Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 17.11.2017

17 lis 2017 12:14|Bartosz Grejner

Nieco gorszy sentyment na rynku osłabia dolara i poprawia wycenę franka oraz jena. Nadwyżka na rachunku bieżącym strefy euro pozytywnie zaskoczyła we wrześniu za sprawą istotnego zwiększenia eksportu. Złoty bez większych zmian - po południu dane o wynagrodzeniach.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:00: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w październiku (szacunki: 6,5% r/r),
  • Godz. 14:00: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w październiku (szacunki: 4,5% r/r).

EUR/USD nadal w okolicy 1,18

Wczoraj w godzinach popołudniowych Izba Reprezentantów w USA przegłosowała projekt ustawy reformy podatkowej, zakładający m.in. cięcia podatków dla firm już w przyszłym roku. To krok bliżej do wprowadzenia historycznych zmian w systemie podatków, choć swoją wersję jeszcze musi zatwierdzić Senat (głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej po przyszłotygodniowym Święcie Dziękczynienia).

Republikanie potrzebują głosów 50 z 52 swoich członków w Senacie, aby przegłosować taki projekt (po tym Kongres musi wysłać go prezydentowi Donaldowi Trumpowi). W ostatnich dniach jeden z Republikanów, Senator Ron Johnson z Wisconsin, wypowiedział się przeciw ustawie, twierdząc, że w sposób nieakceptowalny działa na korzyść dużych korporacji w stosunku do mniejszych podmiotów. Jednakże po rozmowie telefonicznej z prezydentem USA, Johnson stwierdził, że “chciałby głosować na tak” i jest “optymistycznie nastawiony, że jego obawy mogą być zaadresowane”.

Pojawiające się problemy z wprowadzeniem tej reformy zwiększają poziom niepewności, który również odbija się na notowaniach dolara. I choć po wczorajszym przegłosowaniu projektu przez Izbę Reprezentantów, sentyment na rynku wyraźnie się poprawił - główne indeksy giełdy w USA zakończyły dzień ok. 1% na plusie, a EUR/USD pozostawało poniżej poziomu 1,18 - to już podczas sesji azjatyckiej obserwowaliśmy ponowne osłabienie dolara.

Sentyment na starcie sesji europejskiej również był nieco gorszy i można było zaobserwować zwiększoną awersję do ryzyka. Główne indeksy szybko spadły pod kreskę, zyskiwały złoto, frank oraz jen - czyli aktywa uważane za “bezpieczne przystanie” w okresach wzmożonej niepewności na rynku. W efekcie dolar tracił w relacji do innych głównych walut - notowania EUR/USD znajdowały się ponownie w okolicy 1,18. Indeks dolara (DXY), mierzący jego siłę w relacji do sześciu głównych walut, spadał do ok. 93,5 pkt, 0,3% poniżej wczorajszego poziomu.

O godz. 10:00, Europejski Bank Centralny opublikował także dane o rachunku bieżącym strefy euro za wrzesień. Nadwyżka w wysokości 37,8 mld euro okazała się znacznie (o 7,5 mld euro) powyżej oczekiwań; był to także trzeci miesiąc z rzędu jej wzrostu. Jej wzrost wynikał przede wszystkim z istotnego zwiększenia się eksportu dóbr we wrześniu - był on o 6,4 mld euro wyższy niż miesiąc wcześniej.

Dane te najczęściej nie wpływały w istotny sposób na notowania euro. Jednakże, stosunkowo słaba kondycja dolara oraz nadwyżka istotnie powyżej konsensusu, może wspierać wspólną walutę i pomagać utrzymywać notowania EUR/USD w okolicy 1,18. Kalendarz przewidzianych publikacji jest w dalszej części dnia praktycznie pusty, stąd wahania na rynku walutowym prawdopodobnie będą ograniczone. Jeżeli jednak sentyment na rynku akcji uległby poprawie, moglibyśmy mieć do czynienia ze stopniowym osłabianiem się jena oraz franka, co mogłoby także nieco pomóc dolarowi.

Złoty stabilny

Pomimo nieco gorszego sentymentu, notowania polskiej waluty pozostawały stosunkowo stabilne. EUR/PLN znajdował się w okolicy 4,24, czyli tylko nieco powyżej wczorajszego poziomu, natomiast w relacji do regionalnego forinta, wartość złotego pozostawała na analogicznym poziomie. Po wyznaczeniu najniższego kursu od połowy stycznia 2015 r. (ok. 3,615), notowania CHF/PLN wzrosły do blisko 3,63 wraz ze wspomnianym pogorszeniem sentymentu oraz globalnym umocnieniem się szwajcarskiej waluty.

Dzisiaj o godz. 14:00 poznamy jeszcze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) odnośnie przeciętnego poziomu wynagrodzenia oraz zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw w październiku. Najprawdopodobniej trzeci miesiąc z rzędu będziemy obserwować wzrost przeciętnego wynagrodzenia powyżej 6% rok-do-roku oraz zatrudnienia o 4,5% - 4,6% (konsensus rynkowy zakłada odpowiednio 6,5% oraz 4,5%).

Dane te jednak będą miały prawdopodobnie ograniczony wpływ na notowania złotego. Dopiero odczyt wynagrodzeń przekraczający 6,6% (czyli 5,5-letnie rekordy z sierpnia br.) mogłyby sugerować wyższą od oczekiwań presję płac na inflację, a tym samym nieco wzmocnić złotego.

 

17 lis 2017 12:14|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lis 2017 15:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.11.2017

16 lis 2017 11:17

Komentarz walutowy z 16.11.2017

15 lis 2017 15:33

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.11.2017

15 lis 2017 12:47

Komentarz walutowy z 15.11.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut