Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 14.11.2017

14 lis 2017 12:38|Marcin Lipka

Niemieckie PKB zdecydowanie powyżej konsensusu, ale ogólny wzrost gospodarczy w całej strefie euro był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Niższa od szacunków inflacja w Wielkiej Brytanii nie pozwala funtowi odrobić ostatnich strat. PKB w Polsce lekko powyżej prognoz, ale bez większego wpływ na złotego.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:00: Inflacja bazowa w Polsce (szacunki: 0,9% r/r),
  • Godz. 14:30: Inflacja producentów w USA (szacunki: 2,4% r/r).

Dzień z odczytami PKB

Jeszcze przed rozpoczęciem się handlu w Europie Destatis podał dane o PKB dla Niemiec. Publikacja zauważalnie przekraczała szacunki ekonomistów. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada rozwijała się w tempie 2,8 r/r (konsensus 2,3% r/r) oraz 0,8% k/k (0,6% k/k oczekiwane). Ponieważ to był odczyt wstępny to nie zostały opublikowane jego poszczególne komponenty.

Co ciekawe krótko po tych danych można było zaobserwować zauważalne wzrosty na głównej parze walutowe. PKB z Niemiec to oczywiście ważna informacja dla wspólnej waluty, ale jest mała szansa by gospodarka tego kraju kontynuowała tak silny wzrost w kolejnych kwartałach zwłaszcza przy braku danych o tym, które elementy go kreowały.

Reakcja na EUR/USD nie została także potwierdzona przez rynek instrumentów dłużnych gdzie rentowności obligacji niemieckich lekko się obniżyły w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Również spread pomiędzy papierami Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych nie zawęził się co mogłoby wywołać pozytywny impuls dla waluty. W rezultacie więc dane mogły być tylko pretekstem do wybicia rynku z ostatniej długiej konsolidacji.

Warto także zauważyć, że ogólne dane dla całej strefy euro nie zaskoczyły. Publikacja Eurostatu była zgodna z pierwszymi szacunkami. Obszar wspólnej waluty rozwijał się w trzecim kwartale w tempie 2,5 r/r. Więcej niespodzianek, jeżeli chodzi o PKB było poza strefą euro. W ujęciu wyrównanym sezonowo rumuńska gospodarka wzrosła o 8,6% r/r (7 proc. r/r przez trzy pierwsze kwartały), łotewska 6,2% r/r, a czeska oraz polska 5,0% r/r. Ogólnie więc przedpołudniowe dane raczej nie uzasadniały tak silnego ruchu w górę na EUR/USD zwłaszcza biorąc pod uwagę zgodny z konsensusem odczyt dla całej strefy euro.

Funt nadal pod presją

Po wczorajszym silny osłabieniu funta związanym z prasowymi spekulacjami na temat wotum nieufności dla premier May dziś szterling również jest pod presją. Przede wszystkim zarówno inflacja konsumentów (CPI) jak i producentów (PPI) prawdopodobnie zaczyna wyhamowywać. CPI w październiku utrzymało się na poziomie 3,0% r/r (konsensus 3,1% r/r), a w relacji m/m inflacja wyniosła 0,1% (poprzedni 0,3%; szacunki 0,2%). Odczyt bazowy był na poziomie 2,7% r/r, podczas gdy spodziewano się wartości 2,8% r/r.

Podobna sytuacja była obserwowana w przypadku PPI. Inflacja producentów spowolniła z 3,3% r/r do 2,8% r/r (2,9% szacunki). W ujęciu bazowym PPI spadła z 2,5 do 2,1% r/r. Niższa od oczekiwań inflacja zmniejsza szansę na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii.

Szterling nie jest w stanie odrabiać start również ze względu na informacje dotyczące Brexitu. Cytowana przez agencję Bloomberg Emma Marcegaglia, szefowa BusinessEurope zapytała się sekretarza ds Brexitu Davida Davisa na temat szans osiągnięcia porozumienia „rozwodowego” pomiędzy Unią a Wielką Brytanią w grudniu. Davis miał odpowiedzieć, że jest to 50:50. Co ciekawe rzecznik Davisa w przesłanym e-mailem do Bloomberga komentarzu stwierdził, że „to kategorycznie nieprawda. David Davis nie powiedział tego”. Według instytucji finansowych szanse na grudniowe porozumienie są oceniane na poziomie 68 proc.

Ograniczony wpływ PKB na złotego

Poza krajami strefy euro dane o PKB za trzeci kwartał zostały opublikowane również w Polsce. Gospodarka rozwijała się w tempie 4,7% r/r (konsensus 4,5% r/r), a w ujęciu wyrównanym sezonowo 5,0% r/r. Chociaż na razie oficjalne dane nie zawierają poszczególnych komponentów to prawdopodobnie wreszcie mamy do czynienia wzrostem, który jest nie tylko napędzany przez konsumpcję. Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych GUS, powiedziała na konferencji prasowej, że wkład produkcji budowlano-montażowej do PKB przekroczył 1 pkt proc. Również wpływ eksportu na dane w III kwartale, według Jeznach, był dodatni.

Mimo tych pozytywnych informacji i idealnego pokrycia się odczytu GUS z ostatnim optymistycznymi szacunkami Komisji Europejskiej na temat polskiej gospodarki (KE szacowała wzrost 5,0% r/r w ujęciu wyrównanym sezonowo), prawdopodobnie jest to jeden z ostatnich kwartałów tak szybkiego rozwoju. Zdecydowana większość prognoz pokazuje, że w perspektywie kolejnych dwóch lat PKB będzie bliżej granicy 3 niż 4 proc.

Dzisiejsze dane GUS nie miały większego wpływu na złotego. EUR/PLN lekko obniżał się rano, ale w okolicach południa wróciliśmy do przedziału 4,23-4,24. Również kolejne odczyty (inflacja bazowa) raczej nie powinny wyraźniej zaburzyć notowaniami krajowej waluty i prawdopodobnie pozostaniemy blisko wartości obserwowanych w południe.

 

14 lis 2017 12:38|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lis 2017 15:15

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.11.2017

13 lis 2017 12:37

Komentarz walutowy z 13.11.2017

10 lis 2017 15:39

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.11.2017

10 lis 2017 12:36

Komentarz walutowy z 10.11.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut