Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 14.06.2017

14 cze 2017 12:00|Bartosz Grejner

Brytyjską walutę wspierają spekulacje o możliwości “łagodniejszego Brexitu”, ale dane z rynku pracy o wynagrodzeniach znacznie zawodzą oczekiwania. Polska waluta w słabszej kondycji, ale przedział wahań bardzo mały.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Inflacja konsumencka w maju w USA (szacunki: 2% r/r, poprzedni odczyt: 2,2% r/r),
  • 14.30: Sprzedaż detaliczna w maju w USA (szacunki: 0,1% m/m, poprzedni odczyt: 0,4% m/m).

Mieszany poranek dla funta

Podczas gdy inwestorzy oczekują na popołudniowe dane o inflacji konsumenckiej w USA oraz na komunikat Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych, w centrum uwagi nadal pozostaje brytyjska waluta. Od godziny 8:00 rano zyskiwała ona stosunkowo szybko na wartości - jej kurs w relacji do dolara (GBP/USD) wzrósł do poziomu 1,28. To prawdopodobnie zasługa dalszych spekulacji inwestorów, iż wynik wyborów może być pozytywny dla funta.

Utrata większości w Parlamencie przez Partię Konserwatywną może w teorii oznaczać mniejsze prawdopodobieństwo “twardego Brexitu”. Obecna sytuacja powyborcza może skłaniać Theresę May do konsultowania planu Brexitu z partiami opozycyjnymi. Do takiego rozwiązania, które prowadziłoby do “łagodnego Brexitu” nawołują byli premierzy z ramienia Konserwatystów cytowani przez Bloomberga, tj. David Cameron oraz John Major.

Na drodze dalszej aprecjacji funta stanęły jednak bardzo słabe dane z brytyjskiego rynku pracy. Biuro Statystyki Narodowej (ONS) podało, że przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się w kwietniu o 2,1% r/r, podczas gdy oczekiwano +2,4%. Równie słaby był również ich wzrost z wyłączeniem premii - zwiększyły się one zaledwie o 1,7% r/r i było to najniższe tempo wzrostu od stycznia 2015 r. W kwietniu inflacja konsumencka wyniosła 2,7% r/r, a wczorajsze dane ONS wskazały na jej dalszy wzrost do 2,9% r/r. Sprawia to, że w realne wynagrodzenia Brytyjczyków stają się coraz niższe, co może ograniczać konsumpcję i negatywnie wpływać na tempo wzrostu PKB.

W rezultacie powyższej publikacji, kurs funta do dolara oddał poranne zyski i spadł w okolice 1,273. Natomiast notowania dolara pozostawały stosunkowo stabilne, co jednak nie jest zapowiedzią spokojnego dnia notowań. O 14.30 Biuro Statystyki Pracy (BLS) przedstawi dane o inflacji konsumenckiej w USA w maju, a o 20.00 Rezerwa Federalna (Fed) opublikuje komunikat odnośnie do poziomu stóp procentowych. Spodziewać się możemy zatem znacznego zwiększenia poziomu wahań dolara, szczególnie w okolicach publikacji Fedu.

Złoty nieco traci

Polska waluta była nieco słabsza podczas handlu do południa, choć przedział wahań był stosunkowo ograniczony. EUR/PLN wzrosło do poziomu 4,20, natomiast USD/PLN do 3,75. Złoty nieznacznie (ok. 0,1%) tracił również w relacji do węgierskiego forinta. Inwestorzy być może spekulują, iż potencjalne wzmocnienie dolara w jastrzębiego komunikatu Rezerwy Federalnej może przecenić złotego.

Szanse na to są jednak ograniczone. Presja inflacyjna na świecie w ostatnich miesiącach nieco zmniejszyła się - preferowany przez Fed wskaźnik inflacji PCE spadł do 1,5% r/r. Dzisiaj zostanie również opublikowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), które również najprawdopodobniej wskaże na spowolnienie wzrostu cen. W takich okolicznościach dzisiejsze podniesienie głównej stopy procentowej o 0,25 pb będzie “gołębią podwyżką” - Fed prawdopodobnie nie zasugeruje silnie konieczności kolejnego zwiększenia w 2017 r.

 

14 cze 2017 12:00|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 cze 2017 15:06

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.06.2017

13 cze 2017 11:47

Komentarz walutowy z 13.06.2017

12 cze 2017 15:10

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.06.2017

12 cze 2017 12:24

Komentarz walutowy z 12.06.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut