Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 16.08.2017

16 sie 2017 12:21|Marcin Lipka

Dolar wzmocniony po wczorajszych odczytach sprzedaży detalicznej z USA. Zmienność funta zwiększają różne od oczekiwań dane makroekonomiczne. Złoty powoli odrabia ostatnie straty po lepszych od oczekiwań danych PKB. EUR/PLN blisko granicy 4.27-4.28, a PLN/HUF nieco powyżej poziomu 71.00.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30. Pozwolenia na budowę oraz rozpoczęte inwestycje w sektorze nieruchomości (szacunki: 1.25 miliona oraz 1.22 miliona, dane anualizowane sezonowo wyrównane),
  • 20,00. „Minutes” z ostatniego, lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Ważne dane z USA

Jeszcze znaczną część poniedziałkowej sesji EUR/USD poruszał się blisko granicy 1.1800. Jednak już podczas wczorajszych notowań główna para walutowa obniżyła się nawet poniżej poziomu 1.1700. Lepszy sentyment do dolara wykreowały znacznie przekraczające szacunki rynkowe dane o sprzedaży detalicznej.

Sprzedaż za lipiec wzrosła o 0.6% m/m, a z wyłączeniem paliw oraz żywności 0.5% m/m. Odczyty były odpowiednio o 0.3 oraz o 0.1 pkt proc powyżej rynkowych szacunków. Dodatkowo bardzo wyraźnie w górę została zrewidowana publikacja za czerwiec. W przypadku ogólnego odczytu szacunki zostały poprawione o 0.5 pkt proc, a w ujęciu bazowym o 0.4 pkt proc. W rezultacie roczne tempo sprzedaży detalicznej zwiększyło się z okolic 3% do 4% co można już uznać za solidny odczyt.

Pozytywnie na dane zareagował nie tylko dolar. Wyraźnie wzrosły także oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych. Rentowności 5-letnich obligacji skarbowych USA jeszcze w piątek kończyły sesję na poziomie 1.74 % (po niskich odczytach inflacji) a dziś notowania są o prawie 10 pkt bazowych wyżej i zbliżają się do najwyższych poziomów w sierpniu. Inwestorzy mogą więc również zaczynać coraz pozytywniej myśleć o kondycji amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza że model GDPNow Rezerwy Federalnej z Atlanty (na razie na podstawie bardzo ograniczonej ilości danych) sugeruje wzrost na poziomie 3.7% w III kw.

W związku z lepszymi od konsensusu amerykańskimi odczytami również inwestorzy mogą nieco inaczej odebrać przekaz dzisiejszych „minutes” z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. W poniedziałek wydawało się, że ze względu na niższe od konsensus dane o inflacji znaczna część przekazu może zostać zignorowana i uznana za nieaktualną. Jednak wtorkowe solidne odczyty pokazujące apetyt gospodarstw domowych na konsumpcję mogą uznać przekaz z FOMC za dość ważny i prawdopodobnie również podtrzymywać względnie pozytywny sentyment do dolara.

Zmienny funt

Przedłużająca się dyskusja na temat warunków Brexitu oraz niższe od oczekiwań dane o inflacji za lipiec wywołały presję spadkową na szterlinga w pierwszej części tygodnia. Dziś natomiast ONS (Biuro Statystyki Narodowej) opublikował bardzo dobry raport z brytyjskiego rynku pracy. Bezrobocie spadło do najniższych poziomów od ponad 40 lat i wyniosło 4.4% w czerwcu (szacunki 4.5%).

Również odsetek zatrudnionych do populacji w wieku produkcyjnym (16-64 lata) wzrósł do najwyższego poziomu w historii i wyniósł 75.1 proc. W trzy ostatnie miesiące (do czerwca) brytyjska gospodarka wykreowała 125 tys nowych miejsc pracy, a spodziewano się ich wzrostu na poziomie 97 tys. Szanse na mniej łagodną politykę pieniężną zwiększyły także nieco wyższe od konsensusu wzrosty wynagrodzeń (2.1% vs 2.0) w drugim kwartale.

Dobra kondycja na rynku pracy w Wielkiej Brytanii może nieco powstrzymywać presję spadkową na funta. Cały czas jednak rynek głównie będzie śledzić wydarzenia dotyczące przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unia Europejską oraz inflację. Dodatkowo warto także zauważyć, że EUR/GBP zaczyna powoli zbliżać się do historycznych szczytów oraz wartości 1.00. To może także ciążyć na funcie.

Dobry PKB wsparł nieco złotego

Opublikowany o godzinie 10.00 wstępny odczyty PKB za II kw. wsparł lekko notowania polskiej waluty. Gospodarka rozwijała się w tempie 3.9% r/r przy konsensusie na poziomie 3.8% r/r. Dodatkowo warto zauważyć, że wyrównany sezonowo odczyt wyniósł 4.4% co było najwyższą publikacją od ponad 5 lat.

Z drugiej strony należy jednak podkreślić, że złoty, wraz z innymi walutami, regionu zyskiwał jeszcze przed publikacją GUS-u. Należy również podkreślić, że odbicie na parze PLN/HUF jest bardzo słabe. Tylko minimalnie przekracza ona wartość 71.00 i w ciągu ostatniego miesiąca polska waluta osłabiła się do węgierskiej aż o 2.4 proc. Z tego wynika, że złoty nadal jest względnie słaby, chociaż solidne dane o PKB powinny zmniejszać ryzyko jego dalszej deprecjacji. Elementem niepewności mogą być z kolei „minutes” z Rezerwy Federalnej. Biorąc pod uwagę solidne dane o sprzedaży detalicznej z USA rynek może pozycjonować się na wzrost wartości USD po publikacji zapisu dyskusji na ostatnim posiedzeniu FOMC. Byłby to negatywny sygnał dla PLN zarówno w relacji do euro, jak i dolara.

 

16 sie 2017 12:21|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 sie 2017 14:55

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.08.2017

14 sie 2017 12:23

Komentarz walutowy z 14.08.2017

11 sie 2017 15:12

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.08.2017

11 sie 2017 12:26

Komentarz walutowy z 11.08.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut