Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 14.07.2016

14 lip 2016 12:50|Marcin Lipka

To może być nerwowe popołudnie na funcie. Wielość sygnałów, które mogą się pojawić po posiedzeniu Banku Anglii, utrudnia zbudowanie konkretnego scenariusza. Polityczne rozdania w nowym gabinecie Theresy May. Złoty stabilny, ale dzisiejsze dane o saldzie rachunku obrotów bieżących mogą negatywnie zaskoczyć.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 13.00: Decyzja Banku Anglii o stopach procentowych wraz z publikacją „minutes” oraz rozkładem głosów podczas posiedzenia (szacunki: obniżka o 0.25 pkt proc. do 0.25%; skala skupu aktywów na niezmienionym poziomie 375 miliardów funtów).
  • 14.00: Saldo rachunku bieżącego w Polsce (szacunki: +410 milionów euro; saldo obrotów handlowych: +356 milionów euro).
  • 14.30: Nowe zasiłki dla bezrobotnych w USA (szacunki: 265 tys.).

Trudność w zbudowaniu scenariuszy

Wczesnym popołudniem poznamy wreszcie decyzje Banku Anglii. Niedawno pisaliśmy, że konsensus ekonomistów zakłada cięcie stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Rynek również wycenia obniżkę stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego, z prawdopodobieństwem około 80%. Warto jednak zauważyć, że znaczna część tych oczekiwań prawdopodobnie opiera się na komentarzu ze strony Marka Carneya, który tuż po wyniku referendum powiedział, że jakaś forma złagodzenia polityki monetarnej będzie konieczna podczas letnich miesięcy.

Oczywiście ekonomiści opierają się także na przeświadczeniu, że jeżeli mamy do czynienia z szokiem ekonomicznym, który może znacznie zmniejszyć inwestycje i konsumpcję, to naturalne jest złagodzenie polityki monetarnej, by poprzez stymulowanie wydatków gospodarstw domowych oraz firm, przeciwdziałać głębszemu spowolnieniu.

Można więc założyć, że rzeczywiście dojdzie do pewnej redukcji stóp procentowych, ale niekoniecznie musi to nastąpić dziś. Już za trzy tygodnie jest kolejne posiedzenie Banku Anglii, które dodatkowo zawierać będzie publikacje nowych prognoz makroekonomicznych. Przedstawione w nim scenariusze mogą prawdopodobnie uzasadniać decyzję w lepszym stopniu niż dzisiejsze „suche informacje”.

Czy jednak brak cięcia na lipcowym posiedzeniu przedłuży odbicie na funcie? Niekoniecznie. Pozytywna reakcja na szterlingu może być bardzo krótka, gdyż od jakiegoś czasu wraz z komunikatem BoE publikuje „minutes”. Jeżeli w nich będzie jasna sugestia obniżenia stóp procentowych, czy dyskusja o zwiększeniu QE, to wzrost funta może się szybko przerodzić w spadek.

Bank Anglii także publikuje od razu rozkład głosów we władzach monetarnych. Jednoznaczna decyzja oczywiście zwiększa wydźwięk komunikatu, ale już stosunek głosów 5:4 czy 6:3, może sugerować silne różnice wewnątrz BoE i np. pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie wcale nie musi być odebrane jako wspierające brytyjską walutę.

W rezultacie tylko jednoznaczne decyzje w danym kierunku mogą spowodować jednokierunkową reakcję. I tak, cięcie powyżej 25 punktów bazowych wraz z sugestią zwiększenia luzowania ilościowego, może nawet prowadzić parę GBP/USD w okolicę 1.30. Z drugiej strony, brak redukcji kosztu kredytu, bez konkretnej sugestii o dalszych ruchach na sierpniowym posiedzeniu w komunikacie czy „minutes”, prawdopodobnie podniosłoby wycenę „kabla” nawet 200 pipsów w górę.

Inne, pośrednie rozwiązania to duże ryzyko, że będziemy mieli do czynienia ze znacznym wybiciem w jedną czy drugą stronę, a potem równie szybką korektą tego ruchu. W dłuższym terminie oczekujemy natomiast, że brytyjska waluta nadal powinna być pod fundamentalną presją, zwłaszcza że polityczne nominacje w nowym gabinecie Theresy May nie sugerują szybkiego i łatwego procesu negocjacji z Brukselą.

Nominacje w brytyjskim rządzie

We wczorajszej popołudniowej analizie cytowaliśmy nieoficjalne doniesienia ITV, mówiące o powołaniu na stanowisko ministra finansów Philipa Hammonda. To była informacja raczej pozytywna dla brytyjskiej waluty. Późniejsze informacje jednak sugerowały już, że negocjacje z EU w sprawie Bexitu mogą być bardzo trudne.

Ministrem spraw zagranicznych został były burmistrz Londynu i lider kampanii wyjścia z EU, Boris Johnson. Stanowisko ministra ds. Brexitu otrzymał wieloletni eurosceptyk David Davis. Z kolei sekretarzem ds. handlu zagranicznego został Liam Fox, który jeszcze niedawno był kontrkandydatem Theresy May do objęcia stanowiska premiera. On również był przeciwnikiem EU.

Powyższy skład, zakładając oczywiście, że poglądy wymienionym osób się nie zmienią, sugeruje długotrwałe dyskusje z Brukselą czy Berlinem. Zwiększa to więc ryzyko, że kwestie ideologiczne będą przeważać nad podejściem pragmatycznym, co może w pewnym momencie przerodzić się w utratę dostępu do wspólnego rynku przez Wielką Brytanię. Byłaby to fundamentalnie negatywna informacja dla funta.

Słabe dane o handlu zagranicznym

Złoty przez ostatnie godziny pozostawał względnie stabilny. Negatywnym zaskoczeniem natomiast mogą być konsekwencje słabych danych o handlu zagranicznym, opublikowane wczoraj przez GUS. Tempo wzrostu eksportu za okres styczeń-maj wyniosło 4.7%, natomiast w przedziale styczeń-kwiecień wynosiło 6.7%. Zmniejszyła się również nadwyżka na rachunku obrotów towarowych z 13.5 miliarda do 12.8 miliardów złotych.

Dziś natomiast pojawią się dane o rachunku obrotów bieżących z NBP. Główna ich składowa, czyli handel zagraniczny nie zawsze idealnie pokrywają się z odczytami GUSu, natomiast istnieje spore ryzyko, że zamiast nadwyżki w granicach 400 milionów euro, zobaczymy wartość bliską „zeru” lub nawet deficyt. Prawdopodobnie nie zmieni to wyraźnie wyceny PLN w krótkim terminie, ale zauważalne osłabienie tempa wzrostu eksportu oraz zmniejszenie nadwyżki nie jest fundamentalnie pozytywne dla złotego.

Jeżeli zaś chodzi o decyzję Banku Anglii, to prawdopodobnie wyraźnie wpłynie ona jedynie na zachowanie funta do złotego. Tak jak pisaliśmy w akapitach powyżej, reakcja może być dość chaotyczna. Zwiększa to ryzyko ruchów nawet w granicach plus/minus 10 groszy.


14 lip 2016 12:50|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lip 2016 16:56

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2016

13 lip 2016 13:37

Komentarz walutowy z 13.07.2016

12 lip 2016 16:58

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.07.2016

12 lip 2016 13:24

Komentarz walutowy z 12.07.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut