Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 16.03.2017

16 mar 2017 12:24|Marcin Lipka

Fed podwyższa stopy procentowe, ale większość prognoz pozostaje bez zmian. Brak zaskoczeń w komunikacie SNB. Funt czeka na posiedzenie Banku Anglii. Złoty zyskuje na wartości wraz z innymi walutami rynków wschodzących, ale szanse na dalszą aprecjację są dość ograniczone.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 13.00: Publikacja komunikatu Banku Anglii oraz „minutes” z dzisiejszego posiedzenia BoE.
  • 13.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych z USA (szacunki: 240 tys.).
  • 13.30: Pozwolenia na budowę i nowe inwestycje na rynku nieruchomości w USA (szacunki: 1.268 miliona oraz 1.264 miliona ).
  • 14.00: Bilans Płatniczy z Polski (szacunki: bilans rachunku obrotów bieżących +332 miliony euro ).

Fed mniej jastrzębi, ale nie gołębi

Amerykańska waluta wyraźnie się osłabiła po wczorajszym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Wartość dolara do jena czy euro obniżyła się około 1 proc. Nie oznacza to jednak, że Fed w jakikolwiek sposób wycofał się ze swoich wcześniejszych sugestii dotyczących podwyżek stóp procentowych. W samym przekazie było również stosunkowo dużo jastrzębich sugestii, chociaż nie trafiły one od razu na nagłówki mediów finansowych.

Na początku warto jednak zacząć od elementów, które spowodowały osłabienie USD. Po pierwsze, nie zmieniła się mediana oczekiwań przyszłych stóp procentowych. Nadal wynosi ona trzy podwyżki (razem z wczorajszą) o 0.25 pkt proc. w tym roku i trzy w przyszłym. Część uczestników rynku spekulowała, że szacunki na 2017 rok mogą zostać podniesione. To jednak byłoby dość agresywne posunięcie, o czym zresztą wczoraj pisaliśmy.

Względnie zaskakujący był także fakt, że z grona członków Fedu (10 mających prawo głosu) wyłamał się Neel Kashkari, który uznał, że pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest dla niego preferowanym scenariuszem. I choć nie jest to kluczowy przedstawiciel FOMC, to jednak fakt, że Janet Yellen nie udało się zbudować pełnego konsensusu, mógł wpłynąć na odbiór całego przekazu, jako mniej jastrzębiego od oczekiwań.

Z drugiej jednak strony nie należy pominąć ważnych kwestii, które pokazują większą determinację FOMC do kontynuowania zacieśnienia monetarnego z opcją przyśpieszenia podwyżek. Obecnie aż 14 na 17 członków Komitetu uważa, że optymalny poziom stóp procentowych na ten i przyszły rok jest na poziomie mediany lub wyżej. Wcześniej to było odpowiednio 11 i 10 członków. Dodatkowo zabrakło tylko 1 osoby, by mediana przesunęła się na 4 podwyżki w 2018 roku (wczoraj sugerowaliśmy, że ten scenariusz jest dość prawdopodobny).

Podczas konferencji prasowej Janet Yellen twierdziła, że hipotetyczne zmiany w polityce fiskalnej nie są wkalkulowane w prognozy makroekonomiczne. To wskazówka, że jeżeli pojawi się obniżka podatków i zwiększenie wydatków, należy spodziewać się bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Sam komunikat z posiedzenia Fedu należy uznać za względnie optymistyczny i jednak dość jastrzębi. Rynek pracy „pozostaje silny”, poprawiła się ocena komponentu inwestycyjnego, a inflacja, według amerykańskich władz monetarnych, „porusza się blisko 2 procentowego celu Komitetu”, a w lutym była jeszcze poniżej tej granicy.

Podsumowując przekaz ze strony FOMC można powiedzieć, że był on mniej jastrzębi od niektórych oczekiwań, ale wcale nie sugeruje on wolniejszego tempa zacieśniania monetarnego. Można nawet stwierdzić, patrząc na rozkład głosów na wykresie punktowym, pokazującym oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych, że wystarczy niewielka jego modyfikacja, by nastąpiło podniesienie preferowanej ścieżki podwyżek. To jednak jest scenariusz dopiero na czerwcowe posiedzenie Fedu. W tym momencie rynek powróci do analizy danych makro i planów gospodarczych nowej administracji. Na tę chwilę trudno więc będzie znaleźć wystarczająco silny impuls, by dolar skierował się w stronę nowych szczytów.

SNB i BoE

O 9.30 został opublikowany komunikat po posiedzeniu SNB. Szwajcarskie władze monetarne nie zmieniły wyraźnie swojego przekazu. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, frank według SNB jest silnie przewartościowany, a bank centralny nie wyklucza interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia CHF. Minimalnie została podniesiona perspektywa inflacji na ten rok (z 0.1 na 0.3%), ale cała ścieżka wzrostu cen konsumentów jest nieco bardziej płaska niż poprzednio. Realnie przekaz ze strony SNB nie powinien wyraźnie wpłynąć na zachowanie helweckiej waluty.

O godzinie 13.00 zostanie ogłoszony wynik posiedzenia BoE. W tym miesiącu jednak będzie ono pozbawiony prognoz makroekonomicznych i konferencji prasowej. Względnie interesująco mogą natomiast wyglądać „minutes” (publikacja od razu po posiedzeniu), a zwłaszcza ocena gospodarcza Zjednoczonego Królestwa w kontekście bieżących danych i Brexitu. GBP/USD jest zaledwie 60 pipsów powyżej poziomów sprzed posiedzenia Fed, co jest bardzo słabym wzrostem, biorąc pod uwagę silne osłabienie dolara.

 

Złoty beneficjentem przekazu z Fedu

Silne wzrosty na amerykańskich parkietach, spadki rentowności długu USA, osłabienie dolara i dobry sentyment w stosunku do walut krajów rozwijających się, to idealne warunki do wzmocnienia PLN. Dziś dolar był stosunkowo blisko granicy 4 złotych, a EUR/PLN testowało okolicę 4.30. Złoty jest jednak nieco słabszy do forinta, co pokazuje, że węgierska waluta skorzystała bardziej z globalnego wzrostu apetytu na ryzyko.

Prawdopodobnie do końca tygodnia kondycja krajowej waluty nie ulegnie zmianie. Biorąc jednak pod uwagę, że stosunkowo gołębi odbiór komunikatu Rezerwy Federalnej jest raczej krótkoterminową reakcję i kolejne podwyżki stóp procentowych w USA będą się pojawiać w najbliższych miesiącach, to perspektywy dla PLN pozostają niekorzystne, zwłaszcza biorąc pod uwagę gołębie nastawienie polskich władz monetarnych.

 

16 mar 2017 12:24|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 mar 2017 15:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.03.2017

15 mar 2017 12:30

Komentarz walutowy z 15.03.2017

14 mar 2017 15:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.03.2017

14 mar 2017 12:32

Komentarz walutowy z 14.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut