikacje są raczej symboliczne. Nie zmienia to jednak faktu, że przed danymi z amerykańskiego rynku pracy EUR/USD jest już w okolicach 1.06.

W Stanach Zjednoczonych kontynuowany jest trend na instrumentach dłużnych i coraz bardziej rosną szansę na kolejne podwyżki stóp procentowych w tym roku. Rentowności obligacji skarbowych 2-letnich i 5-letnich, są na poziomie odpowiednio 1.38% oraz 2.13%. To są nowe wieloletnie rekordy. Inwestorzy w ponad 50%. wyceniają dwie podwyżki stóp procentowych do czerwca i w 75% trzy podwyżki do końca roku.

Dolar korzysta z tych trendów. Jest mocniejszy do jena, franka, czy dolara australijskiego. Przy rosnącej wartości euro ten ruch nie jest jednak widoczny na EURUSD. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest fakt, że poprzeczka przed dzisiejszymi danym z rynku pracy jest ustawiona znacznie wyżej, niż przedstawia to konsensus ekonomistów (payrollsy: +200 tys.).

Środowy odczyt ADP na poziomie prawie 300 tys. nowych etatów sugeruje, że dzisiejsze dane z Departamentu Pracy musiałyby pokazać przynajmniej wartość 240-250 tys., by spełnić rosnące na rynku oczekiwania. Kluczowym odczytem jednak, podobnie jak w ostatnich miesiącach, będą dane o wynagrodzeniach. To one w tym momencie najlepiej pokazują, czy rośnie presja płacowa (co może uzasadnić szybsze od oczekiwań podnoszenie stóp procentowych), czy też nadal gospodarka będzie korzystać z osób, które wracają na rynek pracy.

Konsensus ekonomistów zakłada, że płace w lutym wzrosły o 2.8% r/r. To dużo, biorąc pod uwagę odczyty z ostatnich miesięcy. Gdyby jednak doszło do przekroczenia tej wartości o 0.1 pkt proc., to ten fakt mógłby być pozytywny dla USD. 2.9% r/r wzrostu wynagrodzeń byłoby najwyższym odczytem od połowy 2009 roku, co z dużym prawdopodobieństwem powinno pomóc dolarowi po południu.

Bez pozytywnych doniesień z Wielkiej Brytanii

We wczorajszym wywiadzie dla BBC Nicola Sturgeon, szefowa Szkockiej Partii Narodowej, powiedziała, że „rozsądne” byłoby przeprowadzenie referendum niepodległościowego jesienią 2018 roku. Z kolei dziś „Financial Times” cytował jednego z ministrów, zaznajomionego z dyskusją na ten temat, że kwestia referendum jest „przesądzona” i dyskutowana jest teraz jedynie jego data.

Również dzisiejsze odczyty handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii nie są szczególnie optymistyczne. Mimo silnego osłabienia funta deficyt na rachunku obrotów towarowych w styczniu wyniósł 10.8 miliarda funtów. To cały czas powyżej średniej z ostatnich 3 lat. Ten fakt, połączony z negocjacjami na temat Brexitu i spekulacjami dotyczącymi szkockiego referendum, może utrudniać funtowi wygenerowanie odbicia.

 

Rośnie ryzyko osłabienia złotego

Sytuacja złotego wygląda względnie stabilnie. Dolar, frank czy funt nie zmieniły się wyraźnie przez ostatnie godziny. Można jednak zaobserwować wzrost wartości euro do przedziału 4.32-4.33 zł. Jest to głównie związane z nieco bardziej jastrzębim odbiorem przez inwestorów wczorajszej konferencji prasowej Mario Draghiego.

Warto jednak zwrócić uwagę, że kondycja złotego może być pod presją w perspektywie kolejnych miesięcy. Ryzyko dłuższego utrzymywania się realnych stóp procentowych poniżej zera oraz coraz bardziej prawdopodobny scenariusz wyższego kosztu pieniądza w USA niż w Polsce, może utrudniać aprecjację złotego w przypadku pozytywnego sentymentu dla walut rynków wschodzących, a ułatwiać jego spadki, gdy nastroje ulegną pogorszeniu. Dobrym testem dla PLN mogą być również dzisiejsze dane z USA. Jeżeli w przypadku globalnego wzmocnienia dolara wzrośnie zarówno USD/PLN jak i EUR/PLN, wtedy można będzie stwierdzić, że powyższe ryzyka są również brane pod uwagę przez szeroki rynek.

 

10 mar 2017 12:24|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 mar 2017 15:41

Popołudniowy komentarz walutowy z 09.03.2017

9 mar 2017 11:53

Komentarz walutowy z 09.03.2017

8 mar 2017 15:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.03.2017

8 mar 2017 12:24

Komentarz walutowy z 08.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut